bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Szkolne muzeum „Małego Księcia”

Szkolne muzeum „Małego Księcia”

„Jedynie dzieci wiedzą czego szukają – odparł Mały Książę. –Poświęcają czas lalce z gałganków, która nabiera dla nich wielkiego znaczenia i płaczą, gdy się im ją odbierze.”

Zafascynowani szkolną lekturą Antoniego De Saint–Exupéry’ego uczniowie z klasy VI i VII własnoręcznie wykonywali eksponaty do szkolnego Muzeum „Małego Księcia”. Pomysłowość i kreatywność okazała się być nieograniczona. To jest dopiero początek. Kolejne lata na pewno powiększą niezwykłą kolekcję.

„Dobrze widzi się tylko sercem”

„Miałem pewne podstawy, aby sądzić, że planeta, z której przybył Mały Książę, jest planetą B-612. Ta planeta była widziana raz tylko, w 1909 roku, przez tureckiego astronoma, który swoje odkrycie ogłosił na Międzynarodowym Kongresie Astronomów.”

„Widzisz . . . ta moja róża . . . jestem za nią odpowiedzialny! Biedactwo, jest taka słaba! I taka naiwna! Ma tylko te cztery marne kolce, żeby bronić się przed całym światem . . . ”

„– Gdzie są ludzie? – zaczął Mały Książę. – Czuje się trochę osamotniony w pustyni…
– Wśród ludzi jest się także osamotnionym – rzekła żmija”

„Pustynię upiększa to, że gdzieś w sobie kryje studnię”

„A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

„Musisz być odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”

„Ludzie z Twojej planety hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie . . . . i nie znajdują w nich tego, czego szukają . . . A tymczasem to, czego szukają, może być ukryte w jednej róży”

„A dzisiaj minęło już sześć lat. Nigdy jeszcze nie opowiadałem tej historii. Moi koledzy cieszyli się bardzo z mego powrotu. Byłem smutny, lecz mówiłem im: – To zmęczenie . . . Teraz trochę się pocieszyłem”

„[…] dzieci, uważajcie na baobaby”

„Minęło już sześć lat, odkąd mój przyjaciel opuścił mnie, zabierając swoją owieczkę. Próbuję go tutaj opisać jedynie po to, żeby go nie zapomnieć. To smutne zapomnieć o przyjacielu. Nie każdy człowiek ma przyjaciela”

„Zna się tylko to, co się oswoi”

„Planeta, z której przybył, nazywa się asteroid B 612”

Monika Walczak

Skip to content