bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Boskie poczucie humoru czyli „Opowieści biblijne”

Boskie poczucie humoru czyli „Opowieści biblijne”

Abyście zrozumieli sens i potrzebę ostatnego wydarzenia w życiu szkolym klas piątych, przeczytajcie najpierw krótką informację o najważniejszej w historii ludzkości „książce”…
Biblia – według oficjalnej defincji to zbiór ksiąg religijnych judaizmu i chrześcijaństwa. Ale nie tylko. Poza treściami religijnymi zawiera zasady moralne istotne dla każdego człowieka. Historie biblijne są prawdziwą skarbnicą, z której do dzisiaj czerpią inspirację pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, muzycy, artyści sztuk wszelakich. Ponadto ta Księga posługuje się różnymi formami wypowiedzi, różnymi rodzajami i gatunkami literackimi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że warto, a nawet trzeba czytać Biblię.
Ale, jak zachęcić do tego uczniów podstawówki ?…
…Ot, choćby w lekki, a nawet komediowy sposób.
Tak właśnie stało się 20 listopada. Właśnie wtedy uczniowie klas piątych naszej szkoły obejrzeli przedstawienie pt. „Opowieści biblijne” przygotowane przez Teatr Wrocławski . Ich bohaterem był nastoletni Jarek – szkolny mistrz wyczynowej jazdy na deskorolce i gwiazda facebook’a. Ale Jarek musiał zaliczyć w szkole test z Biblii. Inaczej – koniec z deskorolką. Pomoc zaoferowała mu zdolna, ale skromna Magda. Pożyczyła Jarkowi książkę, która nagle nabrała magicznej mocy… Kiedy Jarek podjął wyzwanie i rozpoczął przygodę z historiami biblijnymi, wówczas to, czym dotychczas żył, nabrało innych znaczeń …
Doskonały tekst, komediowy charakter, maski, dramaturgia wydarzeń i rozbudowane wątki, pozwoliły naszym uczniom na nowatorski wgląd w arkana Biblii. Bez moralizatorskiego tonu dzieci poznały bogactwo charakterów, zdarzeń i postaci biblijnych, przenosząc się w czasy starożytne.
Ale – jedną z najpiękniejszych atrakcji przedstawienia – był spontaniczny udział naszych uczniów – zajmujących miejsca w pierwszym rzędzie – w wielu scenach przedstawienia.
Dziś dzieci rozumieją między innymi , co to jest Salomonowy wyrok; czy należy dążyć do celu, jak Goliat, czy też, jak Dawid; dlaczego wieża Babel to symbol ludzkiej pychy… I na pewno siegną po Biblię, by poznać inne ciekawe i kształcące opowieści.
Organizator poprosił o nierobienie zdjęć. Ale – i tak – to wydarzenie pozostaje w naszych myślach i w pamięci..

Anna Kucharska

Skip to content