bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Półkolonia w Zespole Szkół w Baniosze 2014

Półkolonia w Zespole Szkół w Baniosze 2014

Już po raz szósty od 30 czerwca do 11 lipca w naszej szkole odbyła się półkolonia. Wzięło w niej udział 45 dzieci ze szkoły podstawowej. Pogoda dopisywała więc wszystkie wycieczki i inne atrakcje odbywały się według planu. Pierwszego dnia wybraliśmy się na basen w Górze Kalwarii. Starsze dzieci doskonaliły umiejętności pływackie, a maluchy bawiły się w brodziku. Pływalnię w Górze Kalwarii odwiedziliśmy po raz drugi 8 lipca. Wtedy to po kąpieli ćwiczyliśmy tężyznę fizyczną na siłowni „pod chmurką”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne prowadzone przez plastyka z firmy Edulandia. Dzieci wykonały piękne zakładki do książek i „niezatapialne” breloczki do kluczy. Największy entuzjazm wśród uczestników półkolonii, zarówno tych najmłodszych jak i personelu wzbudziły warsztaty afrykańskie prowadzone przez Rickey Liona, artystę pochodzenia afrykańskiego. Koloniści poznali instrumenty muzyczne – kisakasaka, balafon, djembe, likembe, lokole, conga, ngoma, darabucha, gadający bęben. Temperatura na dworze oraz gra na bębnach, plemienne pieśni i tańce pozwoliły poczuć atmosferę Afryki. Z gorącego lądu przenieśliśmy się na morza i oceany, aby poznać pieśni pracy uprawiane na żaglowcach – szanty.
Podczas półkolonii nie było czasu na nudę. Ciekawe wycieczki dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. W Bałtowie podziwialiśmy świat sprzed milionów lat. Oglądaliśmy naturalnej wielkości dinozaury i inne prehistoryczne stworzenia oraz nauczyliśmy się jak odróżnić dinozaura roślinożernego od mięsożernego. Morskie potwory zamieszkujące oceany wiele milionów lat temu oglądaliśmy w Prehistorycznym Oceanarium. Mocnych wrażeń dostarczył film 5D. Zwyczaje dzikich zwierząt poznawaliśmy podczas przejażdżki schoolbusem. Mogliśmy przyjrzeć się im z bliska. Na koniec dnia oddaliśmy się zabawie w Bałtowskim Parku Rozrywki. Bardzo interesująca była też lekcja w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. „Starszaki” poznawały zwyczaje królewskie oraz „szyły” szlacheckie stroje, a maluchy zwiedzały pałac i wybrały się na przejażdżkę królewską karetą. Jak podróżowano na przełomie XIX i XX wieku dowiedzieliśmy się podczas przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową. Ciuchcią pojechaliśmy do Miasteczka Westernowego w Runowie. Tam zamieniliśmy się w prawdziwych kowboi. Rzucaliśmy lassem i podkową, strzelaliśmy z łuku, wypłukiwaliśmy złoto, sprawdzaliśmy swoją sprawność fizyczną na indiańskim torze przeszkód. Powożenia wozem zaprzężonym w konie nauczyliśmy się w gospodarstwie agroturystycznym „Gajówka”. W ruinach Zamku Książąt Mazowieckich obejrzeliśmy wystawę maszyn oblężniczych. Podziwialiśmy ich konstrukcję i dowiedzieliśmy się do czego służyły. Poznaliśmy historię zamku. Warszawskie ZOO to nieodmiennie cel wielu wycieczek. Także i my odwiedziliśmy Miejski Ogród Zoologiczny, w którym starsze dzieci wraz z panią przewodnik oglądały zagrożone gatunki zwierząt, a młodsze uczyły się jak prawidłowo sprawować opiekę nad zwierzętami. W „Wodnej Krainie” w Wildze zażywaliśmy słonecznych i wodnych kąpieli, graliśmy w różne gry, a na koniec odwiedziły nas postacie z filmu Pingwiny z Madagaskaru. W zaczarowany świat bajek przenieśliśmy się podczas seansów filmowych w Cinema City. Obejrzeliśmy film pt. „Czarownica” i „Gang Wiewióra”.
Półkolonie zakończyły się uroczystością podsumowania, podczas którego dzieci zaśpiewały wybrane przez siebie piosenki. Zaprezentowano zdjęcia, które stanowią bogate archiwum tegorocznych półkolonii. Nie zabrakło także wzajemnych podziękowań za mile spędzone 2 tygodnie wakacji. Niespodzianką były słodycze i zabawy na zjeżdżalni wiking, którą rozstawiono na boisku szkolnym.
Półkolonie umożliwiły dzieciom zabawę i integrację w grupie, pod opieką nauczycieli naszej szkoły, pozwoliły zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, dostarczyły wielu pozytywnych wrażeń. Dzieci i ich rodzice wyrażali swoje zadowolenie z takiej formy wypoczynku.

Skip to content