bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych

21 lat temu Rada Europy we współpracy z Komisją Europejską zainicjowała  Europejski Dzień Języków Obcych wierząc, że różnorodność językowa sprzyja osiągnięciu większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami.

26 września b.r. nasza szkoła przyłączyła się do tej szczytnej akcji. 17 uczniów klas VIIa, VII b oraz VIIIa, pod kierunkiem p. Aliny Pastuszki, przeprowadziło ciekawe zajęcia propagujące uczenie się różnych języków obcych. Siódmoklasistki – Ola Piotrowska, Julia Sałańska i Natalia Lewandowska oraz Maja Chojnacka z Leną Bielecką zapoznawały przedszkolaków różnych grup i pierwszaków  z językiem angielskim. Nie zabrakło radości i dobrej zabawy. Zosia Nowak z Mają Szczepaniak oraz Dominika i Gabrysia Ślusarczyk zaznajamiały różne grupy wiekowe z tajnikami języka niemieckiego. Język hiszpański poznawały zarówno zerówkowicze,  i klasy młodsze i starsze. Tu ogromną inwencją twórczą wykazały się Weronika Czapska i Dominika Czarnecka. Różnice między brytyjskim angielskim a amerykańskim doskonale zaprezentowali klasom siódmym i ósmym Vanessa Nsofor i George Odrowąż – Coates.  Dla tym, którzy zamierzają spędzić wakacje w Grecji, Szymon Brański  dał pierwszą lekcję komunikacji – powitania, pożegnania, prośba o coś i podziękowanie. Sebastian Burny sięgnął po język japoński, a dokładnie liczebniki. Nauka połączona z zabawą znów okazała się strzałem w 10. Zarówno dzieci młodsze jak i starsze były ogromnie zaangażowane i szczęśliwe. Ponieważ w naszej szkole jest duża grupa uczniów z Ukrainy, Krystyna ….i Teresa Kuibida z kl VIIa  nauczyły piątoklasistów, jak można zacząć rozmowę z kolegą/koleżanka z Ukrainy.

Klasa VI pod kierunkiem Pani Valentyny Boyko przygotowała wspaniałe słowniczki, słowa powitań i pożegnań, podziękowań czy nazw zwierząt w kilku językach. Zamieszczone na tablicach stanowiły doskonałą lekturę na przerwy.

Cieszymy się, że wszyscy dobrze się bawili i mamy nadzieję, że uczniowie jeszcze nie raz pochwalą się swoimi umiejętnościami przed kolegami, zachęcając ich w ten sposób do nauki różnych języków obcych.

Nauczyciele języków obcych

Alina Pastuszka

Valentyna Boyko

Skip to content