Profilaktyka dla każdego
Profilaktyka to wszelkie działania mające na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom, a przede wszystkim chorobom. Mając na uwadze troskę oraz bezpieczeństwo dzieci w naszej szkole w trakcie całego roku szkolnego prowadzone były różnorodne działania mające charakter profilaktyczny.
W ramach edukacji zdrowotnej oraz kształtowania postaw prozdrowotnych w kwietniu zorganizowaliśmy Tydzień Zdrowia. Do naszych działań włączyli się również uczniowie oddziałów przedszkolnych. Wspólnie ze swoimi wychowawczyniami rozmawiali na temat zdrowego stylu życia, tworzyli piramidy żywienia, a nawet zasiali rzeżuchę. Dzieci z klas młodszych przygotowały zdrowe śniadania, robiły pyszne soki, surówki i zakładały hodowle szczypiorku.
Uczniowie klas IV-VIII pod okiem p.I.Goźlińskiej pogłębiali tajniki wiedzy o różnych aspektach zdrowia. Poznali definicję zdrowia wg. WHO, dowiedzieli się, że zdrowie rozpatrujemy w różnych aspektach: zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne oraz higiena. Wiedzę z poszczególnych zagadnień mogli sprawdzić w testach ukrytych na specjalnych kartach. Aby się do nich dostać należało zeskanowć kody qr rozmieszczone w różnych zakamarkach szkoły.
Na lekcjach języka polskiego uczniowie pod okiem p.A.Kucharskiej tworzyli hasła i wierszyki promujące zdrowy styl życia. „Alkohol – wróg czy przyjaciel?” Ten temat poruszany był na lekcjach chemii w klasach ósmych. Prezentacje przygotowane przez uczniów stały się podstawą do rozmowy na temat szkodliwości metanolu i etanolu.
Wychowawczynie świetlicy szkolnej, p.G.Leśkiewicz i p.G.Solecka, przygotowały gazetkę informacyjną „Zdrowie to higiena, ruch, odżywianie”. Wiersz J.Brzechwy „Grzebień i Szczotka” stał się punktem wyjścia do wspólnej rozmowy na temat codziennej higieny ciała. W trakcie różnych zajęć uczniowie mogli wykonywać ciekawe zadania, uzupełniać wykreślanki dotyczące zdrowego odżywiania i picia wody, układać puzzle – Piramidę żywności, a także uczestniczyć w wielu zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.
W trakcie całego Tygodnia Zdrowia nasze wspaniałe panie z kuchni przy wsparciu p.Kasi codziennie przygotowały nam witaminową niespodziankę. Codziennie mogliśmy delektować się przekąskami pełnymi zdrowia.
Nauczycielka wychowania fizycznego p.K.Fornal zaprosiła całą społeczność szkolną do wspólnej zabawy. W trakcie długiej przerwy zarówno uczniowie, jak i nauczyciele świetnie się bawili przy tańczeniu „Belgijki”. Szkolna pielęgniarka, p.B.Zdrojek, przybliżała uczniom poszczególnych klas treści dotyczące diety, aktywności fizycznej i zdrowia, zawarte w programie Głównego Inspektora Sanitarnego „Trzymaj formę”. Pedagog p.D.Adamska zaproponowała klasom IV do udział w programie „Bieg po zdrowie”, którego głównym celem było opóźnienie lub zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Z kolei uczniowie klas VI uczestniczyli w programie „Debata”. Jego zadaniem było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom, a także promowanie postawy trzeźwości. Młodzież klas najstarszych uczestniczyła w programie „Nawigacja w każdą pogodę”, opracowanym przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Głównym celem tej szkolnej inicjatywy profilaktycznej była poprawa kondycji psychicznej uczniów poprzez wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi lub kryzysowymi. Do współpracy zaprosiliśmy również kuratora społecznego, p.Sławomira Rudaka, który poprowadził prelekcję „Narkotyki kradną wolność” dla uczniów klas VII-VIII.
Liczymy na to, że dzięki podejmowanym przez wychowawców, specjalistów, a także nauczycieli poszczególnych przedmiotów, działaniom profilaktycznym mogliśmy wpłynąć na kształtowanie się pozytywnych postaw dzieci i młodzieży.
Zespół pomocy
psychologiczno–pedagogicznej