bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Historyczny spacer po Warszawie

Historyczny spacer po Warszawie

Uczniowie klasy I A gimnazjalnej pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Agnieszki Sałańskiej przygotowali program artystyczny upamiętniający Święto Konstytucji 3 Maja. Postanowili jednak przy tej okazji wspomnieć inne ważne wydarzenia, które w 2014 roku mają swoje okrągłe rocznice oraz te, które niesłusznie ulegają zapomnieniu.
Za temat przewodni posłużyła stolica naszego kraju – Warszawa, która była świadkiem i miejscem wielu ważnych wydarzeń. Spektakl rozpoczęli legendarni Wars i Sawa, a po nich na scenie można było obejrzeć interrexa Jakuba Uchańskiego i Henryka Walezego, Zygmunta III Wazę, Stanisława Augusta Poniatowskiego i Hugona Kołłątaja, Napoleona i panią Walewską, prezydenta Stefana Starzyńskiego, powstańców warszawskich, chłopaka z Czerniakowa i piękną warszawiankę, człowieka od „Okrągłego Stołu”
i euroentuzjastkę. Wspominano także budowę Zamku Królewskiego
i wzniesienie kolumny Zygmunta, wybuch powstania listopadowego, wybuch I i II wojny światowej, obronę Warszawy i jej zburzenie, potem odbudowę, a na koniec dla uczczenia 10 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wszyscy odśpiewali „Odę do radości”. Było barwnie i muzycznie, radośnie i nostalgicznie, ale najważniejsze, że w realizację tego pomysłu włączyli się wszyscy uczniowie klasy IA, a widzom podobało się.

Agnieszka Sałańska

Skip to content