bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Projekty gimnazjalne   /  Poznaj sytuację dzieci z Sierra Leone

Poznaj sytuację dzieci z Sierra Leone

Celem projektu edukacyjnego pt. „Poznaj sytuację dzieci w Sierra Leone”: było poznanie problemów dzieci w Sierra Leone i przekazanie tej wiedzy innym uczniom poprzez przeprowadzenie lekcji w niektórych klasach gimnazjum i szkoły podstawowej oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w tym kraju.


Pomysł projektu zrodził się pod wpływem udziału naszej szkoły w kampanii pomocowej organizowanej przez UNICEF na rzecz dzieci w Sierra Leone. Na zajęciach dodatkowych uczniowie zapoznali się dokładnie z celem i programem projektu (korzystając z materiałów UNICEF), poznawali (również korzystając z wielu różnych źródeł) środowisko przyrodnicze i geograficzne Sierra Leone ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci w tym kraju. Każdy z uczestników wykonał samodzielnie prezentację multimedialną, a następnie pracując w zespole: dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami uczniowie wykonali jedną, wspólną prezentację, w której zawarli informacje o tym kraju i sytuacji najmłodszych jego obywateli. (Sierra Leone leży w zachodniej części Afryki, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. W trwającej 11 lat wojnie domowej (1991–2002 r.) zginęły tam tysiące mieszkańców, a ponad 2 miliony zmuszonych było do ucieczki z kraju (co stanowiło około jednej trzeciej obywateli). Bogate złoża minerałów i inne zasoby naturalne stanowią potencjał do rozwoju Sierra Leone. Olbrzymią barierą jest jednak brak infrastruktury ( czyli np. odpowiedniej jakości dróg, szpitali, szkół), która w dużej mierze została zniszczona podczas działań wojennych. Źródłem utrzymania około dwóch trzecich mieszkańców kraju jest prymitywne rolnictwo i rybołówstwo. 20% dzieci umiera przed swoimi piątymi urodzinami, a 37% z nich umiera z powodu niedożywienia, 30% młodych w wieku 15–19 lat nie potrafi czytać i pisać). Kolejnym etapem projektu było wykonanie ozdób choinkowych, kartek świątecznych, pieczenie pysznych pierniczków. Do przedsięwzięcia dołączyły się również Kamila Malewska i Wiktoria Myszkowska z klasy I b, którym bardzo dziękujemy za pomoc. Wykonane produkty były wystawione na stoisku świątecznym „Gwiazdka dla Afryki” w dniu 16 grudnia 2013 roku. Wówczas cała społeczność szkolna, mieszkańcy Baniochy oraz naszej gminy na czele z Panem Burmistrzem uczestniczyli w corocznie organizowanych Jasełkach Szkolnych podczas, których zebrane zostało 243,20 złotych.
Następnie utrwalając wiedzę o Sierra Leone uczestnicy projektu wykonali gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym i przygotowywali się do poprowadzenia zajęć lekcyjnych w poszczególnych klasach szkoły podstawowej, i gimnazjum.
Zbierali fundusze na szczepionki dla dzieci wśród uczniów i pracowników szkoły. Dodatkowo w szkolnym sklepiku znajdowała się puszka przeznaczona na zbiórkę funduszy. Mnóstwo dzieci rezygnowało z lizaka, czy batonika na rzecz potrzebujących rówieśników z Sierra Leone. Zebraliśmy 117,22 złotych, co daje łączną sumę 360,42 złotych.
Projekt edukacyjny wzbogacił wiedzę uczniów, uwrażliwił na potrzeby innych oraz kształtował postawę zaangażowania społecznego. Dzięki zebranym funduszom będzie można zakupić 279 szczepionek przeciwko gruźlicy, 169 przeciwko polio i 128 szczepionek przeciwko odrze.

Uczniowie biorący udział w projekcie:
Marta Guza
Wiktoria Łodyga
Klaudia Kaftańska
Paulina Surda
Aleksandra Zygmunt
Alan Wiśniewski
Jędrzej Laskowski

Opiekun:
Anna Mirkowska

Skip to content