bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  100–lecie Niepodległości

100–lecie Niepodległości

W Roku Niepodległości narodowe święto również musiało mieć wyjątkowy charakter. Świadomość, że „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy MY żyjemy” kształtujemy od najmłodszych lat, dlatego nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pt. „Wszyscy dla Niepodległej”. Uczniowie ubrani odświętnie w galowe stroje, przyozdobione biało–czerwonymi kotylionami, wykonanymi na zajęciach technicznych przez najstarszych kolegów, wysłuchali krótkiej pogadanki historycznej o okolicznościach odzyskania niepodległości oraz poznali znaczenie daty 11 listopada 1918r. Następnie laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej wykonali utwory patriotyczne, stypendyści wyróżnieni nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria, medaliści i laureaci wielu konkursów, w których nasi uczniowie biorą udział chętnie i efektywnie, otrzymali specjalne gratulacje od Pana Dyrektora i brawa od społeczności szkolnej, stając się symbolami współczesnego patriotyzmu.
Punktualnie o godzinie 11.11, jak w pozostałych tysiącach placówek oświatowych w Polsce i zagranicą, biorących udział w projekcie, odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego – od maluszków z zerówki, poprzez wszystkie roczniki szkoły podstawowej i gimnazjum – do nauczycieli, pracowników administracji, rodziców. Niezwykła moc i wiara, że „jeszcze (…) nie zginęła”, hymn, który buduje wspólnotę, zakończony akcją pozostawienia śladu na Drzewie Wolności, gdzie każdy mógł pozostawić swój odcisk palca. Piękna niepodległościowa dekoracja pani Magdaleny Żurawskiej i pani Aliny Pastuszki będą nam towarzyszyły przez najbliższe tygodnie jako wspomnienie tego wyjątkowego dnia.
11 listopada 2018r. – Narodowe Święto Niepodległości wypadało w niedzielę – w kościele parafialnym odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę, z licznym udziałem naszych uczniów i nauczycieli oraz reprezentacją pocztu flagowego. Po mszy wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne; udział zainteresowanych był tak liczny, że zabrakło przygotowanych śpiewników i trzeba się było dzielić z innymi!

Agnieszka Sałańska

Skip to content