bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  W krainie drewna

W krainie drewna

„Alicja w Krainie Drewna”  to cudowne miejsce, a jednocześnie wspaniała, entuzjastyczna Właścicielka tartaku w Mikówcu – pani Alicja. Tu właśnie – my – klasa 7a  Szkoły Podstawowej w Baniosze spędziliśmy miniony wspaniały wtorek.

Zazwyczaj kupujemy w sklepach gotowe produkty, a teraz  mieliśmy okazję poznać „drogę” wszelkich drewnianych elementów niezbędnych w naszym życiu, poczynając od  zasadzenia drzewa aż po ostateczny efekt, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Dowiedzieliśmy się – jak należy obchodzić się z drewnem, by było użyteczne. Poznaliśmy maszyny i narzędzia do obróbki drewna, a także  zasady zachowania bezpieczeństwa przy takiej pracy.

Okazało się również, że drzewa są niezbędne zarówno do produkcji  tlenu, jak też do budowy domów, ich wyposażania, tworzenia „drewnianej” sztuki itp.

Wiemy już, że w tartaku pracują nie tylko rzemieślnicy, ale też prawdziwi artyści…

Ale – co najważniejsze – poznaliśmy zasadę,  że jedno przeznaczone do wycięcia drzewo zostaje zastąpione trzema zasadzonymi na nowo.

Czas spędzony w tartaku umiliły nam warsztaty, podczas których korzystaliśmy z narzędzi stolarskich i wykonywaliśmy własne „dzieła”. Niewątpliwą atrakcją było  ognisko z kiełbaskami i ziemniakami  pieczonymi w popiele, a także niezwykle przyjazna wszystkim Gościom suczka Helena…

Skip to content