bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Złota Księga 2022/2023

  /    /  Złota Księga 2022/2023

Dominika Czarnecka

“Bez muzyki, życie byłoby pomyłką.” – słowa Fryderyka Nietzsche celnie opisują Dominikę, która ukochała muzykę jako formę wyrażania siebie i przez lata pozwoliła nam się nią rozkoszować. Cicha, nieśmiała Dominisia trafiła pod skrzydła p. Aliny Pastuszki już w pierwszej klasie. Ciepło przyjęta przez starsze koleżanki stała się Dźwięczną Półnutką, by obok występów solowych rozwijać umiejętność śpiewu w dwugłosie. Talent oraz pracowitość Dominiki sprawiały, że chłonęła tekst i muzykę, a jej słuch harmoniczny umożliwiał wykonanie piosenek w pierwszym i drugim głosie. Wykorzystywała to, kiedy należała do młodszego zespołu – Ósemeczki. Przez dwa ostatnie lata występowała z zespołem – Półnutki. Tym razem jako najstarsza wokalistka. Śpiew, gra na instrumentach, występy solowe i zespołowe sprawiły, że Dominika rozkwitła jak kwiat – stała się otwarta i odważna. Uświetniała większość uroczystości szkolnych i środowiskowych. W 2019r. promowała szkołę koncertując dla Polonii w Budapeszcie. Jest laureatką dziesiątek konkursów wokalnych. Najbardziej spektakularne to:
– I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Religijnej
– II miejsce w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd Puławy 2022
– II miejsce w III Ogólnopolskim Internetowym Konkursie „Któż jak Bóg”
– I, II , III, I miejsca w Konkursie Piosenkarskim TULIPANADA
– I miejsce w XVIII, II i III miejsce w XIX Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek ,,Śpiewajmy i grajmy Mu”
– I miejsce w VI, III w VII; I w VIII; II miejsce w XI Mazowieckim Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień”
– I miejsca w VIII , IX , XI ; II miejsce w XII Warszawskim Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej ,,Zaufaj Panu” (solo i z zespołem)
Dominika – wzorowa uczennica, stypendystka burmistrza za osiągniecia artystyczne – ukończyła szkołę podstawową ze średnią 5,44. Dowiodła, że
„Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok.” ( Bruce Lee).

Piotr Holz

Piotrek to niezwykle zdolny młody człowiek, umysł matematyczny i logiczny, który z łatwością rozwiązuje najtrudniejsze zadania, widząc w nich wyzwanie, a nie trudność nie do pokonania. Jego znaki rozpoznawcze to kultura osobista, rzetelność i sumienność w wypełnianiu obowiązków szkolnych, a wyniki w nauce potwierdzają, że wiedza, którą posiada, wykracza daleko poza tę podręcznikową. Od początku był jednym z najlepszych uczniów w klasie. Każdy rok szkolny kończył z wyróżnieniem, jego średnia ocen na koniec klasy ósmej wyniosła 5,53 i jest najwyższą wśród tegorocznych absolwentów.
Ale Piotr jest również humanistą – jego dobroć, empatyczność, dawanie wsparcia, umiejętność dostrzegania słabszych, czynią z niego wrażliwego, otwartego na innych dobrego człowieka o złotym sercu. Angażował się w liczne akcje charytatywne, zarówno te organizowane w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu, jak i przy parafii w Baniosze oraz w Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii. To również pasjonat historii, wielce zaangażowany w działalność Szkolnego Klubu Cichociemnych i poświęcający wiele czasu na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy o historii naszego kraju, w tym również historii lokalnej. Współorganizował akcje upamiętniające zrzut Cichociemnych w Baniosze, brał czynny udział w przygotowaniach wieczorków patriotycznych, szczególnie tych, które były poświęcone Żołnierzom Wyklętym (tzw. „leśne lekcje”). Został zwycięzcą konkursu wiedzy ,,Ramię krzep, Ojczyźnie służ”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce. Zasłużył się również przy organizacji najważniejszego wydarzenia w dziejach naszej szkoły – nadania jej imienia Polski Niepodległej, przynosząc kolekcję monet z wizerunkami twórców II Rzeczypospolitej – Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Witosa, Korfantego i Daszyńskiego. Dzięki poświęceniu Piotrka wszyscy, którzy kupowali cegiełkę na wsparcie tego dzieła, otrzymywali pamiątkową monetę 100-lecia odzyskania niepodległości.
Dyscyplina wewnętrzna i wysokie standardy moralne sprawiają, że Piotrek zawsze wszystko doprowadza do końca, nigdy „nie składa broni”, nie zniechęca się, jest wytrwały i się nie poddaje. Zawsze można na niego liczyć, jest człowiekiem honoru oraz wzorem do naśladowania pod każdym względem.

