Rok szkolny 2018/2019

30.08.2019r.

Karta Rowerowa

12 czerwca 2019 roku uczniowie klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Baniosze przystąpili do egzaminu praktycznego na Kartę Rowerową. Egzamin odbył się pod nadzorem Policji Wydziału Ruchu Drogowego. Pomimo emocji jakie towarzyszyły zdającym, wszyscy uczniom wykazali się znajomością przepisów o Ruch Drogowym i pozytywnie ukończyli egzamin. Dzieci powróciły do szkoły w radosnym nastroju. Na koniec roku szkolnego otrzymali Kartę Rowerową.

Wanda Piotrowska
Bernadeta Ludwin15.07.2019r.

Jak co roku w Baniosze . . .

Jak co roku w Baniosze od 1 do 12 lipca odbyła się dla uczniów szkoły podstawowej półkolonia. Dołożono wszelkich starań, aby zajęcia były atrakcyjne i rozwijające, dlatego program jak zwykle, dzięki wsparciu sponsorów okazał się ciekawy i urozmaicony. Liczne wycieczki stanowiły okazję do zabawy, ale i poznawania bliższej i dalszej okolicy. DinoPark w Kołacinku, Młyn w Gąsiorowie i zajęcia „Od ziarenka do bochenka”, Farma Iluzji, Muzeum Domków dla Lalek z lekcją o warszawskich legendach, pierwsze kroki w świecie nauki w Labosferze w Baniosze, pokaz gadów, owadów, warsztaty malowania worków, zajęcia z geofizyki prowadzone przez pracownika PANu, sportowa koloniada, zajęcia plastyczne, muzyczne, sportowe, taneczne, teatralne, profilaktyczne, to oferta letniego wypoczynku najmłodszych, który potwierdza, że szkoła nawet w czasie wolnym od nauki pamięta o swoich podopiecznych.
Wychowawcy zadbali o bezpieczny i miły wypoczynek, a panie kucharki o to, by po całodniowych harcach sprostać wymaganiom największych smakoszy.
Radość na twarzach uczestników to najlepsza ocena wspólnie spędzonych dwóch tygodni wakacji. Lato się jeszcze nie kończy, ale czas półkolonii już minął. Można zatem powiedzieć: Żegnaj kolonio na rok!
Wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia tegorocznego wypoczynku serdecznie dziękujemy.20.06.2019r.

Uroczystość pożegnania
absolwentów gimnazjum20.06.2019r.

Zakończenie roku szkolnego
klas starszych20.06.2019r.

Zakończenie roku szkolnego
klas młodszych

W środę 19 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas 0–III. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał pan dyrektor szkoły Dariusz Słapek, który podziękował za pracę całej społeczności szkolnej oraz życzył miłego i bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Pan dyrektor w szczególny sposób podziękował p. Alicji Leszczyńskiej, która po wielu latach pracy odchodzi na emeryturę.
Dalszą część uroczystości uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów klas III pod opieką wychowawczyń Beaty Chudzik i Beaty Świątkiewicz. Radosny program wprowadził wszystkich w pogodny nastrój zbliżających się wakacji. Uczniowie nie zapomnieli przypomnieć o zasadach bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji.
Na zakończenie pani dyrektor Marianna Zulczyk najlepszym uczniom wręczyła nagrody książkowe, a rodzicom podziękowania za szczególną współpracę.
Wszystkim życzymy udanego wypoczynku, wspaniałej pogody i niezapomnianych wrażeń, a także ochoczego powrotu do szkoły już we wrześniu.

Beata Świątkiewicz
Beata Chudzik20.06.2019r.

Uroczystość pożegnania
absolwentów szkoły podstawowej

„Tyle marzeń, tyle zdarzeń nie powtórzy się już nigdy. . . ” – te słowa stanowiły motto programu artystycznego ósmoklasistów, którzy 18 czerwca po raz pierwszy od 19 lat opuszczali mury szkoły. W pierwszej części uroczystości mogliśmy się przyjrzeć, jak przebiegał proces kształtowania ucznia i jakie gatunki tego osobnika spotykamy w naszej szkole. Efekt tego procesu widoczny był w drugiej części – począwszy od poloneza, poprzez ślubowanie i wzruszający program artystyczny. Pięknymi słowami poezji i pieśni ósmoklasiści podziękowali rodzicom za wychowanie i miłość, wyrazili swą wdzięczność dla nauczycieli za przekazaną wiedzę, a pracownikom administracji i obsługi za życzliwość.
Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z biało–czerwonym paskiem. Wręczono nagrody za działalność artystyczną, sportową i pracę w SU. Wychowawczynie – pani Alina Pastuszka i pani Anna Zięba odczytały informacje o uczniach, którzy decyzją rady pedagogicznej zasłużyli sobie na wpis do Złotej Księgi:
Klasa VIIIa – Karol Dąbrowski, Fryderyk Kaczorek i Zosia Szmytrowska
Klasa VIIIb – Julia Kańska
Nie obyło się bez łez wzruszenia i smutnej refleksji, że po raz ostatni widzimy się w tym gronie. Uczniowie i rodzice obu klas podziękowali dyrekcji oraz nauczycielom za ogromny trud włożony w edukację i wychowanie.

Alina Pastuszka
Anna Zięba24.06.2019r.

Sukces Dominiki i Kasi

8 czerwca w Szkole Podstawowej w Brześcach odbył się I Gminny Konkurs piosenki Bajkowej. Każdy uczestnik wykonywał jeden wybrany przez siebie utwór, zgodny z tematyka konkursu, w języku polskim lub obcym. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach wiekowych – klasy IV–VI oraz VII, VIII i gimnazjum.
Naszą szkołę reprezentowały dwie dziewczynki przygotowane przez p. Alinę Pastuszkę – Dominika Czarnecka i Katarzyna Zulczyk.
Mimo strasznego upału Dominika i Kasia wykonały rewelacyjnie wybrane utwory i otrzymały II miejsca w swych kategoriach wiekowych.
GRATULACJE!!!!!!

Alina Pastuszka24.06.2019r.

