bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Sportowe podsumowanie roku Stasia Nowickiego

Sportowe podsumowanie roku Stasia Nowickiego

Stanisław jest uczniem klasy VIa Szkoły Podstawowej w Baniosze, oraz jednym z najbardziej utytułowanych i wyróżniających się zawodników młodego pokolenia klubu sportowego Centrum Tang Soo Do z Góry Kalwarii (koreańskie karate). Swoją drogę ze sportami walki rozpoczął w wieku zaledwie 5 lat i podąża nią nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

   Pierwsze wygrane zawody Wołomin 2016 rok

Jak każdy nastolatek stara się dzielić swój czas pomiędzy nauką, odpoczynkiem  a swoją pasją, na którą nie zostaje zbyt dużo czasu. Przeciętny dzień naszego sportowca w głównej mierze jest wypełniony obowiązkami związanymi ze szkołą i nauką a także czasem wolnym, który jak większość chłopców chętnie spędza przed komputerem. Na swoje hobby przeznacza kilka godzin dwa razy w tygodniu ćwicząc wraz z innymi klubowiczami w kalwaryjskim klubie sztuk walk pod bacznym okiem trenera a jednocześnie swojego taty. W sezonie startowym, a także przed ważnymi zawodami i turniejami dodatkowo przeznacza kilka godzin w tygodniu (poza regularnymi treningami) na szlifowanie swoich umiejętności związanych przede wszystkim z poprawą techniki kopnięć i uderzeń a także na całodniowe seminaria sparringowe odbywające się w zaprzyjaźnionych klubach sztuk walk.

 Seminarium sparringowe z Kadrą Polski Kadetów w Kickboxingu 

Kiedy już nadejdzie dzień zawodów gorączka przygotowań udziela się dosłownie wszystkim. Kilkukrotnie sprawdzamy sprzęt i dobieramy w zależności od rozgrywek kimono (dobok) lub strój do kickboxingu, kaski, przyłbicę, ochraniacze stóp, piszczeli, łokci, bandaże pod rękawice a także ochraniacz szczęki bez którego zawodnik nie może wystartować.

   Podstawowy sprzęt do rywalizacji w  kickboxingu

Pakujemy się i wyjeżdżamy bardzo rano, niekiedy nawet w środku nocy by przejechać kilkaset kilometrów meldując się o poranku na rejestracji i ważeniu zawodników. Zważeni, zmierzeni, zapisani, zostaje już tylko czekanie. Czasem wiele godzin na naszą kategorię (Kadet Młodszy 10-12 lat) i wybrane przez nas konkurencję. Po wejściu na matę zawodnicy ustawiają się naprzeciwko siebie, padają głośne komendy sędziego… pozycja… gotowi… walcz. Kiedy „polecą” pierwsze uderzenia stres szybko mija. Zaczyna się walka o punkty i zwycięstwo. Prowadzimy szybką wyminę kopnięć i uderzeń, kontrolujemy krótkimi spojrzeniami czas wsłuchując się jednocześnie w podpowiedzi dobiegające z narożnika od trenera… więcej kopnięć… tylko ręce… unikaj walki… atakuj…

   okrężne kopnięcie w głowę przeciwnika- dolyo chagi – Korea

Mijają kolejne pojedynki. Po trochu dają się we znaki zmęczenie i drobne kontuzję. Co chwilę walczymy na przemian z oglądaniem walk naszych konkurentów. Szybko zmieniamy taktykę i jest, mamy miejsce na podium. Kolejne konkurencje i kolejne potyczki przechodzimy już z dużo mniejszymi emocjami z nastawieniem na kolejny sukces. Po woli kończy się dzień.

   kopnięci na czas w maszynę liczącą uderzenia

Nie zawsze wygrywamy i nie zawsze przegrywamy. Czasem trochę szczęścia a czasem dobra forma fizyczna i psychiczna pozwala na pokonanie naszego rywala i powrót w przekonaniu wykonania „dobrej roboty” wraz z upragnionym medalem. Wracamy zmęczeni późno w nocy lub następnego dnia wspominając naszą rywalizację. Omawiamy nasze słabe i mocne strony oraz planujemy strategię dalszych przygotowań i wyjazdów. Nie rzadko droga powrotna do wytęsknionego domu to jedyna możliwość odrobienia w spokoju zaległych lekcji czy czas na przeczytanie kilku rozdziałów lektury. Czasem jest ciężko a zmęczenie bierze górę nad próbą nadrobienia szkolnych zaległości. Nie poddajemy się bo jutro jest poniedziałek i kolejny zastrzyk tym razem szkolnych emocji. Tak wyglądają nasze weekendy i dni w których realizujemy nasze pasje.

Upragnione wakacje to  doskonały czas na relaks i odpoczynek po bardzo pracowitym sezonie startowym a także czas na cyklicznie organizowany obóz sportowy. Oprócz kilku godzinnych treningów zwiedzamy pobliską okolicę i zaliczamy kolejne atrakcje.

  Trening na plaży rok 2016

Wakacyjna aktywność to nie tylko obozy sportowe ale także wydarzenia lokalne związane z ważnymi uroczystościami w naszym mieście, na które jesteśmy bardzo często zapraszani.  Aby uatrakcyjnić nasz pokaz praktycznie za każdym razem opracowujemy nowy scenariusz występu. Z oczywistych powodów powoduje to konieczność przeprowadzenia kilku dodatkowych treningów z pozostałymi zawodnikami naszego klubu. To tutaj możemy zaprezentować nasze umiejętności i nasz kunszt nie tylko przed rodzimą publicznością ale przed naszymi kolegami i koleżankami.

