bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Koncert Laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej

Koncert Laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w kościele parafialnym w Górze Kalwarii odbył się Koncert Laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej. Zaprezentowali się laureaci pierwszych miejsc wybranych kategorii a koncert poprowadziła Agnieszka Sałańska – jedna z organizatorek festiwalu. Delegacja Szkoły, w osobach Dyrektora Dariusza Słapka i Iwony Szymańskiej, złożyła wiązankę pod pomnikiem Marszalka Józefa Piłsudskiego.
Poniżej treść zapowiedzi a na stronie www.gorakalwaria.pl relacja filmowa z koncertu.
„Dajmy niezawodne dowody Ojczyźnie naszej, że jej uszczęśliwienie jest jedynym naszym celem” – słowa wypowiedziane przez kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego podczas otwarcia obrad sejmu konwokacyjnego w 1764 roku. Czyż dzisiaj nie pozostają aktualne? Czyż każda miłość nie domaga się dowodów? Także ta do Ojczyzny, a może zwłaszcza ta miłość żąda dowodów.
Podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego dano ojczyźnie wiele dowodów – zarówno miłości, jak i egoizmu, zaślepienia żądzą władzy i dbania o swój własny pożytek kosztem dobra publicznego; był Sejm Wielki, ale była też Targowica. W czasie 123 lat zaborów byli Piotr Wysocki i Romuald Traugutt, ale był i margrabia Aleksander Wielopolski, był ksiądz Piotr Ściegienny, Michał Drzymała, ale był i Jakub Szela.
Poddajemy naszych przodków ocenie, rozliczając ich z miłości, nazywamy ich bohaterami lub zdrajcami. Pamiętajmy, że nas ocenią z miłości do Polski nasze dzieci, wnuki i prawnuki.
Wszystkim bezimiennym, którzy są dla nas bohaterami, którym zawdzięczamy życie w Niepodległej Polsce, dedykujemy utwór Janusza Kondratowicza i Krzysztofa Klenczona „Biały krzyż”. Wykona go Adam Kłusek, uczeń klasy 5 Szkoły Podstawowej w Dobieszu, laureat I miejsca w kategorii solista z klas 4–6 Gminnego FPP organizowanego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria Pana Dariusza Zielińskiego, od 12 lat w Szkole w Baniosze. Festiwal jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Gminnego Święta Niepodległości. Adama przygotowała pani Marzena Słapek.
Dzisiaj czcimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, który przybył do Warszawy dzień wcześniej, wyprzedzając wydarzenia z lasku Compiegne pod Paryżem, gdzie Niemcy podpisały zawieszenie broni, kończące I wojnę światową.
Przyjazd Piłsudskiego do Warszawy wywołał powszechny entuzjazm jej mieszkańców.
W tych dniach Polacy uświadomili sobie, że po latach niewoli odzyskali niepodległość. Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma (ich). Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości”.
Wejdźmy w radość tamtych dni i wysłuchajmy pieśni „Piechota – maszerują strzelcy” w wykonaniu Leny Leszczyńskiej, uczennicy klasy II B Szkoły Podstawowej w Baniosze, której towarzyszem i opiekunem artystycznym oraz na pewno autorytetem jest tata – pan Janusz Leszczyński.
Radość z niepodległości nie trwała długo, po walkach o ustalenie granic w latach 1918–21, przyszły trudne lata kształtowania się II Rzeczypospolitej. Opanowanie chaosu pozaborowego, stworzenie podwalin gospodarki ogólnonarodowej, nawiązywanie stosunków z sąsiadami, a także wewnętrzne spory o władzę uświadamiają nam, że , jak powiedział Święty Jan Paweł II „Wolność nie jest nam dana raz na zawsze, musimy ją stale zdobywać”. Wrzesień 1939 pokazał narodowi polskiemu, że znowu trzeba o nią walczyć – o wolność i o Polskę.
Dumny naród, królewski szczep Piastowy, zaatakowany przez sąsiednie totalitaryzmy, opuszczony przez sojuszników, stanął do walki. Współcześnie młodych ludzi pokolenie Kolumbów fascynuje a dowodem na to jest wybór utworów o tematyce drugowojnennej. Za chwilę usłyszą Państwo 4 utwory w wykonaniu laureatów XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej.
Zapraszamy zwyciężczynie w kategorii duety z klas 4–6: Paulinę Dzwonkowską i Łucję Rzezak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górze Kalwarii z piosenką „Warszawskie dzieci”, przygotowane przez pana Andrzeja Kochańskiego.
W skocznym rytmie, próbując zagłuszyć krzyk cierpienia dręczonej przez okupanta stolicy, jest znana piosenka „Pałacyk Michla”, dzisiaj w wykonaniu Zespołu z klasy I B pod kierunkiem pani Urszuli Wiśniewskiej ze Szkoły Podstawowej w Czersku – laureatów I miejsca w kategorii małe zespoły z klas I–III.
W 2014 roku w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego powstał film Jana Komasy pt: „Miasto 44”. Usłyszą Państwo utwór pochodzący ze ścieżki muzycznej do filmu. Słowa Zofia Jaworowska, muzyka Paweł Lucewicz, wykonanie: Małgorzata Sasanka z klasy II B gimnazjum w Baniosze – zwyciężczyni w kategorii solista gimnazjum.
„Tyle tysięcy poległo polskich żołnierzy za wolność naszą i sprawę. Ja w Polskę, Mamo, tak bardzo wierzę i w świętość naszej sprawy.”
Wiara, którą mają nasze dzieci niech będzie dla wszystkich wezwaniem do obrony wartości, na których dźwiga się całe to ponadtysiącletnie dziedzictwo, któremu na imię Polska.
Utwór pt. „Dziś idę walczyć, mamo” zaśpiewa Zespół, któremu jury XII Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej przyznało Nagrodę Główną. Młodzież reprezentuje Zespół Szkół Ogólnokształcących w Górze Kalwarii.
„walczyć bez lęku, za kraj, za honor nasz”
Miejmy odwagę „walczyć bez lęku, za kraj, za honor nasz”.
Dziękując Państwu za wspólne dzielenie się radością z życia w niepodległej Polsce, mamy nadzieję, że koncert laureatów XII GFPP poruszył Państwa i uznacie go za dowód, że w polskich szkołach uczyło się i uczy umiłowania ojczyzny.

Dariusz Słapek
Agnieszka Sałańska
Iwona Szymańska

Skip to content