X Warszawski Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej „Zaufaj Panu”
Szczęśliwy dla naszych wokalistek

27 kwietnia około 400 wykonawców w 73 prezentacjach wykonywało wybrane pieśni chrześcijańskie w ramach festiwalu „Zaufaj Panu”, organizowanego przez Parafię Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Szkołę Podstawową nr 11 i Urząd Dzielnicy Ursus Naszą szkołę reprezentowała solistka Dominika Czarnecka oraz duet: Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates przygotowane przez p. Alinę Pastuszkę. Każdy przedstawiciel wykonywał jeden utwór o tematyce religijnej. Jury w składzie:
Artur Stachowski – muzyk, pedagog
Maria Krystyniak – muzyk, pedagog
Anna Nguyen – wokalistka, aktorka
2 czerwca, na koncercie galowym w Parku Hassów, przedstawiło dokładne wyniki konkursu.
Nasz duet: Ewa i Nicole – otrzymał II nagrodę, a Dominika Czarnecka – wyróżnienie.
To piękna wizytówka naszej szkoły.
Ogromne gratulacje dla dziewczynek i p. Aliny Pastuszki.

Alina Pastuszka24.06.2019r.

Srebrne i Brązowe Tulipany

Długo trwały tegoroczne potyczki w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki „TULIPANADA”. Do pierwszego etapu zgłosiło się tylu uczestników, że jurorzy trzy dni od 9 do 20 napawali się różnymi dźwiękami. Naszą szkołę reprezentowało liczne grono śpiewających uczniów przygotowanych przez p. Alinę Pastuszkę:
– soliści: Dominika Czarnecka (kl.IVa) i Dawid Laudański (kl.II)
– duet : Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates
– zespoły: „Ósemeczki” i „Dźwięczne Półnutki”
Byliśmy bardzo szczęśliwi, kiedy dowiedzieliśmy się, że obydwa zespoły i duet zakwalifikowały się do II etapu. Przeszło ok 1/4 wykonawców więc tym większy nasz sukces. Przygotowaliśmy kolejne utwory i 9 kwietnia zaprezentowaliśmy je na scenie Arsusa. Tym razem czekanie wydawało się wiecznością.
10 maja odbył się koncert finałowy, do którego został zaproszony duet – Ewa z Nicole i Zespół „Dźwięczne Półnutki”. Kiedy odczytany został werdykt, przepełniała nas ogromna radość i duma:
– Srebrny Tulipan i II miejsce – duet: Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates
– Brązowy Tulipan i III miejsce – „Dźwięczne Półnutki”
– wyróżnienie – „Ósemeczki”
BRAWO!!!! BRAWO!!!! BRAWO!!!!

Alina Pastuszka20.06.2019r.

Serdecznie dziękujemy!

W tym roku szkolnym również wsparliśmy podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu”. Dzięki Waszemu zaangażowaniu zebraliśmy 32 kg karmy dla psów i kotów, makaronów i kasz. Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy IIa oraz Alanowi Nizińskiemu.
Kolejny już raz pokazaliśmy, że los zwierząt nie jest nam obcy!

Dorota Adamska20.06.2019r.

Profilaktyka w szkole

Kolejny już rok w naszej szkole prowadzone są różnorodne programy profilaktyczne proponowane przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Piasecznie z/s w Chylicach.
Pani Dorota Adamska zaprosiła uczniów klas 0 do programu „Czyste powietrze wokół nas”. Jest to pierwszy etap edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Głównym celem programu było kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia oraz komfortu życia.
Uczniowie klas I–III pod kierunkiem pani Beaty Płatek brali udział w programie „Nie pal przy mnie proszę”. Ten program jest drugim ogniwem w cyklu programów profilaktyki antynikotynowej adresowanych do dzieci i młodzieży. Poruszał on treści dotyczące zdrowia, ale przede wszystkim miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Pani Magdalena Żurawska wspólnie z uczniami klas IV realizowała program „Bieg po zdrowie”. Głównym celem tego programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów, opóźnienie lub zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, a także ukazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.
Uczniowie klas V–VIII oraz oddziałów gimnazjalnych wzbogacali swoją wiedzę angażując się w działania związane z programem „Trzymaj formę”. Celem prowadzonych akcji było poszerzenie informacji dotyczących zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności fizycznej, zachowań konsumenckich oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania zdrowia i kondycji fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej i świadomego wyboru.
Dodatkowo pani Beata Płatek realizowała z uczniami klas I–IV program „Dokuczanie nie bawi”. Dzięki przeprowadzonym zajęciom dzieci uczyły się nie tylko respektować zdanie innych osób, ale również opisywać swoje zachowania, a także oceniać reakcje i emocje na sytuacje związane z zabawą oraz dokuczaniem.
Wierzymy, że prowadzone w trakcie całego roku szkolnego programy profilaktyczne wpłynęły na kształtujące się jeszcze postawy dzieci i młodzieży. Wszystkie proponowane w naszej szkole działania mogły odbyć się w wyniku współpracy z wychowawcami klas, a także nauczycielami poszczególnych przedmiotów, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.

Zespół pomocy
psychologiczno–pedagogicznej16.06.2019r.

Podsumowanie projektu

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze wzięli udział w ogólnopolskim Projekcie zorganizowanym przez fundację BoWarto pt.: „(...) każdy powinien zobaczyć dobroć w twojej twarzy, w oczach i w uśmiechu” – w myśl Matki Teresy z Kalkuty. Uczniowie wykonali prace plastyczne i literackie. W gronie laureatów konkursowych prowadzonych w ramach projektu znalazła się uczennica kl. Vb Szkoły Podstawowej w Baniosze Amelia Posiewka. Amelia zdobyła wyróżnienie w kategorii literackiej. Podsumowanie ww. Projektu odbyło się 11 czerwca w Instytucie Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

Opiekunem projektu
Wanda Piotrowska16.06.2019r.

III miejsce chłopców w badmintonie

III miejsce chłopców ze Szkoły Podstawowej w Baniosze w Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego w Badmintonie rozgrywanych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasi reprezentanci w meczu o 3 miejsce pokonali SP nr 6 z Radomia 2:0.
Brawo nasi badmintoniści

Robert Michota16.06.2019r.

„Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca 2019 r. o 10.00 uczniowie z całej Polski czytali – bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę. Była to IV odsłona najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce – „Jak nie czytam, jak czytam”. Również nasza szkoła wzięła w niej udział.

