bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Kaczmarski uśmiechał się z nieba… X Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

Kaczmarski uśmiechał się z nieba… X Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej obchodził swoje 10-te urodziny. Jak zwykle do Zespołu Szkół w Baniosze zjechali się licznie przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Góra Kalwaria. W różnych kategoriach wiekowych i estradowych uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny, nad czym czuwali ich opiekunowie. W komisji konkursowej zasiedli: wieloletni działacz na rzecz rozwoju kultury muzycznej, w 2012 roku odznaczony odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” pan Tadeusz Sas, dyrektor Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii pan Dariusz Falana, dyrektor Zespołu Szkół w Baniosze pan Dariusz Słapek, sekretarz jury pani Iwona Szymańska.
Jubileuszowy koncert zaszczycili swoją obecnością: pan burmistrz Dariusz Zieliński, vice przewodnicząca Rady Gminy – pani Aleksandra Fedynicz–Komosa, sekretarz gminy – pani Beata Kisiel, przewodniczący komisji oświaty i radny – pan Wojciech Fornal, radny – pan Bogdan Sałański, dyrektor ZOPO – pan Bogdan Wrochna, sołtys wsi Baniocha – pani Helena Tarkowska oraz dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. Miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników, sympatyków i gości był tort urodzinowy z okazji X edycji GFPP. Wszystkim smakował, podobnie jak kanapki, bezcukrowy soczek i owoce w formie poczęstunku, na który zaprosiła wszystkich Rada Rodziców z Zespołu Szkół w Baniosze.
Wśród najmłodszych solistów – dzieci z klas I–III szkoły podstawowej – najlepszym okazał się Maciej Bieniak z klasy II SP w Baniosze, zachwycając jury i widownię śpiewem pieśni i kreacją sceniczną. Pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę Adama Kłuska z SP w Dobieszu i Karolinę Asman z SP nr 2 w Górze Kalwarii. Jako najmłodsze solistki wystąpiły także w tej kategorii wiekowej: Justyna Czub z SP Czersk i Sara Hulanicka z SP Czachówek.
Najmłodsze klasy zaprezentowały się również w duetach i zespołach. Jedyny duet: Karolina Bartkowska, Wiktoria Turowska z SP Baniocha otrzymał wyróżnienie. Spośród 4 zespołów aż 3 wykonały ten sam utwór, co podniosło poziom konkurencji. Zespoły z „Dwójki”, z Czachówka i z Baniochy wykonały utwór pt.: „Przybyli ułani” – wygrała „Dwójka”, a zespół z Czerska z piosenką „Polska flaga” zajął III miejsce. Starsi uczniowie ze szkoły podstawowej pokazali swoje umiejętności wokalne solo, w duetach i zespołach. Z 6 duetów z SP Czachówek, SP nr 2, SP Czersk, SP Coniew, SP Dobiesz, SP Czaplinek jury przyznało I miejsce Justynie Dziedzic i Alicji Maliszewskiej ze SP nr 2 w Górze Kalwarii za utwór „Polska flaga”.
W duetach gimnazjalnych zwyciężyły: Wiktoria Łubianka i Klaudia Marciniak z akompaniamentem gitarowym Wiktora Zielińskiego. Uczniowie Gimnazjum w Górze Kalwarii zaprezentowali piosenkę „Dziewczyna z granatem”, na II miejscu znalazły się Natalia Widłak i Wiktoria Grzęda z Gimnazjum w Coniewie. W kategorii „zespół” jury wysłuchało dwóch zespołów z kl. IV–VI szkoły podstawowej i jednego z gimnazjum. Pierwsze miejsce wyśpiewał zespół ze szkoły w Baniosze piosenką „Polska flaga”, wyprzedzając zespół z Czaplinka, a gimnazjalny zespół MAGIS zdobył wyróżnienie za utwór „Biały krzyż”.
Chóry we wspaniałym stylu zawalczyły o zwycięstwo w tej kategorii. Miejsce I zdobył chór z Gimnazjum w Cendrowicach, pod kierunkiem p. Małgorzaty Prelewicz „Dziś idę walczyć mamo”, II miejsce ex aequo: chór Andante z Zespołu Szkół w Baniosze – pod kierunkiem pani Eweliny Płatek „Sercu bliska rzecz” oraz chór ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Górze Kalwarii – pod kierunkiem pana Andrzeja Kochańskiego „Białe róże”.
W najbardziej oczekiwanych przez publiczność kategoriach, czyli solista ze starszych klas szkoły podstawowej i solista gimnazjum, usłyszeć można dojrzałe głosy, wspaniałą interpretację i doskonały dobór repertuaru, dlatego najczęściej zdobywca Grand Prix jest wśród nich. Tak też było w tegorocznym festiwalu. W szkole podstawowej najlepsza okazała się Emilia Trochim ze SP nr 2 w Górze Kalwarii, na II miejscu – Mateusz Szlązak, ze szkoły podstawowej w Brześcach, dwa III miejsca zdobyły: Gabriela Szymczak – SP Dobiesz i Julia Romaniuk – SP Czersk. Dalsze miejsca zajęli: Karol Ochniak – SP Coniew, Zuzanna Koniarska – SP Baniocha, Zuzanna Wiszowata – SP Czachówek, Aleksandra Włosińska – SP Kąty.
Cztery solistki z gimnazjum nie ułatwiły jurorom wyboru nagrody głównej, prezentując wysoki poziom wokalny i sceniczny. Natalia Ziółkowska z gimnazjum w Brześcach, śpiewająca „Piechotę” zajęła II miejsce, Wiktoria Krupa z Gimnazjum w Coniewie – III miejsce. Klaudia Marciniak z gimnazjum w Górze Kalwarii piosenką „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” zaczarowała publiczność i zachwyciła jury uzyskując I miejsce.
Jednak to, co wydarzyło się podczas występu Aleksandry Ślusarczyk z klasy III gimnazjum w Baniosze, nie pozostawiło wątpliwości. „Mury” Jacka Kaczmarskiego zaśpiewać może każdy, nie każdy jednak wydobędzie z nich to przejmujące wołanie o wolność człowieka – tu trzeba talentu i dojrzałości, które pokazała Ola. To chyba autor miał na myśli, pisząc „…zerwij kajdany, (…) a mury runą” i na pewno byłby zachwycony takim wykonaniem.
Jurorzy nie mają łatwego zadania, wybierają bowiem uczestników Koncertu Laureatów GFPP, którzy prezentują się w dniu gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
W tym roku 10 listopada po Mszy Św. o godz. 18.00, w kościele parafialnym w Górze Kalwarii będzie można usłyszeć: Aleksandrę Ślusarczyk, Klaudię Marciniak, Macieja Bieniaka, Emilię Trochim, Zespół z kl. IV i V SP w Baniosze oraz Chór z Gimnazjum w Cendrowicach.

Agnieszka Sałańska
Iwona Szymańska

Skip to content