bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Odetchnij! Czyste mazowieckie

Odetchnij! Czyste mazowieckie

Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego stanowią problem globalny, jednak w ostatnich latach to Polska stała się europejską stolicą smogu. Co więcej – stężenie szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w polskich miastach bije na głowę nawet to notowane w Pekinie! Dlaczego tak się dzieje? Za poziom zanieczyszczenia powietrza odpowiada kilka kluczowych czynników – po pierwsze oparta na węglu polska energetyka oraz brak jakichkolwiek norm dotyczących jakości paliw stałych czy instalowanych w domach kotłów CO, a także czynniki klimatyczne i położenie geograficzne obszarów, gdzie notuje się najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza.
Człowiek sam sobie wrogiem . . .
Główną przyczyną smogu w Polsce jest wysoka emisja zanieczyszczeń pochodząca z pieców centralnego ogrzewania wykorzystywanych do indywidualnego ogrzewania budynków. Dopiero na drugim miejscu emisji zanieczyszczeń plasuje się transport, a na kolejnych przemysł. Raporty stanu zanieczyszczenia powietrza przygotowywane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jedynie potwierdzają smutne fakty – dopóki radykalnie nie zmienimy sposobu ogrzewania prywatnych budynków, to sytuacja będzie się pogarszać.
Aby uświadomić młodzież o tym ważnym problemie w środę (06.12.2017r.) w godzinach 8.55 – 12.25 klasa VIIA uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie pt: „Czyste powietrze w województwie mazowieckim”.

Agnieszka Makarewicz

Skip to content