Anna Wasilewska3.06.2019r.

Wizyta Jakuba Wachnika

3 czerwca odwiedził nas Jakub Wachnik – polski siatkarz, grający na pozycji przyjmującego. Mistrz Polski U–19 z Czarnymi Radom (2011). Reprezentant Polski w kategorii kadetów i juniorów. Od sezonu 2019/2020 występuje we francuskiej Ligue B, w drużynie Cambrai VB.
Treningi siatkarskie rozpoczął w Czarnych Radom. W 2008 z radomską drużyną, reprezentując województwo mazowieckie, zajął 5. miejsce w XIX Turniej Nadziei Olimpijskich, a rok później był już drugi. W 2009 z zespołem kadetów został również wicemistrzem Polski. W 2010 z Czarnymi był triumfatorem XXI Turnieju Nadziei Olimpijskich. W 2011 wywalczył tytuł mistrza Polski juniorów. Rok później z radomianami sięgnął po srebrny medal, a sam został uznany za najlepszego zawodnika finałowego turnieju. W sezonie 2012/13 został graczem drużyny seniorów, z którą wywalczył mistrzostwo I ligi, awansując do PlusLigi.
Nasz gość udzielił nam mini wywiadu. Odpowiadał na pytania uczniów zwiazane z jego dzieciństwem, nauką szkolną, karierą zawodnika oraz problemami i sukcesami osobistymi. Odpowiedzi były bardzo wnikliwe, szczere i niosły za sobą przesłanie dla nas wszystkich. Na przykład, że to porażki sportowe, trudności, które napotyka w swoim życiu wzmocniają Go jako człowieka i zawodnika. Otwarcie mówił, że był czas, kiedy nie radził sobie z emocjami i popadł w uzależnienie, z którego wyszedł po nawróceniu. Najtrudniejsze dla Niego było przyznanie się przed samym sobą, że sobie nie radzi. Pochwalił się, że tydzień temu zmienił stan cywilny i jest obecnie szczęśliwym małżonkiem, a przed nim nowe cele życiowe i sportowe. Z nami niech pozostaną na długo Jego słowa: „marzenia się nie spełniają, marzenia się realizuje...”

Katarzyna Fornal
Beata Płatek27.05.2019r.

Wizyta Andrzeja Suprona

„Andrzej Supron (ur. 22 października 1952 w Warszawie) – polski zapaśnik stylu klasycznego, trener i sędzia zapaśniczy, komentator i promotor wrestlingu oraz od 24 czerwca 2017 prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Jest trzynastokrotnym mistrzem Polski w zapasach, dwukrotnym mistrzem Europy, jednokrotnym mistrzem świata i srebrnym medalistą olimpijskim” – to tylko malutki fragment wiadomości, jakie możemy wyczytać o naszym gościu chociażby na Wikipedii.
Nasze spotkanie – wywiad z tym niesamowitym sportowcem bardzo sprawnie, z wielką klasą, taktem, oraz wyraźnie wyczuwalnym talentem dziennikarskim, poprowadziły uczennice klasy III gimnazjum – Julia Mierzejewska i Daria Adamska. I tak dowiedzieliśmy się, jak to się w ogóle stało, że nasz gość zaczął uprawiać właśnie zapasy, oraz tego, że przed nimi była (i to nas zaskoczyło) koszykówka.
Pan Andrzej opowiedział nam o niebywałej sytuacji, kiedy na mistrzostwach świata w Katowicach w 1982 r. walczył z bardzo poważnym urazem barku i wielkim bólem. Na szczęście dzięki niebywałemu sercu do walki, w jakiś cudowny sposób udało mu się pokonać owy ból i co więcej, wygrywać kolejne walki, ulegając dopiero w finale, zdobywając srebrny medal. Bardzo nas tym zmotywował i udowodnił, iż wiara to to co potrafi przenosić góry i realizować najwyższe cele i marzenia. Nasz gość zapytany o znany na całym świecie „chwyt Suprona” poszedł krok dalej i ku uciesze wszystkim osobiście zaprezentował nam tą technikę. Demonstracja wywarła na nas mega wrażenie.
Pan Andrzej Supron jest pomysłodawcą akcji „Zapasy w każdej szkole” i właśnie o tym projekcie, jego celach i idei, dużo nam opowiedział: – „Zapasy to taki wyjątkowy sport, bardzo ogólnorozwojowy, rozwijający wszechstronnie i bardzo wyraźnie kształtujący nie tylko sprawność fizyczną, gimnastyczną, ale przede wszystkim charakter. Wielu zawodników innych dyscyplin sportowych, bardzo często korzystają z treningów zapaśniczych, bo doceniają je i wiedzą, że warto, dlatego byłoby dobrze by zapasy gościły w każdej polskiej szkole”.
I właśnie to namacalnie udowodniła nam dalsza część tegoż spotkania, która polegała na pokazach praktycznych samego mistrza, jak i zawodników trenujących w naszej szkole w sekcji zapasów Uczniowskiego Klubu Sportowego Baniocha–Coniew. Wśród prezentujących kunszt zapaśniczy wyróżniały się uczennice naszej szkoły, utalentowane i już utytułowane : Amelia Pindelska i Julia Kańska.
Dużo by jeszcze pisać na temat naszego fascynującego, bardzo motywującego nas spotkania z Panem Andrzejem Supronem, na zakończenie którego, zapytaliśmy się naszego gościa, czego możemy mu życzyć w dalszym życiu. Odpowiedział zdecydowanie i nieegoistycznie – „zdrowia i sukcesów polskich zapaśników”. Dziękując za to niezmiernie wyjątkowe spotkanie, właśnie tego, z całego serca życzymy Panu Andrzejowi Supronowi jak i wszystkim polskim zawodnikom trenującym ten bardzo wymagający sport – zapasy – „dużo zdrowia i sukcesów, a ewentualne porażki, niech Was tylko wzmacniają i motywują do jeszcze cięższej pracy”.21.05.2019r.

Festyn Rodzinny
„Rodzina to najlepsza drużyna”21.05.2019r.

2 x brąz w pchnięciu kulą!!!

