bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Dzień Bezpiecznego Internetu Tworzymy kulturę szacunku w sieci

Dzień Bezpiecznego Internetu Tworzymy kulturę szacunku w sieci

W środę 7 lutego w naszej szkole już po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Z tej okazji uczniowie klasy 7b szkoły podstawowej przygotowali akademię, podczas której zwrócili uwagę na najczęstsze zagrożenia czyhające na młodych użytkowników sieci.
W związku z tym, że tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce i na całym świecie pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, siódmoklasiści na zakończenie przedstawienia przypomnieli widzom najważniejsze zasady netykiety, które powinien przestrzegać każdy internauta.
Są to:

1. Szanuj innych i traktuj ich tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie.

2. Nie publikuj zbędnych komentarzy i informacji.

3. Nie powielaj tych samych wiadomości. Duży spam może grozić zawieszeniem lub usunięciem konta.

4. Emotikony są cudownym wynalazkiem. Dzięki nim możemy zasygnalizować swoje emocje w Internecie, bądź zasygnalizować, że jakiejś treści nie należy odczytywać w sposób dosłowny. Ich nadużywanie może być jednak denerwujące.

5. Pisanie z włączonym klawiszem Caps Lock nie jest najlepszym pomysłem. Drukowane litery w Internecie oznaczają krzyk, a przecież nikt z nas nie lubi KIEDY PODNOSI SIĘ NA NIEGO GŁOS.

6. Nie wierz w żadne łańcuszki i nie przekazuj ich dalej.

7. Polskie znaki diakrytyczne odgrywają ogromną rolę w komunikacji. Czasem to samo słowo zapisane z polskimi „ogonkami” i bez nich może oznaczać zupełnie różne rzeczy.

8. Równie ważna jest poprawna interpunkcja. Dzięki niej unikniemy masy gaf – przecinki wpływają na zrozumienie wypowiedzi.

9. W przestrzeni Internetu obowiązują takie same zasady grzeczności jak w tradycyjnej korespondencji. Jeśli używasz zwrotów osobowych, zapisuj je wielką literą.

10. Szanuj prawo własności w sieci – nie przywłaszczaj sobie cudzych treści. Zawsze podawaj źródła.

11. Nie dodawaj do znajomych osób, których nie znasz.

Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs, który był jednym z elemetów obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Dla uczniów klas 0–4 był to konkurs plastyczny. Uczestnicy mieli za zadanie wykonanie plakatu zawierającego najważniejsze zasady netykiety.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Maja Dąbrowska i Oliwia Dąbrowska
II miejsce – Marcel Waligóra
III miejsce – Zuzanna Chojnacka

Uczniowie klas 5–7 szkoły podstawowej oraz 2–3 gimnazjum mieli okazję pochwalić się swoimi talentami literackimi pisząc wiersz, którego tematem przewodnim jest kultura szacunku w sieci.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Barbara Walczak
II miejsce – Alan Niziński
III miejsce – Karol Dąbrowski i Jan Zieliński

Anna Zięba
Joanna Rostalska

Skip to content