bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Wśród wikingów i początków państwa polskiego

Wśród wikingów i początków państwa polskiego

W zaroślach, wśród drzew, pomiędzy Centrum Olimpijskim, a mostem gen. Stefana Grota-Roweckiego w Warszawie kryje się niezwykłe miejsce – Warownia Jomsborg, czyli – wioska Wikingów. Warownia Jomsborg jest historycznym skansenem, gdzie gospodarzem jest grupa pasjonatów historii pod nazwą „Drużyna Jomsborg”.
24 września 2021 r. klasy siódme z naszej szkoły przeniosły się tutaj w czasy powstawania Państwa Polskiego z uwzględnieniem kontaktów z Wikingami. Uczniowie dowiedzieli się, kim byli Wikingowie, usłyszeli historię Sagi o Jomsborgu oraz zdobyli informacje o tym, co się jadło, jak się żyło i wojowało w Polsce 1000 lat temu, za czasów Mieszka I. Poznali realia i zasady powstawania Państw, a w tym tworzenia – grodów, warowni i plemion. A – co najważniejsze – nasze dzieci zyskały wiedzę na temat państwa Polan, które doprowadziło do zjednoczenia Polski.
Potem były codzienne zajęcia i zabawy z epoki, takie jak: wybijanie dawnych monet, pokaz walki na prawdziwe miecze, walka na worki z sianem, strzelanie z historycznego łuku, przeciąganie liny (dawne zabawy Wikingów i Słowian), walka na bezpieczne miecze piankowe , krzesło tortur, zakuwanie w dyby… itp.
Oby więcej takich praktycznych lekcji historii…

Anna Kucharska

Skip to content