bip

ul. Szkolna 1, 05-532 Baniocha

Szkoła Podstawowa im. Polski Niepodległej w Baniosze

  /  Aktualności   /  19–23 marca Tydzień zdrowia

19–23 marca Tydzień zdrowia

Dużo się mówi o zdrowej diecie, aktywności fizycznej czy szkodliwości alkoholu. Zdrowy styl życia to jednak nie tylko dbanie o nasze ciało i organizm, to coś znacznie więcej . . .

Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych czynnikach: właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia.
Realizując zadania autorskiego programu edukacji zdrowotnej Zdrowo jem, zdrowo żyję, oraz wykorzystując elementy ogólnopolskiego programu Trzymaj formę w dniach 19–23 marca w naszej szkole został zorganizowany tydzień zdrowia. W tych dniach społeczność szkoły przygotowała wiele działań, których celem było promowanie zdrowego trybu życia, uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz zwrócenie uwagi na zasady racjonalnego odżywiania się. Każdy dzień przebiegał pod innym hasłem:
19 marca – „Dzień mózgu”
20 marca – „Dzień owoców i warzyw”
21 marca – „Dzień sportu”
22 marca – „Dzień wody”
23 marca – „Główne grzechy diety nastolatków”

19 marca – „Dzień mózgu”

Jeszcze nigdy ludzki mózg nie żył tak długo i nie stawał przed taką liczbą wyzwań, jak dziś. Żeby go trenować, nie wystarczy sporadycznie rozwiązać kilka krzyżówek czy przejść się od czasu do czasu wokół domu, ale… No właśnie, co jest dobre dla naszego mózgu? Na to i wiele innych pytań uczniowie naszej szkoły mogli znaleźć odpowiedzi czytając postery na korytarzach przygotowane przez uczniów klasy 7B pod czujnym okiem p. Agnieszki Makarewicz.

Tego dnia na naszych korytarzach podczas przerw lekcyjnych zamiast telefonów komórkowych w rękach naszych uczniów można było zobaczyć gry planszowe. W trakcie długich przerw w sali informatycznej pod okiem pedagog pani Doroty Adamskiej i psycholog pani Weroniki Pająk–Kruszewskiej uczniowie główkowali, ćwiczyli spostrzegawczość, rozwijali umiejętność analitycznego i strategicznego myślenia, a także poszukiwali najlepszych rozwiązań gier logicznych online. Wszyscy świetnie się bawili.

Pielęgnowanie zdrowia psychicznego to bardzo ważny aspekt naszego życia, niestety, często jest zaniedbywany i ignorowany. O tym, jak, na co dzień dbać o zdrowie psychiczne oraz w jaki sposób wspierać osoby dotknięte chorobami psychicznymi uczniowie klas II gimnazjum mogli przekonać się oglądając prezentację projektu edukacyjnego z biologii „Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”. Projekt został przygotowany przez uczennice klasy 2B gimnazjum (Agatę Bogumił, Alicję Walczyk, Magdalenę Milewką, Małgorzatę Sasankę) pod kierunkiem pani Agnieszki Makarewicz.

Pani Agnieszka Sałańska zadbała o to, aby tego dnia w jej klasie nie zabrakło edukacji poprzez zabawę. Uczniowie grali w gry planszowe na początku lekcji, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zadania logiczne, wysłuchali pogadanki o metodach uczenia się, zapamiętywania i kojarzenia. Poznali wiele ciekawych mnemotechnik i wymyślali swoje sposoby na przyjemne zdobywanie wiedzy.

20 marca – „Dzień owoców i warzyw”

Warzywa i owoce na piramidzie żywienia zajmują drugie miejsce zaraz po produktach zbożowych. Są one, bowiem skarbnicą składników odżywczych, dzięki którym zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, chronią przed nowotworami i wzmacniają odporność. O tym jak duże znaczenie odgrywają w naszym życiu społeczność uczniowska mogła przekonać się uczestnicząc wiele ciekawych wydarzeniach przygotowanych przez naszych nauczycieli.
W ramach wolontariatu uczennice z klasy 2bG – Julia Czerwińska i Weronika Burna, pod opieką pedagog pani Doroty Adamskiej zaangażowały się w działania promujące zdrowie w oddziałach przedszkolnych. Na początku spotkania zaprezentowały film „Zachowaj równowagę” przygotowany na zlecenie Instytutu Żywności i Żywienia, w którym znany kucharz i prezenter telewizyjny Paskal Brodnicki zachęca dzieci oraz młodzież do zdrowego stylu życia. Następnie wspólnie z maluchami wolontariuszki omówiły piramidę żywieniową, zachęcały do zachowania prostych zasad i podpowiadały, jak powinny wyglądać zdrowe posiłki.

Po tych wszystkich informacjach „zeróweczki” przeszły do działania. Uczniowie oddziału 0a pod kierunkiem pani Eweliny Płatek, pani Marii Retmaniak i pani Joanny Waligóry rozmawiali m. in. o witaminach zamkniętych w słoikach, które można spożywać cały rok, a także poznawali owocowo-warzywne smaki poprzez konkursy edukacyjne.

Z kolei uczniowie oddziału 0b pod czujnym okiem pani Anny Bojanowicz i pani Katarzyny Macińskiej wymieniali się różnorodnymi przepisami oraz delektowali smakiem samodzielnie przygotowanych pysznych sałatek owocowych.

Klasa 1 szkoły podstawowej z p. Elżbietą Jakubiak przygotowała pyszną sałatkę owocową. Po krótkiej pogadance na temat znaczenia owoców i warzyw w życiu człowieka uczniowie wykonali piękne prace plastyczne o tej samej tematyce wyklejane plasteliną.

