bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Podsumowanie działań związanych z pilotażem „Programowanie w szkole” realizowanych w Zespole Szkół w Baniosze

Podsumowanie działań związanych z pilotażem „Programowanie w szkole” realizowanych w Zespole Szkół w Baniosze

Uczniowie Zespołu Szkół w Baniosze programowania uczą się już drugi rok; w bieżącym roku szkolnym już po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie Mistrzowie Kodowania, który ma na celu upowszechnianie nauki kodowania w polskich szkołach.

W roku szkolnym 2016/2017 szkoła realizuje projekt „Pilotażowe wdrażanie programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne oraz programy autorskie w szkołach”. W czwartych klasach szkole podstawowej pani Marianna Zulczyk rozpoczęła realizację opracowanej przez siebie innowacji pedagogicznej „Czas programowania”, a w pierwszych klasach gimnazjum pani Anna Zięba realizuje innowację pedagogiczną „Piszemy, liczymy, programujemy”. Obie te innowacje zostały napisane na cały cykl edukacyjny, realizacja ich zakończy się więc w roku szkolnym 2018/2019.
Podczas zajęć koła informatycznego prowadzonych w ramach IV edycji programu Mistrzowie Kodowania szóstoklasiści mieli za zadanie zilustrować za pomocą środowiska Scratch wybraną przez siebie bajkę. Uczniowie samodzielnie wykonali animacje do wybranych przez siebie treści, nagrali narrację oraz przygotowali projekty do pokazu. W lutym podsumowali oni swoją pracę organizując spotkanie z młodszymi kolegami i koleżankami z oddziałów przedszkolnych. Spotkanie to odbyło się pod hasłem „Internet – źródło wiedzy i rozrywki”. Głównym celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie, zarówno starszym jak i młodszym uczniom, że Internet jest miejscem, gdzie można nauczyć się wielu praktycznych umiejętności, tworząc jednocześnie coś, co zapewnia rozrywkę innym, a umiejętność programowania jest w tym przypadku bardzo przydatna.

W ramach upowszechniania oraz zachęcania uczniów do podejmowania własnych działań związanych z nauką programowania w grudniu 2016 roku włączyliśmy się również w ogólnoświatową akcję Godzina Kodowania, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów.

Wszystkie działania związane z upowszechnianiem nauki programowania w Zespole Szkół w Baniosze przez cały rok szkolny na bieżąco umieszczane były na szkolnej stronie internetowej w zakładce „aktualności”. Na stronie głównej został umieszczony również baner informujący o tym, że szkoła uczestniczy w pilotażu programowania.

Anna Zięba
Marianna Zulczyk

Skip to content