bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Tydzień Zdrowia 18–22 marca 2019r.

Tydzień Zdrowia 18–22 marca 2019r.

Edukacja zdrowotna jest nieodłącznym elementem szkolnego Programu Wychowawczo–Profilaktycznego. Mając na uwadze to, aby nasi uczniowie zdobywali wiedzę o zdrowiu oraz uczyli się umiejętności niezbędnych do kształtowania zachowań mu sprzyjających, zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do podjęcia różnego rodzaju działań.
Każdy dzień tygodnia miał inne hasło przewodnie:

18 marca
Dzień zdrowia fizycznego

19 marca
Dzień zdrowia psychicznego

20 marca
Dzień higieny

21 marca
Pierwszy dzień wiosny

22 marca
Dzień aktywności fizycznej

18 marca
Dzień zdrowia fizycznego

Tego dnia w naszej szkole gościł kurator społeczny pan Sławomir Rudak. Wspólnie z uczniami klas VII i VIII rozmawiał na temat środków psychoaktywnych, ich wpływu na zdrowie i życie człowieka. W trakcie spotkania poruszono również tematy związane z zadaniami kuratora w procesie wychowawczym dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy popadli w konflikt z prawem. Nasz gość chętnie odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania dotyczące środków psychoaktywnych i odpowiedzialności prawnej z nimi związanej oraz specyfiki pracy kuratora.

Pani Beata Wójcik wspólnie z klasami Vb i VIb rozmawiała na temat wpływu snu na życie człowieka. Opowiadała o fazach snu, niezbędnej ilości snu w poszczególnych grupach wiekowych, a także o zaletach nocnego odpoczynku oraz skutkach jego niedoboru.

Wszyscy doskonale wiemy, że nasze zdrowie zależy od odpowiedniego odżywiania. Pani Alina Pastuszka wraz z uczniami klasy Ib „karmiła potwora” ucząc dzieci angielskiego słownictwa dotyczącego zdrowych składników żywienia.

Klasy Va i VIa wybrały się na wycieczkę poznając miejscowość uzdrowiskową Konstancin–Jeziorna. Skorzystały z wartości zdrowotnych miejscowej tężni solankowej oraz zapoznały się z ofertą kompleksowych usług, naturalnych metod leczenia i profilaktyki zdrowotnej proponowanych przez miejscowe sanatoria.

Podczas lekcji techniki p.B.Ludwin przedstawiła uczniom klasy VIa i VIb prezentację multimedialną pt. „Zdrowe odżywianie”, a na lekcji informatyki w klasie IVb p.A.Zięba tworzyła z uczniami „Tabelki z owocami”.

19 marca
Dzień zdrowia psychicznego

Zdrowie psychiczne pojmowane jest jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Dlatego też w tak szeroko rozumianym temacie podjęto szereg różnych działań.
W tym dniu pani Beata Płatek w klasie 7b, w trakcie zajęć z wychowawcą omówiła temat „Depresja a melancholia, apatia”.

Odbyły się także w klasach: IIIa i Va prelekcje: „Relacje koleżeńskie oraz różne sposoby rozwiązywania problemów” z pedagog p.B.Małkowską–Baranowską – dyrektorem Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Piasecznie.

W klasach VII i VIII terapeuci Stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN przeprowadzili warsztaty profilaktyczne „Kliknij ŻYCIE”. Dotyczyły one uzależnień od różnych środków psychoaktywnych, zwłaszcza od narkotyków.

Pani Agnieszka Sałańska w tym dniu skupiła się na rozwoju naszych mózgów i zaproponowała różnorodne gry planszowe.

Logopeda pani Ewa Cienszkowska podczas wszystkich zajęć ze swoimi podopiecznymi prowadziła ćwiczenia oddechowe, bowiem prawidłowy tor oddechowy wpływa pozytywnie na dotlenienie naszego mózgu.

20 marca
Dzień higieny

W tym dniu poprowadzono szereg pogadanek:
– w klasach VIII i VII tematem był: „Zdrowy styl życia” przygotowane przez p.J.Gładecką
– w klasach III gimnazjum: „Zdrowy styl życia, a używki” przygotowane przez p.J.Gładecką

– w klasach IV–VI prelekcja: „Zdrowe odżywianie i choroby przenoszone drogą pokarmową” – zaprezentowana przez p.I.Kupiec pracownika oświaty Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Piasecznie /o/ Chylice

Nasza niezastąpiona pielęgniarka szkolna p.B.Zdrojek zaproponowała wszystkim chętnym uczniom, podczas przerw, bieżący pomiar wagi, wzrostu i ciśnienia oraz obliczanie wskaźnika BMI. W czasie 6 godziny lekcyjnej z uczennicami klas VIII i VII omówiła intymny temat: „Higiena osobista okresu dojrzewania”.

W tym czasie p.B.Płatek zaproponowała chłopcom z klas 7a, 8a, 7b i 8b trochę aktywności ruchowej, podczas której mogli porównać swoje umiejętności techniczne i taktyczne w zakresie piłki siatkowej. Ze względu na liczbę uczniów podzielono ich na dwie grupy: pierwsza – klasy 7b i 8a, druga – klasy 7a i 8b. Z każdej grupy wybrano po 2 zespoły. Mini turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Zwycięzców nie było, bo nie o wynik tu szło . . .

