„Dlaczego współczesną młodzież fascynuje Powstanie Warszawskie?”
Oto temat przewodni realizowanego w tym roku szkolnym projektu gimnazjalnego pod kierunkiem pani Agnieszki Sałańskiej, w ramach którego uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczce do Warszawy na film pt. „Powstanie Warszawskie” i grze miejskiej – ślady powstania. Film, będący w całości zapisem kronik filmowych
z czasów powstania wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Dynamika filmu i świadomość, że ogląda się rzeczywistych uczestników „63 dni chwały” nie pozwalały pozostać obojętnym.
Po filmie uczniowie wyruszyli pod pomnik Powstańców Warszawy, gdzie nieoczekiwanie spotkali się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, współautorem scenariusza i producentem filmu – panem Janem Ołdakowskim i towarzyszącym mu posłem do Parlamentu Europejskiego – panem Pawłem Kowalem oraz fotografikiem warszawskim – panem Donatem Brykczyńskim, który jest autorem zamieszczonego tutaj zdjęcia. Panowie byli ciekawi opinii naszych gimnazjalistów na temat filmu, opowiadali o technice koloryzacji kronik, wskazali ulice i miejsca, które w sierpniu 1944r. wyglądały zupełnie inaczej.
Pod pomnikiem Małego Powstańca zakończyła się warszawska wyprawa po okruchy powstańczych wspomnień a fascynacja powstaniem wśród naszej młodzieży zyskała na sile.
Agnieszka Sałańska