Zofia Nowak

,,Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które człowieka wciąga i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.’’ Słowa Cecelii Ahern to motto życiowe Zosi – poszukiwaczki, dziewczynki o wielu talentach, która przez lata szukała najlepszej spośród wielu dróg. W klasach młodszych rozwijała pasje artystyczne – śpiew i recytację. Występowała na wielu uroczystościach, konkursach, śpiewała dla budapesztańskiej Polonii promując szkołę i gminę. Największe sukcesy w tej dziedzinie odniosła z zespołem ,,Ósemeczki”, do którego należała przez trzy lata:
– I miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Piosenkarskim TULIPANADA
– III miejsce w XIX Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek
– wyróżnienie w VIII Mazowieckim Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień”
Kolejne zamiłowanie Zosi to sport w różnej postaci. Przez cztery lata uprawiała zapasy, trenuje pływanie, jeździ na nartach, gra w unihokeja, koszykówkę, piłkę nożną. Zawody lekkoatletyczne ujawniły, że doskonale biega. W bieżącym roku Zosia ustanowiła rekord szkoły w biegu na 600m. Dzięki ogromnej determinacji i ciężkiej pracy, osiąga coraz wyższe lokaty w zawodach różnej rangi, co zaowocowało stypendium burmistrza:
– II miejsce na Międzynarodowych Zawodach Zapaśniczych 2020
– I miejsce w XI Ogólnopolskim Turnieju Zapaśniczym BIAŁOŁĘKA WRESTLING CUP
– I miejsce w Mistrzostwa Powiatu w lekkiej atletyce dziewcząt
– II miejsce w zawodach lekkoatletycznych w ramach XXV Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej (etap rejonowy)
Zosia podchodzi do wszystkiego z zaangażowaniem i radością, ma wiele planów. Ale przecież jak powiedział Federico Moccia ” Śmiech i marzenia są sekretem lepszego życia” , więc takiego życia Zosi życzymy.

Vanessa Nsofor

Vanessę zna w szkole każdy – swoim talentem organizatorskim, charyzmą i zaangażowaniem wyróżniała się w społeczności szkolnej. Przez dwa lata prężnie działała w Samorządzie Szkolnym pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej. Jej kreatywność i determinacja sprawiły, że nawet trudne zadania stawały się łatwymi. Nigdy się nie poddawała. Sprawnie i energicznie organizowała wiele akcji, działań znajdujących się w planie pracy samorządu, m.in.: Dzień Barw Narodowych, Światowy Dzień Pluszowego Misia, konkurs ,,Ile waży Św. Mikołaj?”, konkurs plastyczny na kartkę bożonarodzeniową, kiermasze ciast, pikniki, Andrzejki, Walentynki.
Nadmiar energii Vanessa pożytkowała na zajęciach sportowych. Reprezentowała szkołę niemal we wszystkich zawodach w grach zespołowych. Przez dwa lata trenowała zapasy w Uczniowskim Klubie Zapaśniczym odnosząc spektakularne sukcesy, m.in.:
– I miejsce w XI Ogólnopolskim Turnieju Zapaśniczym BIAŁOŁĘKA WRESTLING CUP Pod Patronatem Burmistrza Białołęki
– I miejsce w Gwardyjskiej Gali Zapaśniczej.
Podczas wieczorków patriotycznych, kolęd i pastorałek, oraz na konkursach szkolnych pełniła rolę konferansjera. To zadanie wynikało z jej aktorskiego zacięcia. Mało kto rozpoznałby w tej głośnej dziewczynie wrażliwą duszę lubiącą poezję. Jej marzeniem było wcielić się w rolę aktora lub recytatora. Walt Disney powiedział: ,,Jeśli możesz sobie coś wymarzyć, możesz to zrobić.” Vanessa zrealizowała swoje pragnienie – w klasie ósmej dołączyła do grupy recytatorów Pani Aliny Pastuszki i wzięła udział w kilku prestiżowych konkursach, odnosząc znaczące sukcesy:
– wyróżnienie w XIX ogólnopolskim Konkursie im. K. I. Gałczyńskiego
– wyróżnienie 1 stopnia w XX Jubileuszowym Konkursie Jednego Poety
– wyróżnienie w 46 edycji konkursu Warszawska Syrenka

