bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Projekty gimnazjalne   /  Dlaczego współczesną młodzież fascynuje Powstanie Warszawskie?

Dlaczego współczesną młodzież fascynuje Powstanie Warszawskie?

Uczestnicy projektu – to pasjonaci historii, zwłaszcza z okresu II wojny światowej. Przez 2 miesiące zbierali materiały a na zakończenie pracy nad projektem wzięli udział w wycieczce do Warszawy na film pt.„Powstanie Warszawskie” i grze miejskiej – ślady powstania. Film, będący w całości zapisem kronik filmowych z czasów powstania wywarł na młodzieży ogromne wrażenie. Dynamika filmu i świadomość, że ogląda się rzeczywistych uczestników „63 dni chwały” nie pozwalały pozostać obojętnym.
Po filmie uczniowie wyruszyli pod pomnik Powstańców Warszawy, gdzie spotkali się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, współautorem scenariusza i producentem filmu – panem Janem Ołdakowskim i towarzyszącym mu posłem do Parlamentu Europejskiego – panem Pawłem Kowalem oraz fotografikiem warszawskim – panem Donatem Brykczyńskim, który jest autorem zamieszczonego tutaj zdjęcia.
Wymieniliśmy opinie na temat filmu, opowiedziano o technice koloryzacji kronik, wskazano ulice i miejsca, które w sierpniu 1944r. wyglądały zupełnie inaczej.
Pod pomnikiem Małego Powstańca zakończyła się warszawska wyprawa po okruchy powstańczych wspomnień a fascynacja powstaniem wśród naszej młodzieży zyskała na sile.
Chłopcy przygotowali wspaniałą prezentację dla uczniów naszej szkoły, która odpowiada na pytanie „Dlaczego współczesną młodzież fascynuje Powstanie Warszawskie?”.

Uczniowie biorący udział w projekcie:
Patryk Bogaczyk
Bartłomiej Chajęcki
Kacper Derwiński
Szymon Kraszewski
Miłosz Sałański
Bartłomiej Zwierzyński

Opiekun:
Agnieszka Sałańska

Skip to content