Uczniowie klasy 2a z wychowawcą panią Beatą Świątkiewicz stworzyli w swojej klasie piramidę zdrowego żywienia. Pracując w grupach poznawali warzywa i owoce ich znaczenie i rolę w życiu każdego człowieka. Dużo radości sprawiło dzieciom wykonywanie warzyw i owoców z papieru kolorowego.

Klasa 2b pod kierunkiem p. Beaty Chudzik przygotowała plakaty promujące zdrowe odżywianie.

Tego dnia pielęgniarka szkolna pani Barbara Zdrojek dokonywała pomiaru wagi i wzrostu, a także tłumaczyła zainteresowanym uczniom i uczennicom, jak poprawnie obliczyć wskaźnik BMI.

21 marca – „Dzień sportu”

Szkolny Dzień Sportu, to wyjątkowy dzień w promocji zdrowia. To dzień, kiedy chcemy zwrócić uwagę wszystkich na aktywność ruchową. Tegoroczny przeznaczony był dla tych, którzy kochają sport i dla tych, którzy mają trudności ze swoją sprawnością fizyczną. Niewiele trzeba było by się wspólnie poruszać i aktywnie spędzić przerwy międzylekcyjne. Wystarczyło chcieć. Nauczycielki wychowania fizycznego pani Beata Płatek i pani Katarzyna Fornal uczniom klas starszych zaproponowały grę, tzw. „rzucankę”. Dwa zespoły przerzucały tylko piłki przez siatkę, ale liczyła się szybkość, zwinność i dobra orientacja przestrzenna, no i oczywiście chęć zwycięstwa. Dodatkową atrakcją była rywalizacja pomiędzy zespołami ze szkoły podstawowej a drużynami oddziałów gimnazjalnych. Wszyscy zawodnicy poczuli satysfakcję z własnego wysiłku fizycznego.

Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w Turnieju Sportowym zorganizowanym przez uczennice IIaG Julię Czerwińską i Weronikę Burną pod okiem pani Anny Zięby.

22 marca – „Dzień wody”

Zaledwie 3% procent wody na ziemi, stanowią zasoby wody słodkiej, z czego tylko 1% to woda pitna. W wielu miejscach na świecie dostęp do wody jest ograniczony lub w ogóle go nie ma. W celu naświetlenia problemu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Światowy Dzień Wody. Święto obchodzone jest zawsze 22 marca.
Wystawę dotycząca wody pitnej na świecie przygotowali uczniowie klasy 7A pod kierunkiem pani Agnieszki Makarewicz. Poruszające zdjęcia ludzi (w tym małych dzieci) bardzo cierpiących, z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Zdjęciom towarzyszyły informacje, dane statystyczne, mapy przedstawiające jak wielkim problemem w wielu miejscach na ziemi jest brak wody i jakie są jego skutki. Przeczytać było można również o tym, że każdy z nas ma realny wpływ na przeciwdziałanie problemowi wodnemu. Wystarczy zwrócić więcej uwagi na to, jak korzystamy z zasobów wodnych, na co dzień.

Tego dnia na korytarzach naszej szkoły zagościł kolor niebieski.

23 marca – „Główne grzechy diety nastolatków”

Błędy żywieniowe najczęściej popełniane przez nastolatków. Mówi się nieraz, iż młodość jest po to, aby móc popełniać błędy. Stwierdzenie to kryje w sobie sporo racji o ile jednak z popełnianych błędów wyciągamy konstruktywne wnioski.

Takie wnioski uczniowie klasy 2B gimnazjum mogli wyciągnąć na zajęciach technicznych z panią Dorotą Sikorską. Uczniowie poprzez przygotowanie pysznych sałatek i kanapek przekonali się, że zdrowo równa się również smacznie.

Przekazana dzieciom wiedza o zdrowiu, kształtowana umiejętność zdrowego odżywiania, pozwoliła dzieciom na bardzo bogate wyrażenie swoich spostrzeżeń i myśli za pomocą prac plastycznych w ogłoszonych konkursach. Wychowankowie wykazali się dużymi zdolnościami namulanymi, różnorodnością w doborze technik plastycznych, starannością i pomysłowością w przedstawieniu tematu.
Komisja rozstrzygnęła konkursy, a wyniki prezentują się następująco.

Konkurs plastyczny „Moje sportowe marzenie” dla klas 0–3

I miejsce – Kacper Borowski klasa 0B
II miejsce – Dominika Macińska klasa 0B i Marcel Maciński klasa 3A
III miejsce – Maja Liwińska klasa II B

Konkurs plastyczny „Mój mózg” dla uczniów klas IV–VI
I miejsce – Aleksandra Szymczak klasa VIB
II miejsce – Karolina Golańska klasa VIB

Test wiedzy o wodzie „Woda źródłem życia” dla uczniów klas IV–VI
Test pisało 12 uczniów z czego największą ilość punktów uzyskał Maksymilian Wawszczyk z klasy 5B.

„Wielki test o zdrowiu” dla uczniów klas VII SP, II–IIIG
Test pisało 15 uczniów. Największą ilość punktów uzyskał Adrian Parol z klasy IIIA.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy
za aktywny udział w konkursach,
a zwycięzcom gratulujemy.
Jednocześnie informujemy, że dyplomy i nagrody zostaną wręczone na apelu z okazji Dnia Ziemi.

Agnieszka Makarewicz
Dorota Adamska

Skip to content