bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  „Upłaz” i „Ponury” Szkolny Klub Cichociemnych na tropie bohaterów

„Upłaz” i „Ponury” Szkolny Klub Cichociemnych na tropie bohaterów

W 75 rocznicę zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Baniosze, Dyrektor szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, samorząd z opiekunką p. Anną Ziębą i Szkolny Klub Cichociemnych z p. Agnieszką Sałańska, złożyli wizytę Panu Aleksandrowi Tarnawskiemu – ostatniemu żyjącemu cichociemnemu. Dzięki współpracy z Fundacją Państwa Rowińskich i uprzejmości JS AGAT udało się zorganizować spotkanie w Klubie Garnizonowym w Gliwicach. Mieszkańcy Baniochy przekazali mnóstwo serdeczności w postaci wielkiego pudła laurek, listów, rysunków i innych prac dzieci, także z Przedszkola Samorządowego, wykonanych w ramach akcji „Laurka dla Cichociemnego”, od dorosłych był kosz smakołyków, (wielkie podziękowania dla pań: Małgorzaty Mierzejewskiej, Danuty Mroszczyk, Moniki Piotrowskiej i Magdaleny Nowickiej za dostarczenie pysznych prezentów dla Państwa Tarnawskich). Spotkanie przebiegało w cudownej, rodzinnej atmosferze, były śmiechy i wzruszenia oraz miłe słowa z ust Bohatera o nauczycielach, uczniach i wszystkich mieszkańcach Baniochy, która stała się dla Niego drugim domem. Przygotowany program artystyczny zyskał uznanie, a Szanowny Gość–Gospodarz zażyczył sobie płytę z nagraniami naszych śpiewających uczniów.
Spotkanie z Cichociemnym o ps. „Upłaz” w Gliwicach odbyło się w ramach dwudniowej wycieczki, dzień drugi dedykowany był Janowi Piwnikowi ps. „Ponury”, zrzuconemu do Polski w ramach jednej z pierwszych operacji zrzutowych w 1941r.,; sławę najsłynniejszego partyzanta podziemia niepodległościowego przyniosły mu Góry Świętokrzyskie, które nasi uczniowie mieli okazję poznać i wydeptać.
Wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie, w szczególności firmom: UNI–Pack Maciejko, Sp.J. Piaseczno, HAL sp.z o.o. Baniocha, Jarosław Mątkiewicz Ancona Chojnów, uczestnikom wyjazdu i rodzicom oraz tym, którzy przekazali przez nas pozdrowienia i uszanowanie, w imieniu własnym i Państwa Tarnawskich składam serdeczne podziękowania.

Agnieszka Sałańska
Anna Zięba

Skip to content