bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to stała i niezmienna data rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. W tym roku dzień przypadł w poniedziałek.

Astronomiczną wiosnę powitaliśmy już wczoraj – 20 marca o godzinie 16.33. W tym momencie Słońce osiągnęło punkt równonocy wiosennej, zwany punktem Barana. W dniu równonocy na półkuli północnej promienie słonecznie padały prostopadle na równik.

Pierwszy dzień wiosny to również, dla niektórych, dzień wagarowicza, a tak na prawdę chodzi o to, żeby nie było tego dnia lekcji w szkole. Samorząd Uczniowski zadbał o to. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wybrali się na rajd pieszy. Klasy starsze wędrowały z Góry Kalwarii do Baniochy, a młodsze zwiedziły bliższe okolice.

W Górze Kalwarii, poza szukaniem oznak wiosny, przeszliśmy również śladami miejsc pamięci narodowej. Na Błoniach Wiślanych byliśmy w miejscu, gdzie marszałek Józef Piłsudski z w dniu 3 sierpnia 1931 roku odznaczył artylerzystów konnych za udział w wojnie polsko-rosyjskiej. W mieście poznaliśmy historię bohaterów II wojny światowej, byliśmy w miejscu uświęconym męczeńską krwią Polaków walczących o wolność Ojczyzny, przy głazie upamiętniającym postać porucznika Jana Białka, oraz pomniku poświęcamy żołnierzom polskim garnizonu Góra Kalwaria poległym w walce.

Stamtąd wyruszyliśmy w drogę powrotną do Baniochy, gdzie na terenie szkoły czekało na nas ognisko, pyszne kiełbaski i pieczone ziemniaki.

To był zdecydowanie udany dzień 🙂

Samorząd Uczniowski

 

 

Skip to content