17 maja w Piasecznie, na stadionie, podczas zawodów międzypowiatowych nasze lekkoatletki z III klasy gimnazjum kolejny raz stanęły na pudium. Nie może to nikogo dziwić . . . , bowiem tego Im ostatnio życzyliśmy. A więc: brawo! Brawo! I jeszcze raz brawo!
Agata Bogumił i Zuzanna Koniarska zakwalifikowały się do finału wojewódzkich zawodów lekkoatletycznych XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody odbędą się 31 maja w Warszawie. Dziewczęta wystartują w tej samej konkurencji, ale w różnych kategoriach wiekowych. Ponownie życzymy miejsca „na pudle”! Pamiętajmy o trzymaniu kciuków..

Beata Płatek
Katarzyna Fornal19.05.2019r.

Brawo chłopcy! Brawo dziewczęta!

Nasze dziewczęta po bardzo dobrym występie zajęły III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłkarskim im. K. Górskiego. Piłkarki pewnie wygrały swoją grupę, przegrywając tylko jeden mecz – półfinał – z późniejszymi zwyciężczyniami całego turnieju. Nadomiar tego wygrały wcześniej (3:1) w rywalizacji grupowej z drużyną, która finalnie zajęła II miejsce. Tym bardziej cieszy postawa dziewczyn. Nasza Wiola Karaluch została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju!
PS sport jest piękny i często też (niestety) okrutny i nieprzewidywalny.
Nasi chłopcy w tym turnieju pokazali się z bardzo dobrej strony wygrywając wszystkie swoje mecze grupowe nie tracąc nawet gola: 4:0 z Warką, 3:0 z Chynowem i 2:0 z Brześcami. Wychodząc z grupy z I miejsca grali w ćwierćfinale z ostatnią drużyną z grupy B i właśnie ten mecz, pełen niewykorzystanych sytuacji bramkowych zakończył się niespodziewanie wynikiem 0:0, a w karnych niestety ulegliśmy 2:3. I tak to z drużyny grającej w grupach najlepiej na całym turnieju spadliśmy poza strefę medalową. Taki właśnie stety/niestety jest sport. Dlatego ogromne brawa należą się naszym rewelacyjnym dziewczętom jak i niesamowitym chłopcom. Jesteście wielcy!!!

Skład drużyny dziewcząt:
Martyna Deneka
Maja Dudek
Aleksandra Borowiecka
Wioletta Kataluch
Iga Pindelska
Anna Sałańska
Gabriela Borowiecka
Julia Sałańska
Julia Bandrowska
Lena Borkowska

Skład drużyny chłopców:
Mikołaj Rozum
Adam Malewski
Mateusz Grzegorczyk
Grzegorz Domeradzki
Bartosz Zulczyk
Dominik Kuciński
Maks Niziński
Aleks Niziński
Maciej Bieniak

Robert Michota19.05.2019r.

Srebrni piłkarze

Nasi reprezentanci z bardzo dobrej strony pokazali się na Mistrzostwach Gminy Góry Kalwarii rozgrywanych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajmując II miejsce i uzyskując kwalifikacje do Mistrzostw Powiatu Piaseczyńskiego.

Skład naszej srebrnej drużyny to:
Adam Malewski
Mikołaj Rozum
Grzegorz Domeradzki
Bartosz Zulczyk
Maciej Bieniak
Dominik Kuciński
Mateusz Grzegorczyk
Maks Niziński
Aleks Niziński
Bartosz Kornaszewski
Filip Piekarniak
Staś Drozdowski.

Wielkie brawa i gratulacje!!!

Robert Michota18.05.2019r.

Tydzień Zdrowia
18–22 marca 2019r.

Edukacja zdrowotna jest nieodłącznym elementem szkolnego Programu Wychowawczo–Profilaktycznego. Mając na uwadze to, aby nasi uczniowie zdobywali wiedzę o zdrowiu oraz uczyli się umiejętności niezbędnych do kształtowania zachowań mu sprzyjających, zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do podjęcia różnego rodzaju działań.
Każdy dzień tygodnia miał inne hasło przewodnie:

18 marca
Dzień zdrowia fizycznego

19 marca
Dzień zdrowia psychicznego

20 marca
Dzień higieny

21 marca
Pierwszy dzień wiosny

22 marca
Dzień aktywności fizycznej

18 marca
Dzień zdrowia fizycznego

Tego dnia w naszej szkole gościł kurator społeczny pan Sławomir Rudak. Wspólnie z uczniami klas VII i VIII rozmawiał na temat środków psychoaktywnych, ich wpływu na zdrowie i życie człowieka. W trakcie spotkania poruszono również tematy związane z zadaniami kuratora w procesie wychowawczym dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy popadli w konflikt z prawem. Nasz gość chętnie odpowiadał na zadawane przez uczniów pytania dotyczące środków psychoaktywnych i odpowiedzialności prawnej z nimi związanej oraz specyfiki pracy kuratora.

Pani Beata Wójcik wspólnie z klasami Vb i VIb rozmawiała na temat wpływu snu na życie człowieka. Opowiadała o fazach snu, niezbędnej ilości snu w poszczególnych grupach wiekowych, a także o zaletach nocnego odpoczynku oraz skutkach jego niedoboru.

Wszyscy doskonale wiemy, że nasze zdrowie zależy od odpowiedniego odżywiania. Pani Alina Pastuszka wraz z uczniami klasy Ib „karmiła potwora” ucząc dzieci angielskiego słownictwa dotyczącego zdrowych składników żywienia.

Klasy Va i VIa wybrały się na wycieczkę poznając miejscowość uzdrowiskową Konstancin–Jeziorna. Skorzystały z wartości zdrowotnych miejscowej tężni solankowej oraz zapoznały się z ofertą kompleksowych usług, naturalnych metod leczenia i profilaktyki zdrowotnej proponowanych przez miejscowe sanatoria.

Podczas lekcji techniki p.B.Ludwin przedstawiła uczniom klasy VIa i VIb prezentację multimedialną pt. „Zdrowe odżywianie”, a na lekcji informatyki w klasie IVb p.A.Zięba tworzyła z uczniami „Tabelki z owocami”.

