bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  Adam Mickiewicz dla Niepodległości Polski – wycieczka klas siódmych.

Adam Mickiewicz dla Niepodległości Polski – wycieczka klas siódmych.

Nasz Szkoła właśnie otrzymała imię Polski Niepodległej. A przecież – w polskiej historii – niezwykłe miejsce w tej kwestii zajmuje Adam Mickiewicz.

Dlatego uczniowie klas siódmych w dniu 29 kwietnia wybrali się do Muzeum Literatury na lekcję o naszym Narodowym Wieszczu.

Pan Prelegent – pasjonat zagadnienia – w niezwykle atrakcyjny sposób przedstawił Siódmoklasistom życiorys i twórczość Adama Mickiewicza – z uwzględnieniem jego działań na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzieci miały też możliwość obejrzenia licznych – autentycznych i wyjątkowych  pamiątek po Twórcy oraz  wczuć się w atmosferę epoki Oświecenia i Romantyzmu, a także w wydarzenia historyczne tych epok.

Co jednak – bardzo ważne – jesteśmy dumni z naszych Siódmoklasistów, którzy w dialogu z Prelegentem – wykazali się niezwykłą wiedzą, zdobytą na lekcjach języka polskiego i historii. Oczywiście skutkowało to zadawaniem przez uczniów mądrych pytań, a uzyskane odpowiedzi – poszerzały wiedzę.

Niewątpliwie dodatkową atrakcją wycieczki była możliwość obejrzenia na Placu Zamkowym próby uroczystości, w której Warszawa i Polska uczestniczyły później 3 maja w związku z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dodatkowo – wszystkich ucieszyło spotkanie z kataryniarzem. Jego postać dotychczas była abstrakcją z Internetu podczas omawiania lektury Bolesława Prusa. Tymczasem – mieliśmy możliwość poznać zasady działania tego instrumentu „od wewnątrz”, usłyszeć dźwięki jego dźwięki „na żywo” i – przede wszystkim – samodzielnie go uruchomić.

Reasumując??? Piękna pogoda, nauka w atrakcyjnej formie, możliwość wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami, które są doceniane „na zewnątrz”, przemiła atmosfera  i wspaniałe relacje między uczniami, wzbudzenie uczuć patriotycznych – tego potrzebowaliśmy i to się spełniło!!!

Anna Kucharska

Agnieszka Sałańska

Skip to content