 „Słoneczna Góra” wakacje 2021

Karate to dyscyplina wymagająca ciągłego doskonalenia i ciągłej koncentracji. Mnogość i różnorodność formuł nie pozwala na wybiórcze ukierunkowanie się w pojedynczych konkurencjach. W ramach współzawodnictwa sportowego i tradycyjnego występujemy w wielu formułach walk semi-hogo (walka z ochraniaczami tułowia), semi contact i point fighting (bardzo szybka i widowiskowa walka każdorazowo przerywana po pierwszym trafieniu), light contact, kick light i low kick (walki ciągłe z lub bez kopnięć na nogi) a także konkurencjach technicznych – układy formalne (walka z wirtualnym przeciwnikiem) i technikach sprawnościowych, w skład których wchodzą min. konkurencje szybkościowe (kopnięcia na czas), kopnięcia z wyskoku (dosiężne, nad przeszkodami), testy siły (rozbicia przedmiotów, pomiar siły kopnięcia, szybkości kopnięcia).

Praca i jeszcze raz praca. Bez niej nie ma efektów i nie ma uznania wśród rywali. Nasz sportowy stypendysta był dwukrotnie (na czas pandemii zawieszono wydarzenie) wyróżniany tytułem „Nadzieja Sportowa G.Kalwarii” przyznawanym cyklicznie przez władze naszego miasta oraz Radę Sportu Miasta i Gminy.

Wśród wyróżnianych indywidualnie zawodników był on najmłodszym w obydwu edycjach sportowcem jakiego uhonorowano statuetką i wyróżnieniem w naszym mieście.

Pierwsze wyróżnienia rok 2018 Gala Sportowa G.K. „Nadzieja Sportowa G.K.”

Do największych osiągnięć Stanisława należy zaliczyć zdobycie trzech prestiżowych tytułów w roku 2020 tj. Mistrza Świata w karate w kategorii wirtualnych układów technicznych (Invitational Tradicional Tang Soo Do Online Championship) oraz podwójnego Wicemistrza Świata układów tradycyjnych karate oraz układów z bronią białą (I World Open Tang Soo Do Virtual Championship ).

Tegoroczne najważniejsze osiągniecia to dwa tytuły Mistrza Polski Kick Light i Point Fighting zdobyte na warszawskim AWF-fie oraz prestiżowy tytuł Wice Mistrza Polski w PZKB Ligh Contact w wydarzeniu pod nazwą Jurassic Warriors w Bałtowie, w którym w wzięło udział ponad 700 zawodników z całej Polski w formule Kickboxingu.

 Puchar Polski Point Fighting AWF-Wa 

  MP PZKB Jurassic Warriors Bałtów

W mijającym powolnymi krokami roku 2021 Stanisław stawał na podium aż 13 razy zdobywając medale, puchary i przede wszystkim prestiżowe tytuły Mistrza Polski, Mistrza Polski Północnej, Mistrza Mazowsza. Jego zaangażowanie, ciężka praca i bezprecedensowy talent przyniósł oczekiwane rezultaty tym samym motywując do dalszej pracy. Co przyniesie nowy rok ? Na pewno ciężką pracę i zapewne jej efekty. Sukces smakuje najlepiej kiedy się na niego uczciwie zapracuje.

 4 Puchary i 2 tytuły Mistrza Mazowsza

Wyniki i aktywność sportowa w roku 2021

1 x złoto Ligh Contact Gala 20 –lecia Tang Soo Do w Polsce – Wołomin

1 x srebro Układy Techniczne Gala 20 -lecia Tang Soo Do w Polsce – Wołomin

1 x brąz Point Fighting Puchar Pionek z okazji rocznicy 20 lecia -Tang Soo Do

1 x złoto Light Contact Puchar Polski Północnej Kartuzy woj. pomorskie

1 x srebro Light Contact Mistrzostwa Polski Jurassic Warriors Bałtów woj. świętokrzyskie

1 x złoto Kick Light Puchar Polski Kadetów AWF Warszawa

1 x złoto Point Fighting Mistrzostwa Mazowsza Kadetów AWF Warszawa

1 x brąz Układy Techniczne Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Taekwon-do Częstochowa

1 x złoto Semi Hogo Mistrzostwa Mazowsza Taekwondo ITF – Dębe Wielkie woj. mazowieckie

1 x złoto Soft Stick Mistrzostwa Mazowsza Taekwondo ITF – Dębe Wielkie

1 x srebro Układy Techniczne Mistrzostwa Mazowsza Taekwondo ITF – Dębe

1 x brąz 1 x Techniki Specjalne Mistrzostwa Mazowsza Taekwondo ITF – Dębe

 

Rywalizacja sportowa nie rankingowa

 • Piaseczno Open IX Point Fighting
 • Grand Prix Polski Point Fighting Świdnik woj. lubelskie
 • Turniej BFC Piaseczno
 • 1 x brąz turniej międzyklubowy Point Hunter Silesia Międzybrodzie Bialskie

Aktywność sportowa:

 • Pokaz sztuk walk Tang Soo Do G.Kalwaria
 • Egzamin TSD na 6 Gup
 • Egzamin PZKB Kick Boxing
 • Obóz sportowy Point Hunter Silesia Międzybrodzie Bialskie
 • Obóz Sportowy Gołoborze woj. świętokrzyskie

Seminaria techniczne:

 • Point Hunter Wołomin
 • Ninja Academy W-wa

Artykuły w gazetach i na portalach www.górakalwaria.net, www.górakalwaria.pl

 

Skip to content