19 marca
Dzień zdrowia psychicznego

Zdrowie psychiczne pojmowane jest jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Dlatego też w tak szeroko rozumianym temacie podjęto szereg różnych działań.
W tym dniu pani Beata Płatek w klasie 7b, w trakcie zajęć z wychowawcą omówiła temat „Depresja a melancholia, apatia”.

Odbyły się także w klasach: IIIa i Va prelekcje: „Relacje koleżeńskie oraz różne sposoby rozwiązywania problemów” z pedagog p.B.Małkowską–Baranowską – dyrektorem Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Piasecznie.

W klasach VII i VIII terapeuci Stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego KARAN przeprowadzili warsztaty profilaktyczne „Kliknij ŻYCIE”. Dotyczyły one uzależnień od różnych środków psychoaktywnych, zwłaszcza od narkotyków.

Pani Agnieszka Sałańska w tym dniu skupiła się na rozwoju naszych mózgów i zaproponowała różnorodne gry planszowe.

Logopeda pani Ewa Cienszkowska podczas wszystkich zajęć ze swoimi podopiecznymi prowadziła ćwiczenia oddechowe, bowiem prawidłowy tor oddechowy wpływa pozytywnie na dotlenienie naszego mózgu.

20 marca
Dzień higieny

W tym dniu poprowadzono szereg pogadanek:
– w klasach VIII i VII tematem był: „Zdrowy styl życia” przygotowane przez p.J.Gładecką
– w klasach III gimnazjum: „Zdrowy styl życia, a używki” przygotowane przez p.J.Gładecką

– w klasach IV–VI prelekcja: „Zdrowe odżywianie i choroby przenoszone drogą pokarmową” – zaprezentowana przez p.I.Kupiec pracownika oświaty Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Piasecznie /o/ Chylice

Nasza niezastąpiona pielęgniarka szkolna p.B.Zdrojek zaproponowała wszystkim chętnym uczniom, podczas przerw, bieżący pomiar wagi, wzrostu i ciśnienia oraz obliczanie wskaźnika BMI. W czasie 6 godziny lekcyjnej z uczennicami klas VIII i VII omówiła intymny temat: „Higiena osobista okresu dojrzewania”.

W tym czasie p.B.Płatek zaproponowała chłopcom z klas 7a, 8a, 7b i 8b trochę aktywności ruchowej, podczas której mogli porównać swoje umiejętności techniczne i taktyczne w zakresie piłki siatkowej. Ze względu na liczbę uczniów podzielono ich na dwie grupy: pierwsza – klasy 7b i 8a, druga – klasy 7a i 8b. Z każdej grupy wybrano po 2 zespoły. Mini turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Zwycięzców nie było, bo nie o wynik tu szło . . .

21 marca
Pierwszy Dzień Wiosny

Uczniowie naszej szkoły wybrali się na rajd pieszy „W poszukiwaniu wiosny”. Klasy młodsze 0–III udały się do paśnika, szukając oznak wiosny wśród okazów zarówno fauny jak i flory.
Klasy starsze pojechały do Góry Kalwarii. Uczniowie klas V–VIII oraz oddziałów gimnazjalnych spotkali się w centrum, gdzie uczennice D.Adamska, W.Guza i N.Szywała przygotowały krótką charakterystykę historii i zabytków Góry Kalwarii. Następnie wszyscy udali się do Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego, o którym opowiadały Z.Koniarska i J.Mierzejewska. Po prezentacji uczniowie pod opieką nauczycieli ruszyli pieszo w drogę powrotną do szkoły.
Klasy IV uczestniczyły w warsztatach na temat zdrowego odżywiania, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii. Zajęcia prowadzili starsi koledzy z klasy Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Zawodowych im. Ppor. Emilii Gierczak. Po warsztatach pieszo wrócili do szkoły. Na zmęczonych piechurów czekało już ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Tego dnia zarówno pogoda, jak i humory nam dopisywały.

22 marca
Dzień aktywności fizycznej

W piątek nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla uczniów klas I–II szkoły podstawowej zawody sportowe. Chcąc zaangażować jak największą liczbę dzieci rywalizowano w wyścigach rzędów. Młodzi adepci sportu musieli wykazać się w zakresie: szybkości, zwinności, gibkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej.
Na długiej przerwie wszyscy chętni uczniowie mogli wziąć udział w torze sprawnościowym, rozwijającym różne cechy motoryczne i doskonalącym umiejętności techniczne piłki koszykowej.
O tym, ile radości przyniosły zajęcia sportowe dla klas młodszych i starszych, świadczy nasza fotorelacja.

Podczas tego tygodnia na korytarzach szkolnych, w świetlicy i w klasach przygotowano kilka prezentacji i gazetek ściennych.m.in.
1. „Zalety snu” – p.B.Wójcik
2. Fonoholizm – uzależnienie od telefonów – uczennica kl.III N.Świstowska
3. Jedz warzywa i pij soki. . . – uczennice klas III
4. Trzymaj formę – p.M.Żurawska
5. Jak czytać etykiety na produktach – p.D.Adamska
6. Wpływ papierosów i e–papierosów na zdrowie człowieka – p.M.Żurawska
7. Z higieną na co dzień – p.J.Gładecka
8. Wiosenne propozycje kulinarne – p.K.Fornal, klasa VIIa
9. Piramida zdrowia – p.M.Żurawska
10. Jak dbać o zęby – p.G.Solecka
11. Żyj zdrowo – p.J.Zulczyk–Waligóra

Na wielu lekcjach zaproponowano dzieciom warsztaty kulinarne, nie zapominając o zasadach BHiP, podczas których uczyli się zbilansowanej diety czy właściwego dobory składników pokarmowych: 0a p.J.Ociesa, 0b p.E.Płatek, Ib p.A.Bojanowicz, IIIa p.B.Świątkiewicz i p.E.Jakubiak, IIIb p.B.Chudzik, Vb p.M.Bedyńska, etyka p.A.Sałańska.

Pani Magda Żurawska wspólnie z wolontariuszkami klas III przygotowała smaczną i zdrową niespodziankę dla całej społeczności szkolnej.

Uczeń klasy Ia Michał Cieślak z zaangażowaniem opowiadał koleżankom i kolegom o stworzonej specjalnie na konkurs pracy plastycznej.

