Jesteśmy w gronie zwycięzców!!!
W tym roku już po raz trzeci nasza szkoła brała udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, w ramach których podjęte zostały następujące działania:
1. Konkurs nt. „Lepszy Internet zależy od Ciebie”
Dla uczniów szkoły podstawowej adresowany był konkurs plastyczny, natomiast dla gimnazjum – konkurs na najlepszy skecz lub scenkę. Obydwa konkursy (o tym samym tytule) miały za zadanie zwrócić uwagę uczniów na fakt, że mądre i rozsądne korzystanie z Internetu wcale nie jest takie trudne oraz że tylko w takim wypadku przynosi ono korzyści, a nie zagrożenia.
2. Spotkanie z przedstawicielem policji lub innym pracownikiem instytucji zajmującej się bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.
W ramach tego działania w szkole odbyły się aż dwa spotkania. Uczniowie gimnazjum w dniu 29 lutego uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Centrum Profilaktyki Społecznej. Ideą przewodnią Centrum Profilaktyki Społecznej jest upowszechnienie naukowej wiedzy o etiologii i przebiegu współczesnych zachowań ryzykownych. Obszarem działalności Centrum jest szeroko pojęta profilaktyka narkotykowa i uzależnień behawioralnych, a także przeciwdziałanie innym zachowaniom ryzykownym, między innymi ryzykownym zachowaniom w Internecie. Głównym tematem prowadzonych rozmów były zasady bezpiecznego zachowania się użytkowników Internetu. Uczniowie bardzo szybko i chętnie nawiązali kontakt z prowadzącym, z uwagą i skupieniem wysłuchali jego uwag oraz rad, a także podejmowali dyskusję na nurtujące je tematy. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy tego spotkania, ocenili je bardzo pozytywnie i żałują, że było ono tylko jednorazowe.
Uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej uczestniczyli natomiast z spotkaniu z doktorantkami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, podczas którego poruszony został niezwykle ważny temat, jakim jest bezpieczeństwo w sieci, a w szczególności rozsądne korzystanie z portali społecznościowych. Zajęcia przeprowadzone zostały w atrakcyjny sposób, wszyscy uczniowie włączyli się do aktywnego udziału i wyszli usatysfakcjonowani zdobytą wiedzą i formą przekazu informacji.
3. Przedstawienie uczniów klasy 2b gimnazjum, opisujące w jaki sposób można mądrze i odpowiedzialnie korzystać z dóbr współczesnej technologii.
W dniu 24 lutego (dzień szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu) uczniowie klasy 2b przedstawili opartą na własnym scenariuszu historię, której celem było uświadomienie, jak wielkie korzyści przyniósł naszemu społeczeństwu rozwój cywilizacji. Film z przedstawienia dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com
4. „Starsi – młodszym” – zorganizowanie przez uczniów klasy 2b gimnazjum i przeprowadzenie wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej zajęć na temat bezpieczeństwa w Internecie.
Uczniowie klasy 2b gimnazjum przeprowadzili wśród uczniów klasy 3 szkoły podstawowej zajęcia na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Podczas tego spotkania odbyła się pogadanka na temat tego, gdzie i w jaki sposób dzieci korzystają z komputera i Internetu. Następnie na podstawie obejrzanych filmów edukacyjnych z serii „Owce w sieci” uczniowie gimnazjum wraz z młodszymi kolegami i koleżankami sformułowali najważniejsze zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci:
– nie należy bezkrytycznie wierzyć we wszystko, co się przeczytało w Internecie,
– nie należy nawiązywać kontaktu z nieznajomymi osobami spotykanymi w Internecie i absolutnie nie należy przenosić takich znajomości do świata rzeczywistego,
– nie należy zamieszczać w Internecie zbyt wielu informacji dotyczących tego gdzie się mieszka, jakie przedmioty posiada się w domu itp.
Uczniowie szkoły podstawowej bardzo chętnie uczestniczyli w przeprowadzonych zajęciach. W nagrodę za to otrzymali pamiątkowe kolorowanki oraz naklejki.
W tym roku w konkursie na najciekawszą inicjatywę
związaną z Dniem Bezpiecznego Internetu wzięło udział aż 1707 szkół.
Nasze działania sprawiły,
że znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce!!!
Nagrodą ufundowaną przez Fundację Orange
jest projektor wraz z ekranem.
Anna Zięba
Milena Leszczyńska