bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Półkolonia 2023

Półkolonia 2023

Nareszcie wakacje. Słońce, wyjazdy, dziecięca beztroska, czas zasłużonego wypoczynku. Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze po raz 12 zorganizowała półkolonie letnie dla 71 dzieci. Uczestnicy bawili się podczas ciekawych zajęć plastycznych, muzycznych i sportowych oraz podróżowali w niezwykłe miejsca. Wakacyjną przygodę rozpoczęli w Dzielnicy Filmowej w Zalesiu Górnym. Spotkali się tam z ulubionymi bohaterami z bajek i filmów, prehistorycznymi dinozaurami, obejrzeli ciekawy pokaz naukowy. Wielkie zaciekawienie zarówno chłopców jak i dziewcząt wzbudziła wystawa filmowych aut i motocykli. Były też wspaniałe zabawy na placu zabaw, karuzela filiżanek, park trampolin, prysznic z kulkami i inne atrakcje. Wiele niezapomnianych przeżyć dostarczyła wycieczka do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w którym półkoloniści obejrzeli wystawę pt. „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, poznali wiele ciekawostek dotyczących samolotów oraz pracy pilotów. Podczas lekcji muzealnej uczniowie klas 4-6 poznali podstawowe grupy śmigłowców i ich wykorzystanie w polskich siłach powietrznych, natomiast młodsze dzieci zapoznały się z historycznym rodowodem symboli narodowych i wojskowych. Najciekawsze było zwiedzanie samolotów Jak-40, Mi-6, An-26. Równie ciekawa okazała się wizyta u Króla Jana III w Pałacu w Wilanowie. Zwiedzanie pałacu przeplatane informacjami na temat życia króla i królowej oraz obyczajów w dawnej Polsce pozostanie w pamięci uczestników półkolonii, a wiedza stąd wyniesiona przyda się podczas lekcji historii, czy języka polskiego.
Czym i do jakich zakątków Europy podróżowali król Jan III i królowa Marysieńka? Co to kolasa, a co to kolebka? Czym zajmował się pasamonik? To pytania, na które szukali odpowiedzi młodsi uczestnicy półkolonii podczas warsztatów „Podróże w karecie Jana III”. Natomiast starsze dzieci poznały znaczenie pojęć takich jak: biskwit, fajans, kamionka, majolika i porcelana i ich funkcje. Przewodnik przybliżył im także okoliczności, w których Europejczycy nauczyli się produkować kamionkę i porcelanę, Na koniec dzieci samodzielnie ozdobiły flizę i zaprojektowały znak własnej manufaktury. W gorący dzień z półkoloniści z przyjemnością wskoczyli do wody. Pierwszy dzień w drugim tygodniu półkolonii, to relaks na plaży. Pobyt w Summer Playground obfitował w niezwykłe przeżycia. Ekscytujące atrakcje wodne, takie jak wodny tor przeszkód, plac zabaw, boisko do siatkówki, plaża sprawiły, że był to dzień niezwykłych wrażeń. Wspaniałą rozrywkę zaoferował dzieciom Park Rozrywki Majaland. Karuzele, zjeżdżalnie, łódeczki łodzie, kulki, las zabaw – zabawom nie było końca. Wycieczka poznawczo-rekreacyjna do Gościńca Wiecha w Kawęczynie pozwoliła poznać kulturę, pracę i życie na wsi. Wizytę rozpoczęło staropolskie powitanie, następnie odbyły się zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku, spacer przez las z zagrodą danieli, zwiedzanie młyna wodnego połączonego z dawną szkołą. Pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie pamiątkowej monety przybliżyły dzieciom zanikający już zawód kowala. Były też zabawy na boisku i placu zabaw. Podczas półkolonii nie było czasu na nudę. Kreatywne warsztaty plastyczne, gry i zawody sportowe, rajdy piesze, wspólne śpiewanie piosenek turystycznych wypełniały czas pomiędzy wycieczkami.
Półkolonie zakończyły się uroczystością podsumowania. Zaprezentowano zdjęcia i prace plastyczne, które stanowią bogate archiwum tegorocznego wypoczynku. Nie zabrakło także wzajemnych podziękowań za mile spędzone 2 tygodnie wakacji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym było możliwe zorganizowanie półkolonii:
Panu Burmistrzowi Arkadiuszowi Strzyżewskiemu
Panu Wiceburmistrzowi Mateuszowi Bajowi
Panu Bogdanowi Wrochnie Dyrektorowi ZOPO
Panu Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Polski Niepodległej w Baniosze Dariuszowi Słapkowi.
Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim darczyńcom Mondi Solec Sp. z o. o. i Biuromax Sp.z o. o., którzy swoim dobrym sercem i zaangażowaniem materialnym sprawili, że nasza półkolonia obfitowała w tak wiele atrakcji dla dzieci. Życzymy wielu sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Marianna Zulczyk

Skip to content