bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Podwójny wielki sukces w ogólnopolskim konkursie literackim

Podwójny wielki sukces w ogólnopolskim konkursie literackim

W to, że mamy zdolnych uczniów – nikt nie wątpi. Nauczyciele Ich wspierają, pomagają, motywują… I – oto są efekty :
W ogólnopolskim konkursie literackim na temat „Zwariowana historia – opowieść z motywem historycznym” – ogłoszonym w związku z rocznicą odznaczenia miasta Płock za dokonania w walce z Bolszewikami – : dwoje naszych uczniów zajęło drugie miejsce w swojej kategorii.
Aleksandra Piotrowska , uczennica klasy piątej – skupiła się w napisanej pracy na zagadnieniu wojny polsko – bolszewickiej w kontekście dwóch miast. W swoją opowieść wplotła losy dwóch miejscowości: Radzymina – miejsca „Cudu nad Wisłą „ oraz Płocka – miasta odznaczonego przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za czyny męstwa i odwagi wykazane w boju w sierpniu 1920 roku. Ola w swojej pracy splotła historię ze współczesnością – co pozwoliło Jej na zajęcie II miejsca w kategorii klas 4- 6.
Bartosz Lewandowski, uczeń klasy ósmej – napisał opowiadanie o młodym poruczniku, który podczas dramatycznej obrony Płocka – miasta walczącego z Bolszewikami latem 1920 roku – w dramatycznych okolicznościach odnalazł swoją rodzinę zagubioną w wojennej zawierusze. Wzruszająca historia, obrazująca fakt, że w trudnych czasach człowiek szczególnie tęskni za rodziną i w niej oczekuje wsparcia, zrobiła wrażenie na Komisji Konkursowej i za swoją pracę literacką Bartoszowi przyznano II nagrodę w ogólnopolskiej kategorii klas 7- 8.
Oli i Bartkowi gratulujemy tego, że potrafili: wykazać się wiedzą historyczną, ubrać swoje myśli w piękny polski język. Ale – przede wszystkim cieszymy się, że udało Im się wzruszyć Czytelników i Komisję oraz emocjonalne przenieść czytelników w tak trudne czasy, ucząc trudnego patriotyzmu.

Anna Kucharska
Agnieszka Sałańska

Skip to content