bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  „Wojna nigdy nie jest daleko, zawsze jest bardzo blisko . . . ”

„Wojna nigdy nie jest daleko, zawsze jest bardzo blisko . . . ”

Z okazji 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie przedstawili program artystyczny, którego osią były pytania: jak historia sprzed 76 lat kształtuje dzisiejszą młodzież? Za jakie wartości ginęli Polacy w czasie wojny i okupacji? Czym jest honor?
Spektakl adresowany do gości zaproszonych na gminne obchody rocznicy w Górze Kalwarii w dniu 7 września, został ponownie przedstawiony w Domu Kultury dla uczniów SP nr 2, a następnie w naszej szkole, aby uczcić 17 września.

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, wprawiona w wojnach na pewno na okres pokoju zasługuje, ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę! – Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor!”

Przemówienie tej treści wygłosił minister Józef Beck w siedzibie polskiego sejmu dnia 5 maja 1939roku; dla nas dzisiaj jest odpowiedzią na postawione pytania o sens prowadzenia wojny obronnej. I zupełnie współcześnie przez usta sanitariuszki Manii: „Widzisz, w twoim wieku nie rozumie się jeszcze takich spraw, ale w moich latach wie się już, że lepiej zginąć za to, co jest słuszne, niż zgodzić się na popełniane przy tobie świństwo.”

Przejmujący program i poruszające słowa dzieci, młodzież i dorosła publiczność obejrzała z należytym skupieniem, nie szczędząc oklasków przepełnionych wzruszeniem.
Bądźcie spokojni o współczesny patriotyzm!

Agnieszka Sałańska
Ewelina Płatek

Skip to content