bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Mam siłę do działania

Mam siłę do działania

Słowo „motywacja” wywodzi się z języka łacińskiego, w którym „moveo” oznacza wprawianie w ruch, popychanie. Jest to proces wewnętrzny, określający kierunek działania nastawiony na osiągnięcie konkretnego celu. Motywacja jest zatem źródłem i sternikiem naszych zachowań. Jest siłą wewnętrzną, w wyniku której pojawia się chęć robienia czegoś.
Wszyscy przychodzimy na świat z wrodzoną ciekawością badacza, potrzebą udoskonalania czy naturalnym pragnieniem zdobywania wiedzy. Gdy dzieci idą do szkoły, cieszą się, że będą poznawać świat, uczyć się czytać i pisać. Jednak to zamiłowanie do nauki zaczyna się stale obniżać począwszy od trzeciej klasy szkoły podstawowej. Początkowo ekscytująca, pobudzająca do rozwoju nauka z czasem zmienia się w mozolną pracę, która przestaje sprawiać przyjemność.
Skąd się bierze motywacja? Jaki ma wpływa na to, że ludzie się uczą? Co decyduje o tym, że doskonalimy swój warsztat pracy i zdobywamy nowe umiejętności? Jak wzbudzać taką motywacją? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas czwartkowych warsztatów „Motywacja – mam siłę do działania”. Spotkanie z uczniami klas VII w ramach realizacji działań programu wychowawczo–profilaktycznego prowadziła Pani Marta Cichosz z Polskiego Centrum Profilaktyki.
Po zajęciach z młodzieżą odbyło się także szkolenie dla nauczycieli oraz rodziców, które miało podkreślić wagę motywacji ucznia w procesie nauczania, a także przybliżyć techniki zwiększające mobilizację młodzieży do pracy.
Nic nie stanowi większej motywacji, jak wiara w sukces, dostrzeganie najdrobniejszych osiągnięć każdego dziecka, czy pokazanie możliwości, których być może jeszcze dotąd nie odkryto. Każdy z Was drodzy uczniowie ma ogromną szansę osiągnięcia sukcesu. Czy jednak z tego skorzystacie.. zależy to już wyłącznie od WAS samych.

Beata Płatek
Weronika Pająk–Kruszewska
Dorota Adamska

Skip to content