Jem drugie śniadanie
Przy obecnie niezwykle szybkim i intensywnym trybie życia, często zapominamy o tym, jak ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie. Nie zdajemy sobie sprawy, że dostarcza nam cennych wartości odżywczych, które nie tylko dodadzą nam energii i chęci do pracy, ale także poprawią nasz metabolizm.
Regularne spożywanie drugiego śniadania jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, zapobiega chorobom metabolicznym, dolegliwościom układu krwionośnego oraz zaburzeniom gospodarki hormonalnej, a także otyłości.
Przygotowanie drugiego śniadania, które będzie zdrowe i smaczne, zajmie nam dosłownie kilkanaście minut. Dlatego warto każdego ranka przyszykować pojemnik z przekąskami, który zabierzemy ze sobą do pracy bądź szkoły.
Realizując zadania autorskiego programu edukacji zdrowotnej „Zdrowo jem, zdrowo żyję” w naszej szkole została przeprowadzona kampania edukacyjna „Jem drugie śniadanie”. Celem kampanii jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych. W ramach kampanii na korytarzu szkolnym przed salą biologiczną pojawiła się gazetka ścienna.
Pedagog Pani Dorota Adamska w wybranych klasach poprowadziła lekcje edukacyjną pt. „Stawiam na drugie śniadanie” (klasa VIa, VIb szkoły podstawowej oraz IIb, IIIa i IIIb gimnazjum). Również Pani Katarzyna Fornal, wychowawczyni klasy Va oraz Pani Beata Płatek wychowawczyni klasy Vb przeprowadziły podczas spotkań z wychowawcą zajęcia poświęcone nadrzędnej roli pożywienia, zwłaszcza śniadania.
Na terenie szkoły odbyły się także indywidualne rozmowy z uczniami dotyczące konieczności jedzenia śniadania, drugiego śniadania, a także konsekwencji niezdrowego odżywiania.
Na zebraniu szkolnym zostały rozdane rodzicom ulotki zawierające informacje z zakresu zbilansowanej diety, zasad zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, jako materiał do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę”.
Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu każdego dnia!
Pamiętajcie!
SZEŚĆ POWODÓW, DLA, KTÓRYCH TRZEBA JEŚĆ DRUGIE ŚNIADANIE:
1. Ładuje energię na kolejne godziny pracy, nauki, czy zabawy
2. Zapobiega uczuciu głodu, wilczego apetytu czy ogromnego łaknienia
3. Integruje, jest chwilą w ciągu dnia na wspólną celebrację posiłku
4. Wspomaga nawyk regularnego odżywiania się
5. Obniża ryzyko nadwagi i otyłości
6. Uzupełnia od 10 do 15% całodniowego zapotrzebowania energetycznego
CZY WIESZ, ŻE DRUGIE ŚNIADANIE JEDZĄ NA CAŁYM ŚWIECIE?
Co kraj to obyczaj. Drugie śniadanie ma różną postać w różnych częściach świata. W Polsce jadamy najczęściej pyszne kanapki. A czym zaspokajają głód mieszkańcy innych krajów i kontynentów?
Drugie śniadanie w Anglii to często pozostałości ze śniadania, czyli bardzo obfite i dość tłuste potrawy bardziej przypominające obiad. Na stolach angielskich znajdziemy kiełbaski, jaja sadzone, fasolkę, bekon, mięsa i puddingi. Dodatkowo zakąskami są cieple tosty, smażone grzyby, a do tego wszystkiego soki owocowe. Można się tez spotkać z owsianką.
W Niemczech bardzo popularne są wszelakie rodzaje wędlin, salami, boczek i oczywiście kiełbasy. Wszystko podawane z chlebem i musztardą. We Francji najważniejsze jest pachnące pieczywo: rogaliki, bagietki, pieczywo z bakaliami lub słone placki np. placek prowansalski. Nad Sekwaną spożywa się bardzo dużo serów, najpopularniejszy na drugie śniadanie jest ser kozi.
Skandynawowie przepadają za jajkami na miękko, ciepłymi kiełbaskami, rozgrzewającymi owsiankami i oczywiście rybami.
W krajach śródziemnomorskich ciepły klimat sprawia, że tam najczęściej podawane są na drugie śniadanie soki owocowe, kawa, herbata i słodkie pieczywo. We Włoszech dodatkowo cieszą się dużą popularnością sery, a także panino (zapiekanka z ciabatty z serem i szynką lub w wersji bezmięsnej z pomidorami i bazylią).
W USA popularnością cieszą się cieple posiłki np. tosty, naleśniki z syropem klonowym, smażone ziemniaki, muffinki, rogaliki i dżemy. Do picia podaje się kawę w dużych kubkach i soki, a szczególnie pomarańczowy. Warto również wspomnieć o Teksasie, gdzie podawane są śniadaniowe wersje burrito – nadzieniem jest jajecznica z pikantnymi dodatkami.
Drugie śniadanie w Azji może zadziwić Europejczyka. Kuchnia jest tu bardzo zróżnicowana, w zależności od regionu.
W Indiach najczęściej spożywane są chlebki naan z rozmaitymi sosami o dość ostrym smaku oraz pikantne ciasteczka.
W Chinach popularne są chlebki gotowane na parze, chleb z sezamem, zupa z tofu lub solone kacze jaja. Podaje się również ryżowe ciasteczka, makaron ryżowy z cebulką, kiełkami i sosem sojowym.
Japonia to kraj, gdzie śniadanie jest bardziej konkretne &nd4 pełne owoców morza, ryżu, zupy miso i sushi.
Agnieszka Makarewicz