Uczniowie klasy IIa pod opieką p.A.Leszczyńskiej i p.D.Adamskiej ćwiczyli owocowo-warzywną ortografię, a także zaprojektowali swoją piramidę zdrowia.

Nasze panie polonistki zaproponowały uczniom udział w konkursie na wiersz lub fraszkę o tematyce zdrowotnej. Ciekawe propozycje przedstawiły: klasa IVb pod opieką p.M.Zulczyk oraz p.J.Zulczyk–Waligóry sadziła zioła i nowalijki, które cieszyły oczy i podniebienia w jadalni szkolnej, a klasa IVa pod opieką p.M.Chaber i p.M.Góźdź stworzyła żywą piramidę zdrowia za pomocą własnych ciał.
Wszystkich uczniów zaproszono do udziału w konkursie plastycznym "Recepta na zdrowie". Przygotowane prace wyeksponowano na korytarzu szkolnym.

Zwycięzcy:
I miejsce – Weronika Burna
II miejsce – Aleksandra Borowiecka
III miejsce – Paweł Trzaska
Wyróżnienie – Michał Cieślak oraz Vanessa Nsofor

Serdecznie dziękujemy wszystkim za włączenie się we wszelkie akcje promujące zdrowie na terenie naszej szkoły.

Zespół pomocy
psychologiczno–pedagogicznej17.05.2019r.

Złoto! Srebro! Brąz!

13 maja na stadionie w Piasecznie przeprowadzono Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria i Mistrzostwa Powiatu piaseczyńskiego w lekkoatletyce. Zawody odbyły się w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Reprezentowały nas uczennice klas III gimnazjum, oraz klas VIII i VII szkoły podstawowej. Dziewczęta startowały w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych, w swoich kategoriach wiekowych.
ROCZNIK 2004–2005
100 m: Natalia Malewska
300 m: Natalia Budek
600 m: Wiktoria Badowska
skok w dal: Wiktoria Udenyi
skok wzwyż: Julia Czarnecka
pchnięcie kulą: Agata Bogumił
sztafeta 4x100 m: Agata Bogumił, Natalia Malewska, Julia Czarnecka, Wiktoria Udenyi

ROCZNIK 2003
200 m: Daria Adamska
400 m: Ilona Bednarczyk
pchnięcie kulą: Zuzanna Koniarska

ILONA BEDNARCZYK
zajęła III miejsce i zdobyła brązowy medal!

ZUZANNA KONIARSKA
zajęła II miejsce i zdobyła srebrny medal!

AGATA BOGUMIŁ
zajęła I miejsce i zdobyła złoty medal!

W klasyfikacji końcowej dziewczęta zajęły II miejsce w Gminie Góra Kalwaria.
Agata Bogumił i Zuzia Koniarska, w piątek 17 maja, wezmą udział w zawodach międzypowiatowych.
Wszystkim zawodniczką gratulujemy, a Agacie i Zuzi życzymy kolejnego miejsca –na pudle–

Katarzyna Fornal
Beata Płatek17.05.2019r.

I miejsce dziewcząt
w Mistrzostwach Gminy Góry Kalwarii
w Piłce Nożnej

Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Baniosze po zaciętej rywalizacji zajęły I miejsce w Mistrzostwach Gminy Góry Kalwarii w Piłce Nożnej rozgrywanych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Na Mistrzostwach Powiatu Piaseczyńskiego nasze piłkarki zajęły IV miejsce.
Brawo dziewczęta!!!

Skład reprezentacji:
Wioletta Karaluch
Aleksandra Borowiecka
Julia Bandrowska
Iga Pindelska
Anna Sałańska
Julia Sałańska
Lena Borkowska
Natalia Piwek
Gabriela Borowiecka
Maja Dudek
Martyna Deneka
Wiktoria Udenyi

Robert Michota13.05.2019r.

„Góra Kalwaria Biega”

W dniu 10 maja 2019 r. 14 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w biegach przełajowych w ramach IV akcji „Góra Kalwaria Biega”. Zawodnicy zmagali się, w swoich kategoriach, na dystansach od 300m do 1000m. Mimo niesprzyjającej pogody reprezentacja walczyła dzielnie, promując aktywny tryb życia, pokonując własne słabości lub wszystkich konkurentów.
Wielkie brawa dla Szymona Fąfary z klasy Ia, który zajął I miejsce i Julii Czarneckiej z klasy VIIb, która zajęła miejsce II.
Cały nasz zespół wrócił z pamiątkowymi medalami, a zwycięzcy pucharami i nagrodami.

Skład reprezentacji:
Michał Golik kl. Ia
Szymon Fąfara kl. Ia
Paulina Kornas kl. Ia
Zofia Nowak kl. IVa
Sebastian Burny kl. IVa
Oliwia Szywała kl. IVb
Joanna Supruniuk kl. IVb
Vanessa Nsofor kl. IVa
Kosma Stolarski kl. IVb
Dominik Kuciński kl. Vb
Julia Czarnecka kl. VIIb
Karolina Golańska kl. VIIb
Nicole Kozicka kl. VIIb
Alan Niziński kl. VIIIb

Nauczyciele
wychowania fizycznego9.05.2019r.

23. Piknik Naukowy
Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Już w najbliższą sobotę 11 maja na stadionie PGE Narodowy odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy ciekawi są świata, a więc przede wszystkim właśnie do uczniów, studentów, nauczycieli i rodziców. W godz. 11.00 – 20.00 w 7 strefach tematycznych odbędzie się prawie 1000 pokazów, spotkań z naukowcami, będzie można poznać najnowsze ciekawostek technologicznych. Ponad 200 wystawców z całej Europy zaprasza do podzielenia się wiedzą i nowinkami naukowymi. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.30.04.2019r.

Święto Konstytucji 3 Maja27.04.2019r.