Kosma Stolarski

Uczeń szanowany i lubiany przez wszystkich przez wyjątku. Wszechstronny i aktywny na wszystkich polach szkolnej działalności – duma naszej szkoły. Optymista pełen niezmierzonej pogody ducha, który, gdy trzeba, staje się realistą, podejmując trudne wyzwania i stawiając sobie wysokie cele. W demokratycznych wyborach do samorządu uczniowskiego zwyciężył bezapelacyjnie i został jego przewodniczącym; swoją funkcję sprawował wzorowo.
Kosma to istny ocean możliwości – jest jednocześnie i sportowcem, i artystą; działał społecznie jako wolontariusz pracujący na rzecz ludzi i zwierząt, ale świetnie radził sobie również jako konferansjer na szkolnych imprezach. Ambitny, a zarazem przyjacielski i empatyczny, potrafi ująć się za innym – zawsze z najwyższą kulturą osobistą i taktem; atrakcyjny i wystrzałowy chłopak, a przy tym pełen skromności i pokory.
W szczególny sposób wyróżniał się swoją aktywnością artystyczną i sportową. Z zespołem wokalnym „Ósemeczki” zdobył I miejsce (Złoty Tulipan 2018 r.) i wyróżnienie (2019 r.) na Konkursie Piosenkarskim Tulipanada, a także wyróżnienie w VIII Mazowieckim Festiwalu Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień” i I miejsce w XIV Gminnym Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Występował podczas szkolnych jasełek, akademii z okazji Święta Konstytucji i Święta Niepodległości, śpiewał także w szkolnym chórze. Z postawą pełną godności i powagi prowadził wieczorki patriotyczne i spotkania kolędowe.
Kosma odnosił również sukcesy w sporcie: dwa razy II miejsce w sztafecie pływackiej w XX Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży (2018 i 2019 r.) oraz XXVI Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Jako uczestnik zawodów sportowych w wielu dyscyplinach, dbał o promowanie sportu w naszej szkole – czynnie zaangażował się w organizację i przeprowadzenie Dnia Sportu dla uczniów klas IV – VI.
Działał w samorządzie i Szkolnym Kole Wolontariatu, biorąc udział w wielu akcjach charytatywnych, przez trzy lata był harcerzem. Szkołę podstawową kończy z wyróżnieniem, pozostając w pamięci kolegów, nauczycieli i pracowników szkoły jako prawdziwie wzorowy uczeń.

Maja Szczepaniak

Maja Szczepaniak to uczennica, który wyróżnia się dużą kulturą osobistą zarówno wobec dorosłych jaki rówieśników. Nigdy nikomu nie odmawia pomocy, przez co cieszy się ogromną sympatią koleżanek i kolegów. Julia jest osobą bardzo odpowiedzialną, która perfekcyjnie wywiązuje się z powierzonych zadań. Chętnie działa na rzecz innych w Szkolnym Klubie Wolontariatu, angażując się w pomoc potrzebującym. Maja jest laureatką wojewódzkiego konkursu z zakresu pierwszej pomocy ,,Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam”, organizowanego przez Szkołę Marzeń w Piasecznie pod patronatem MKO.
Udziela się artystycznie, chętnie uczestniczy w akademiach szkolnych.
Maja ukończyła kurs na młodszego ratownika Piaseczyńskiego WOPR-u. Jest zawodniczką uczniowskiego kubu sportowego ,,Skalar” w Górze Kalwarii.

Dominika Ślusarczyk

Dominika to uczennica, który wyróżnia się dużą kulturą osobistą zarówno wobec dorosłych jaki rówieśników. Jest osobą bardzo odpowiedzialną, która perfekcyjnie wywiązuje się z powierzonych zadań. Zawsze wykonywała wszystkie zadania z ogromnym zaangażowaniem, ale i radością. Nigdy nikomu nie odmawia pomocy. Chętnie działa na rzecz innych w Szkolnym Klubie Wolontariatu, angażując się w pomoc potrzebującym. Dominika jest laureatką wojewódzkiego konkursu z zakresu pierwszej pomocy ,,Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam”, organizowanego przez Szkołę Marzeń w Piasecznie pod patronatem MKO.
Udziela się artystycznie, chętnie uczestniczy w akademiach szkolnych. Z wielką dumą i godnością reprezentuje społeczność szkolną na wielu uroczystościach jako członek Pocztu Sztandarowego.
Dominika przez 8 lat nauki w naszej szkole uzyskiwała świadectwo z wyróżnieniem za celujące i bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie.
Uzyskała również stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria, które było ukoronowaniem jej osiągnięć sportowych. Średnia ocen na zakończenie edukacji szkolnej wyniosła 5, 47.