21 marca
Pierwszy Dzień Wiosny

Uczniowie naszej szkoły wybrali się na rajd pieszy „W poszukiwaniu wiosny”. Klasy młodsze 0–III udały się do paśnika, szukając oznak wiosny wśród okazów zarówno fauny jak i flory.
Klasy starsze pojechały do Góry Kalwarii. Uczniowie klas V–VIII oraz oddziałów gimnazjalnych spotkali się w centrum, gdzie uczennice D.Adamska, W.Guza i N.Szywała przygotowały krótką charakterystykę historii i zabytków Góry Kalwarii. Następnie wszyscy udali się do Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego, o którym opowiadały Z.Koniarska i J.Mierzejewska. Po prezentacji uczniowie pod opieką nauczycieli ruszyli pieszo w drogę powrotną do szkoły.
Klasy IV uczestniczyły w warsztatach na temat zdrowego odżywiania, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii. Zajęcia prowadzili starsi koledzy z klasy Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Zawodowych im. Ppor. Emilii Gierczak. Po warsztatach pieszo wrócili do szkoły. Na zmęczonych piechurów czekało już ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Tego dnia zarówno pogoda, jak i humory nam dopisywały.

22 marca
Dzień aktywności fizycznej

W piątek nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów klas I–II szkoły podstawowej zawody sportowe. Chcąc zaangażować jak największą liczbę dzieci rywalizowano w wyścigach rzędów. Młodzi adepci sportu musieli wykazać się w zakresie: szybkości, zwinności, gibkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej.
Na długiej przerwie wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w torze sprawnościowym, rozwijającym różne cechy motoryczne i doskonalącym umiejętności techniczne piłki koszykowej.
O tym, ile radości przyniosły zajęcia sportowe dla klas młodszych i starszych, świadczy nasza fotorelacja.

Podczas tego tygodnia na korytarzach szkolnych, w świetlicy i w klasach przygotowano kilka prezentacji i gazetek ściennych.m.in.
1. „Zalety snu” – p.B.Wójcik
2. Fonoholizm – uzależnienie od telefonów – uczennica kl.III N.Świstowska
3. Jedz warzywa i pij soki. . . – uczennice klas III
4. Trzymaj formę – p.M.Żurawska
5. Jak czytać etykiety na produktach – p.D.Adamska
6. Wpływ papierosów i e–papierosów na zdrowie człowieka – p.M.Żurawska
7. Z higieną na co dzień – p.J.Gładecka
8. Wiosenne propozycje kulinarne – p.K.Fornal, klasa VIIa
9. Piramida zdrowia – p.M.Żurawska
10. Jak dbać o zęby – p.G.Solecka
11. Żyj zdrowo – p.J.Zulczyk–Waligóra

Na wielu lekcjach zaproponowano dzieciom warsztaty kulinarne, nie zapominając o zasadach BHiP, podczas których uczyli się zbilansowanej diety czy właściwego dobory składników pokarmowych: 0a p.J.Ociesa, 0b p.E.Płatek, Ib p.A.Bojanowicz, IIIa p.B.Świątkiewicz i p.E.Jakubiak, IIIb p.B.Chudzik, Vb p.M.Bedyńska, etyka p.A.Sałańska.

Pani Magda Żurawska wspólnie z wolontariuszkami klas III przygotowała smaczną i zdrową niespodziankę dla całej społeczności szkolnej.

Uczeń klasy Ia Michał Cieślak z zaangażowaniem opowiadał koleżankom i kolegom o stworzonej specjalnie na konkurs pracy plastycznej.

Uczniowie klasy IIa pod opieką p.A.Leszczyńskiej i p.D.Adamskiej ćwiczyli owocowo-warzywną ortografię, a także zaprojektowali swoją piramidę zdrowia.

Nasze panie polonistki zaproponowały uczniom udział w konkursie na wiersz lub fraszkę o tematyce zdrowotnej. Ciekawe propozycje przedstawiły: klasa IVb pod opieką p.M.Zulczyk oraz p.J.Zulczyk–Waligóry sadziła zioła i nowalijki, które cieszyły oczy i podniebienia w jadalni szkolnej, a klasa IVa pod opieką p.M.Chaber i p.M.Góźdź stworzyła żywą piramidę zdrowia za pomocą własnych ciał.
Wszystkich uczniów zaproszono do udziału w konkursie plastycznym „Recepta na zdrowie”. Przygotowane prace wyeksponowano na korytarzu szkolnym.

Zwycięzcy:
I miejsce – Weronika Burna
II miejsce – Aleksandra Borowiecka
III miejsce – Paweł Trzaska
Wyróżnienie – Michał Cieślak oraz Vanessa Nsofor

Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się we wszelkie akcje promujące zdrowie na terenie naszej szkoły.

Zespół pomocy
psychologiczno–pedagogicznej

Skip to content