„Upłaz” i „Ponury”
Szkolny Klub Cichociemnych
na tropie bohaterów

W 75 rocznicę zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Baniosze, Dyrektor szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, samorząd z opiekunką p. Anną Ziębą i Szkolny Klub Cichociemnych z p. Agnieszką Sałańska, złożyli wizytę Panu Aleksandrowi Tarnawskiemu – ostatniemu żyjącemu cichociemnemu. Dzięki współpracy z Fundacją Państwa Rowińskich i uprzejmości JS AGAT udało się zorganizować spotkanie w Klubie Garnizonowym w Gliwicach. Mieszkańcy Baniochy przekazali mnóstwo serdeczności w postaci wielkiego pudła laurek, listów, rysunków i innych prac dzieci, także z Przedszkola Samorządowego, wykonanych w ramach akcji „Laurka dla Cichociemnego”, od dorosłych był kosz smakołyków, (wielkie podziękowania dla pań: Małgorzaty Mierzejewskiej, Danuty Mroszczyk, Moniki Piotrowskiej i Magdaleny Nowickiej za dostarczenie pysznych prezentów dla Państwa Tarnawskich). Spotkanie przebiegało w cudownej, rodzinnej atmosferze, były śmiechy i wzruszenia oraz miłe słowa z ust Bohatera o nauczycielach, uczniach i wszystkich mieszkańcach Baniochy, która stała się dla Niego drugim domem. Przygotowany program artystyczny zyskał uznanie, a Szanowny Gość–Gospodarz zażyczył sobie płytę z nagraniami naszych śpiewających uczniów.
Spotkanie z Cichociemnym o ps. „Upłaz” w Gliwicach odbyło się w ramach dwudniowej wycieczki, dzień drugi dedykowany był Janowi Piwnikowi ps. „Ponury”, zrzuconemu do Polski w ramach jednej z pierwszych operacji zrzutowych w 1941r.,; sławę najsłynniejszego partyzanta podziemia niepodległościowego przyniosły mu Góry Świętokrzyskie, które nasi uczniowie mieli okazję poznać i wydeptać.
Wszystkim, którzy wsparli to przedsięwzięcie, w szczególności firmom: UNI–Pack Maciejko, Sp.J. Piaseczno, HAL sp.z o.o. Baniocha, Jarosław Mątkiewicz Ancona Chojnów, uczestnikom wyjazdu i rodzicom oraz tym, którzy przekazali przez nas pozdrowienia i uszanowanie, w imieniu własnym i Państwa Tarnawskich składam serdeczne podziękowania.

Agnieszka Sałańska
Anna Zięba6.04.2019r.

Kiermasz ciast

W czwartek po raz kolejny w naszej szkole odbył się kiermasz ciast. Już przed pierwszą lekcją specjalnie przygotowane stoły stopniowo zapełniały się różnorodnymi pysznościami. Ciasta sprzedawano na przerwach, a naprawdę było w czym wybierać.. Dzięki Waszej hojności uzbieraliśmy 931 zł.
Tym razem dochód przeznaczony był na warszawski ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów w ramach ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei.
Za ten piękny gest i włączenie się w to jakże smaczne przedsięwzięcie serdecznie wszystkim dziękujemy.

Dorota Adamska
Anna Zięba6.04.2019r.

Dzień świadomości autyzmu3.04.2019r.

Mistrzostwa Międzypowiatowe

Podczas Mistrzostw Międzypowiatowych Rejonu Legionowo nasi złoci badmintoniści wywalczyli I miejsce pokonując w finale SP nr 1 z Ząbek 3:0. Zawody były rozgrywane w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej tym samym nasi zawodnicy: Mikołaj Mroszczyk, Kajetan Mroszczyk i Grzegorz Domeradzki awansowali do finału wojewódzkiego. Jest to niebywały sukces naszych zawodników, którym życzmy powodzenia na Mistrzostwach Wojewódzkich.
Brawo i ogromne gratulacje. Jesteśmy z Was dumni

Robert Michota31.03.2019r.

Mistrzowie Powiatu

Reprezentanci naszej szkoły: Mikołaj Mroszczyk, Kajetan Mroszczyk i Grzegorz Domeradzki pokonując zdecydowanie konkurencyjne szkoły – mistrzów poszczególnych gmin zdobyli tytuł Mistrzów Powiatu w Badmintonie i będa reprezentować naszą szkołę, gminę i powiat podczas Mistrzostw Międzypowiatowych Regionu Legionowo. Wszystkie zawody rozgrywane są w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Brawo i wielkie gratulacje.

Robert Michota27.03.2019r.

II miejsce w ogólnopolskim konkursie informatycznym

We wtorek 26 marca w Szkole Podstawowej nr 29 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie „Razem dla lepszego Internetu” organizowanym pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy. Jednym z laureatów tego konkursu został uczeń klasy ósmej Fryderyk Kaczorek, który za wykonany przez siebie plakat otrzymał II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

Anna Zięba27.03.2019r.

Nowe medale naszych uczniów
trzy srebrne i jeden brązowy!

18 marca 2019r. na Basenie Miejskim w Górze Kalwarii odbyły się gminne zawody pływackie – sztafety. Zawody przeprowadzono w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Uczniowie szkół podstawowych (klas III–VIII) i gimnazjalnych (klasa III) rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych na różnych dystansach i pływając różnymi stylami. Także i w tym roku szkolnym nasze reprezentacje zajęły miejsca na podium. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Reprezentowali nas:

Klasy III–VI SP
Zofia Dworzecka
Natalia Lewandowska
Zofia Nowak
Maja Szczepaniak
Natalia Piwek
Zuzanna Chojnacka
Martyna Deneka
Aleksandra Borowiecka
Gabriela Borowiecka

Dziewczęta zajęły II miejsce.

Wiktor Burchacki
Stanisław Nowicki
Seweryn Górski
Kosma Stolarski
Adrian Posiewka
Maciej Bieniak
Bartosz Lewandowski
Mikołaj Mroszczyk
Paweł Trzaska

Chłopcy wywalczyli II miejsce.

Klasy VII–VIII SP i III GIM
Julia Czarnecka
Wiktoria Udenyi
Natalia Malewska
Zuzanna Daszkiewicz
Wiktoria Machacka
Agata Bogumił

Dziewczęta wywalczyły II miejsce.

Bartłomiej Bieniak
Mateusz Ogrzywalski
Patryk Górski
Marcel Ogrzywalski
Bartłomiej Bogumił
Piotr Trzaska

Chłopcy zajęli III miejsce.

Nauczyciele
wychowania fizycznego24.03.2019r.

Rajd pieszy
W poszukiwaniu Wiosny!

