bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Tydzień zdrowia

Tydzień zdrowia

W dniach od 22 do 26 marca obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Zdrowia. Podobnie, jak w latach wcześniejszych każdy dzień miał swoje hasło. W tym roku z powodu pandemii nasze działania były znacznie utrudnione. Mimo to daliśmy radę. Zobaczcie sami!

Uczniowie oddziałów przedszkolnych pod opieką pani Izabeli Gajewskiej, pani Eweliny Macy, pani Magdaleny Żurawskiej, pani Teresy Zakrzewskiej, pani Beaty Świątkiewicz, pani Marianny Zulczyk i przy pomocy pani Katarzyny Macińskiej i pani Marii Sipak uczestniczyli w przeróżnych zajęciach. Zawody sportowe, wspólne oglądanie bajek o tematyce zdrowotnej czy tworzenie plakatów to tylko niektóre z nich. Smacznym zadaniem okazała się degustacja własnoręcznie wyciskanych soków przygotowanych we współpracy z panią Katarzyną Rok i panią Dorotą Duszczenko z naszej szkolnej kuchni. Uczniowie zerówki dodatkowo przygotowali przepyszne, kolorowe szaszłyki owocowe.

Uczniowie klas starszych także się nie nudzili. Gospodarowanie zasobami wody, wpływ hałasu na człowieka czy dbanie o higienę osobistą to tematy rozmów poruszanych podczas zajęć w świetlicy szkolnej pod opieką pani Grażyny Leśkiewicz i pani Gabrieli Soleckiej. Uczniowie klasy 5a pod czujnym okiem wychowawczyni pani Anny Zięby nagrali film promujący spożywanie owoców i warzyw, które są naturalnym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodych osób. Klasa 5b na lekcji wychowawczej zobowiązała się wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, aby był zdrowszy. Temat samopoczucia, stanu zdrowia, chorób i dolegliwości poruszany był również na lekcjach języka angielskiego przez panią Alinę Pastuszkę. W ramach przygotowania do Tygodnia Zdrowia grupa uczennic z kilku klas wykonała pomysłowe „Kalendarze na zdrowy rok 2021” w dwóch wersjach językowych. Wpływ aktywności fizycznej uczniowie naszej szkoły znają się świetnie. Nauczycielki wychowania fizycznego pani Katarzyna Fornal i pani Beata Płatek zaproponowały udział w zabawie – skoki na skakance. Liczył się nie wynik, a wysiłek włożony w to zadanie. Bezkonkurencyjna okazała się mama naszych uczniów p. Iwona Pawłowska. Ponadto z ich inicjatywy i pod kierunkiem uczniowie wykonali plakaty promujące hasło „Ruch to zdrowie”. W ramach lekcji prowadzono także rozmowy na temat korzyści zdrowotnych różnych aktywności rekreacyjnych i sportowych. O związku makroelementów i mikroelementów z funkcjonowaniem poszczególnych narządów odpowiedzialnych za nasze samopoczucie oraz sprawność umysłu mówiła pani Monika Góźdź – nauczyciel wspomagający, w trakcie warsztatów kierowanych do uczniów klas 4-6. Na zajęciach terapii pedagogicznej pod kierunkiem pani Justyny Gładeckiej młodzież zastanawiała się nad “Różnymi wymiarami zdrowia”. Z kolei uczniowie klasy 6b z wychowawczynią panią Agnieszką Sałańską oglądali webinar „Czym karmić mózg?” oraz rozmawiali na temat działania mózgu i sposobów dbania o ten najważniejszy organ ludzkiego ciała. Podobną tematykę omawiała psycholog pani Weronika Pająk-Kruszewska na zajęciach z poszczególnych, jednocześnie ćwicząc funkcje poznawcze. Wspólnie z uczniami również tworzyła listę sposobów radzenia sobie ze stresem i różnymi intensywnymi emocjami w konkretnych sytuacjach i miejscach. Bibliotekarka, pani Iwona Szymańska podczas zajęć w “zerówce” poruszyła bardzo istotny temat higieny wzroku. Dzieci dowiedziały się, kiedy nasze oczy się męczą, kiedy odpoczywają i jakie ćwiczenia można zrobić samemu, aby poprawić kondycję naszych oczu. Pedagog, pani Dorota Adamska zaprosiła uczniów na dywan interaktywny, gdzie połączyła aktywność fizyczną z wiedzą na temat zdrowego odżywiania się.

Zajęcia biologii prowadzone przez panią Inez Goźlińską w trakcie Tygodnia Zdrowia były bardzo intensywne. Uczniowie klas 5-8 włączyli się w obchody Światowego Dnia Wody zorganizowane pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej. Podczas zajęć online oglądali filmiki z cyklu “Woda – globalne wyzwanie”. Dowiedzieli się czym jest „Ślad wodny” oraz ile wody zużywa przeciętny człowiek, ile wody potrzeba do wyprodukowania nowej pary spodni, czy nowego sprzętu elektronicznego. Zastanawiali się również nad tym, z jakimi problemami borykamy się w kontekście niedoborów wody oraz jak można im zapobiegać. Hasło „Higiena osobista to sprawa oczywista” przyświecało kolejnym działaniom. Miały one na celu poszerzenie wiedzy o otaczających nas drobnoustrojach, a także o tym jak dbanie o czystość może wpływać na zdrowie każdego człowieka. Istotne okazało się, iż higiena osobista to nie tylko dbanie o siebie i swój wygląd. To także porządek wokół nas czy wietrzenie swoich pokoi, szczególnie teraz, kiedy spędzamy w nich tak wiele czasu. Aby nasz mózg prawidłowo funkcjonował i nauka była bardziej efektywna warto również zadbać o swoją kondycję. Następnym zagadnieniem poruszanym podczas Tygodnia Zdrowia była aktywność fizyczna. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić wybraną aktywność fizyczną podczas krótkiego filmiku. Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu odgrywa zbilansowana dieta, dlatego nie zabrakło zadania związanego i z tą kwestią. Wspólnie omówiono budowę Piramidy Zdrowego Żywienia oraz zasady zdrowego stylu życia. W ramach podsumowania pani Inez Goźlińska rozmawiała z uczniami o różnych wymiarach zdrowia zgodnie z definicją zdrowia zatwierdzoną przez WHO – Światową Organizację Zdrowia. Wśród poruszanych tematów dominowały: zdrowie psychiczne i społeczne oraz wpływ pandemii na różne aspekty naszego funkcjonowania. Mottem naszej dyskusji było hasło „Uśmiech kosztuje mniej od prądu, a daje więcej światła”.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się w działania związane z Tygodniem Zdrowia. Pomimo nauczania zdalnego uczniowie są wdrażani do świadomego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej, zachęcani do prowadzenia zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania czasu wolnego. Pokazaliśmy, że nawet w tak trudnych warunkach MY DAMY RADĘ!

Inez Goźlińska

Weronika Pająk-Kruszewska

Dorota Adamska

Skip to content