bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Jesienna wyprawa nad morze

Jesienna wyprawa nad morze

W dniach 28IX- 01X 38-osobowa grupa naszych uczniów wraz z wychowawczyniami: p. Aliną Pastuszką, Anną Ziębą i Bożeną Stańczyk uczestniczyła w niezapomnianej wycieczce.
Pierwszym punktem programu był Malbork. Jeden z najpiękniejszych w Europie, średniowieczny zamek krzyżacki, wpisany na Światową Listę UNESCO, oczarował wszystkich. Co więcej, uczniowie mieli piękną poglądową lekcję historii dotyczącą działalności zakonu krzyżackiego, jego wpływu na dzieje i bogactwo kulturowe naszego kraju. Po zakwaterowaniu i kolacji w pięknym pensjonacie Dalia w Chłapowie, przespacerowaliśmy się nad morze.

Środa przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Ze wspaniałym przewodnikiem poznawaliśmy Gdynię. Zwiedzanie statku – muzeum ORP Błyskawica, polskiego niszczyciela wojennego oraz Daru Pomorza- szkoleniowego żaglowca, wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Z punktu widokowego Kamienna Góra podziwialiśmy panoramę najmłodszej części Trójmiasta. Idąc w kierunku plaży, tuż obok Teatru Muzycznego, zobaczyliśmy pomnik upamiętniający zwycięzców Festiwalu Filmowego. Spacer klifem orłowskim w kierunku gdyńskiego mola również był bardzo atrakcyjny.
Wieczorem, po obiadokolacji obowiązkowo odbyliśmy spacer plażą w Chłapowie.

Najwięcej atrakcji czekało nas w Gdańsku. Ten dzień rozpoczęliśmy od Westerplatte, miejsca szczególnego dla polskiej kultury, Pomnika Historii upamiętniającego heroiczną walkę garstki żołnierzy pod wodzą majora Sucharskiego w obronie naszych ziem. Dzięki informacjom przekazanym przez p. przewodnik, dowiedzieliśmy się, skąd rozpoczął bombardowanie niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” skąd padały strzały snajperów i jak przebiegały pierwsze działania wojenne w Gdańskim porcie.
Przy nabrzeżu czekała nas niespodzianka – godzinny rejs galeonem „Lew” na Gdańską Starówkę. Niezaprzeczalną atrakcją była dla śpiewającej części grupy możliwość pośpiewania piosenek szantowych przy akompaniamencie gitary.
Zwiedzanie najbardziej zabytkowej części Gdańska rozpoczęliśmy od Długiego Pobrzeża, a następnie kroczyliśmy uliczkami słuchając opowiadań pani przewodnik. Zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, zrobiliśmy zdjęcie przy Neptunie i zakupiliśmy pamiątki na Długim Targu.

Ostatni dzień przeznaczony był na Toruń- miasto Kopernika. Wraz z przewodnikiem obejrzeliśmy zabytki Starego Miasta, uczestniczyliśmy w pokazach walk rycerskich, a nawet sami spróbowaliśmy walczyć z rycerzem czy strzelać z łuku. Największa atrakcja czekała nas w Muzeum Piernika- nie tylko dowiedzieliśmy się o historii piernika, ale sami przygotowaliśmy własne ciastka pod czujnym okiem mistrza piekarskiego.
Te cztery dni dostarczyły wszystkim wielu niezapomnianych przeżyć, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

Alina Pastuszka

Anna Zięba

Bożena Stańczyk

Skip to content