bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Wizyta Andrzeja Suprona

Wizyta Andrzeja Suprona

„Andrzej Supron (ur. 22 października 1952 w Warszawie) – polski zapaśnik stylu klasycznego, trener i sędzia zapaśniczy, komentator i promotor wrestlingu oraz od 24 czerwca 2017 prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Jest trzynastokrotnym mistrzem Polski w zapasach, dwukrotnym mistrzem Europy, jednokrotnym mistrzem świata i srebrnym medalistą olimpijskim” – to tylko malutki fragment wiadomości, jakie możemy wyczytać o naszym gościu chociażby na Wikipedii.
Nasze spotkanie – wywiad z tym niesamowitym sportowcem bardzo sprawnie, z wielką klasą, taktem, oraz wyraźnie wyczuwalnym talentem dziennikarskim, poprowadziły uczennice klasy III gimnazjum – Julia Mierzejewska i Daria Adamska. I tak dowiedzieliśmy się, jak to się w ogóle stało, że nasz gość zaczął uprawiać właśnie zapasy, oraz tego, że przed nimi była (i to nas zaskoczyło) koszykówka.
Pan Andrzej opowiedział nam o niebywałej sytuacji, kiedy na mistrzostwach świata w Katowicach w 1982 r. walczył z bardzo poważnym urazem barku i wielkim bólem. Na szczęście dzięki niebywałemu sercu do walki, w jakiś cudowny sposób udało mu się pokonać owy ból i co więcej, wygrywać kolejne walki, ulegając dopiero w finale, zdobywając srebrny medal. Bardzo nas tym zmotywował i udowodnił, iż wiara to to co potrafi przenosić góry i realizować najwyższe cele i marzenia. Nasz gość zapytany o znany na całym świecie „chwyt Suprona” poszedł krok dalej i ku uciesze wszystkim osobiście zaprezentował nam tą technikę. Demonstracja wywarła na nas mega wrażenie.
Pan Andrzej Supron jest pomysłodawcą akcji „Zapasy w każdej szkole” i właśnie o tym projekcie, jego celach i idei, dużo nam opowiedział: – „Zapasy to taki wyjątkowy sport, bardzo ogólnorozwojowy, rozwijający wszechstronnie i bardzo wyraźnie kształtujący nie tylko sprawność fizyczną, gimnastyczną, ale przede wszystkim charakter. Wielu zawodników innych dyscyplin sportowych, bardzo często korzystają z treningów zapaśniczych, bo doceniają je i wiedzą, że warto, dlatego byłoby dobrze by zapasy gościły w każdej polskiej szkole”.
I właśnie to namacalnie udowodniła nam dalsza część tegoż spotkania, która polegała na pokazach praktycznych samego mistrza, jak i zawodników trenujących w naszej szkole w sekcji zapasów Uczniowskiego Klubu Sportowego Baniocha–Coniew. Wśród prezentujących kunszt zapaśniczy wyróżniały się uczennice naszej szkoły, utalentowane i już utytułowane : Amelia Pindelska i Julia Kańska.
Dużo by jeszcze pisać na temat naszego fascynującego, bardzo motywującego nas spotkania z Panem Andrzejem Supronem, na zakończenie którego, zapytaliśmy się naszego gościa, czego możemy mu życzyć w dalszym życiu. Odpowiedział zdecydowanie i nieegoistycznie – „zdrowia i sukcesów polskich zapaśników”. Dziękując za to niezmiernie wyjątkowe spotkanie, właśnie tego, z całego serca życzymy Panu Andrzejowi Supronowi jak i wszystkim polskim zawodnikom trenującym ten bardzo wymagający sport – zapasy – „dużo zdrowia i sukcesów, a ewentualne porażki, niech Was tylko wzmacniają i motywują do jeszcze cięższej pracy”.

Skip to content