bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Młodzi Programiści w Baniosze

Młodzi Programiści w Baniosze

Od listopada 2015 roku w Zespole Szkół w Baniosze prowadzona jest innowacja pedagogiczna pt. „Młodzi Programiści”. Pomysł zrealizowania owego przedsięwzięcia narodził się w związku z przystąpieniem naszej placówki do III edycji programu Mistrzowie Kodowania, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach.
Podczas zajęć, które odbywają się regularnie w co drugą sobotę, uczniowie klas piątych i szóstych szkoły podstawowej uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch.
Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. Umożliwia on łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny – elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne.
Efekty pracy systematycznie zamieszczanie są na stronie internetowej szkoły (www.zsbaniocha.mgk.pl).
Główną myślą, przyświecającą autorkom i realizatorkom niniejszej innowacji są słowa Billa Gates’a „Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką”, dlatego też wierzymy, że wśród naszych podopiecznych są przyszli informatycy, programiści, analitycy . . . jednym słowem: LUDZIE SUKCESU!

Anna Zięba
Milena Leszczyńska

Skip to content