Gabriela Ślusarczyk

Gabriela Ślusarczyk to uczennica, która wyróżnia się nieskazitelna kulturą osobistą zarówno wobec dorosłych jak i rówieśników. Nigdy nikomu nie odmawia pomocy, przez co cieszy się ogromną sympatią koleżanek i kolegów. Angażuje się w działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu. Jest bardzo odpowiedzialna, perfekcyjnie wywiązuje się z powierzonych zadań. Gabrysia jest laureatką wojewódzkiego konkursu z zakresu pierwszej pomocy ,,Cenne życie mam, więc pierwszą pomoc znam”, organizowanego przez Szkołę Marzeń w Piasecznie pod patronatem MKO.
Chętnie uczestniczy w akademiach szkolnych.
Gabrysia przez 8 lat nauki w naszej szkole uzyskiwała świadectwo z wyróżnieniem za celujące i bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie.
Uzyskała również stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria, które było ukoronowaniem jej osiągnięć sportowych. Średnia ocen na zakończenie edukacji szkolnej wyniosła 5, 37.

Karolina Walendzik

Uczennica wyróżniająca się niezwykłą pracowitością, wyjątkowo sumienna, nawet uparta w dążeniu do celu, a przy tym skromna i pogodna; zawsze z otwartym sercem dla ludzi. Nie zna słowa „niemożliwe”, jest zawsze tam, gdzie potrzeba pomocy. Od wielu lat była zaangażowana w działalność szkolnych organizacji: Koła Wolontariatu, Koła Sportowego, Klubu Cichociemnych oraz samorządu uczniowskiego. Każdą podjętą aktywność traktowała z godną podziwu ofiarnością, nie odmawiając nigdy swojego udziału i nie szczędząc zapału. Spośród wielu akcji charytatywnych na rzecz osób potrzebujących należy wymienić projekt pod hasłem “Ramię w Ramię z Osobami Niepełnosprawnymi” Stowarzyszenia PoMocny Sztab we współpracy z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Pieczenie ciast, loterie fantowe, stoiska na pikniki i kiermasze świąteczne, walentynki i inne imprezy szkolne i klasowe, prowadzenie „belgijki” dla społeczności szkolnej, ogólnopolska akcja „Szkoła pamięta”, promowanie czytelnictwa w oddziale przedszkolnym, WOŚP, Szlachetna Paczka – wszystko to robiła z wielkim zacięciem organizatorskim, którym zarażała rówieśników.
Swoją niespożytą energię, w połączeniu z radością życia i pełnym ciepła uśmiechem, wykorzystywała w sporcie. W ramach XXIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce koszykowej wywalczyła drużynowo I miejsce. Corocznie aktywnie uczestniczyła w przeprowadzeniu zabaw i gier rekreacyjno-sportowych podczas Tygodnia Zdrowia oraz w czasie akcji „Aktywna przerwa”. Pomagała w przeprowadzeniu testów sprawnościowych dla dzieci klas młodszych w ramach Szkolnego Klubu Sportowego 2023 pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Karolina to przykład pięknej postawy patriotycznej. Działając na rzecz upowszechniania wiedzy historycznej, współorganizowała grę terenową „Operacja WELLER 2022” oraz akcję upamiętniającą 100-lecie urodzin ostatniego Cichociemnego – Aleksandra Tarnawskiego „Kartka dla Bohatera”. Godnie reprezentowała naszą szkołę podczas szkolnych i gminnych uroczystości patriotycznych jako asysta sztandaru. To zaszczytne zadanie zostało jej powierzone w pierwszym roku po historycznej uroczystości nadania szkole imienia. Karolina została wybrana do pocztu sztandarowego ze względu na to, że zawsze można było na niej polegać. Wykazała się również wielką ofiarnością w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy – zorganizowała zbiórkę pomocy rzeczowej dla matek z dziećmi.
Karolina zostawia po sobie trwały ślad, jako dobry duch klasy i całej naszej szkoły, a jako wzór pracowitości i wytrwałości w nauce, kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem.

Skip to content