Uczniowie naszej szkoły wybrali się na rajd pieszy „W poszukiwaniu wiosny”. Klasy młodsze 0–III udały się do paśnika, szukając oznak wiosny wśród okazów zarówno fauny jak i flory.
Klasy starsze pojechały do Góry Kalwarii. Uczniowie klas V–VIII oraz oddziałów gimnazjalnych spotkali się w centrum, gdzie uczennice D.Adamska, W.Guza i N.Szywała przygotowały krótką charakterystykę historii i zabytków Góry Kalwarii. Następnie wszyscy udali się do Sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego, o którym opowiadały Z.Koniarska i J.Mierzejewska. Po prezentacji uczniowie pod opieką nauczycieli ruszyli pieszo w drogę powrotną do szkoły.
Klasy IV uczestniczyły w warsztatach na temat zdrowego odżywiania, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii. Zajęcia prowadzili starsi koledzy z klasy Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Zawodowych im. Ppor. Emilii Gierczak. Po warsztatach pieszo wrócili do szkoły. Na zmęczonych piechurów czekało już ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Tego dnia zarówno pogoda, jak i humory nam dopisywały.18.03.2019r.

Srebro dla chłopców

15 marca w Szkole Podstawowej w Brześcach odbyły się Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria chłopców klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum w badmintonie. W zawodach uczestniczyli przedstawiciele sześciu szkół. Reprezentanci Baniochy zajęli II miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali:
Fryderyk Kaczorek klasa VIIIa szoły podstawowej
Kacper Soćko klasa IIIa gimnazjum
Marcel Ogrzywalski klasa VIIIa szoły podstawowej

Henryk Żołnowski15.03.2019r.

Kolejny „brąz” dla dziewczyn!

14 marca Szkoła Podstawowa w Brześcach gościła zawodniczki badmintona z naszej gminy. Badminton, popularnie zwany „kometką”, od roku 1992 jest dyscypliną olimpijską. W Polsce największą popularnością cieszył się w latach latach 70. XX wieku. W roku szkolnym 2018/2019 po raz pierwszy znalazł się w kalendarzu zawodów powiatu piaseczyńskiego. Tak więc, pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria Dziewcząt klas VII SP, VIII SP i III GIM rozegrano w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach uczestniczyły zawodniczki 5 szkół, grając systemem „każdy z każdym”. W rywalizacji drużynowej mecz składa się z 2 gier singlowych i jednej gry podwójnej. Wygrywa zespół, który zdobędzie 3 punkty.

Naszą szkołę reprezentowały:
Agata Bogumił kl. III B GIM
Julia Czerwińska kl. III A GIM
Wiktoria Badowska kl. III A GIM.

Dziewczęta wywalczyły III miejsce.
Gratulujemy!

Beata Płatek
Katarzyna Fornal15.03.2019r.

Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie

W pierwszej połowie marca przeprowadzono w naszej szkole I Szkolne Mistrzostwa w Badmintonie dziewcząt z klas starszych szkoły podstawowej (7, 8 klasa) oraz gimnazjum. Celem turnieju było wyłonienie reprezentacji naszej placówki na zawody gminne oraz rozpowszechnienie tej dyscypliny sportowej wśród uczniów. Od bieżącego roku szkolnego, bowiem badminton wszedł w harmonogram zawodów, rozgrywanych w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do turnieju zgłosiło się 20 uczennic i jak się okazuje, dziewczętom niewiele trzeba było, by popularną w wakacje rekreacyjną kometkę przełożyć na olimpijską grę sportową, poznając jej przepisy i wymagania. Zawody przeprowadzono systemem pucharowym, zaś ścisły finał – „każdy z każdym”, bo weszły do niego trzy zawodniczki.
Wyniki:
I miejsce – Agata Bogumił
II miejsce – Julia Czerwińska
III miejsce – Natalia Świstowska

Beata Płatek
Katarzyna Fornal14.03.2019r.

I miejsce naszych szczypiornistek

Reprezentantki naszej szkoły w Mistrzostwach Gminy Góra Kalwaria w Piłce Ręcznej wygrywając wszystkie swoje mecze zajęły I miejsce. W finale w bardzo wymagającym spotkaniu pokonały dziewczęta z SP nr 2 w Górze Kalwarii 1:0.
Brawo dziewczęta!
Skład zespołu:
Lena Borkowska
Gabriela Borowiecka
Martyna Deneka
Iga Pindelska
Aleksandra Borowiecka
Wiktoria Udenyi
Anna Sałańska
Wioletta Karaluch
Julia Bandrowska
Natalia Piwek

Trener: Robert Michota14.03.2019r.

Złoci badmintoniści

Reprezentanci naszej wyłonieni podczas Mistrzostw Szkoły Podstawowej w składzie: Mroszczyk Mikołaj, Mroszczyk Kajetan i Grzegorz Domeradzki podczas Mistrzostw Gminy Góry Kalwarii okazali się bezkonkurencyjni wygrywając wszystkie swoje mecze grupowe ze szkołami z: Dobiesza, Czachówka i Czerska. W finale wyraźnie pokonali zawodników z SP w Brześcach i zasłużenie zajęli I miejsce. 26 marca nasza złota trójka będzie reprezentować naszą szkołę podczas Mistrzostw Powiatu Piaseczyńskiego. Gratulujemy, bijemy brawa i trzymamy kciuki

Trener: Robert Michota12.03.2019r.

Spotkanie z Mariuszem Kurcem

W poniedziałek 11 marca gościem Szkoły Podstawowej w Baniosze był szczeciński podróżnik Mariusz Kurc, z którym miały przyjemność spotkać się klasy V–VIII.
Pan Mariusz rozpoczął spotkanie od wyświetlenia fragmentu programu „Uwaga”, w ten sposób niejako przedstawiając siebie. Dowiedzieliśmy się z niego, że pochodzi z patologicznej rodziny, że miał problemy w szkole, nie był mu obcy światek przestępczy i tylko dzięki zdeterminowaniu oparł się presji złego otoczenia.
Spotkanie z naszą młodzieżą pan Mariusz przeplatał filmami z krajów, które odwiedził oraz zwrócił uwagę na różne formy realizacji siebie. Ukazał młodym ludziom uniwersalne życiowe mądrości takie jak potrzebę nauki, uczciwość, pracowitość, wykształcenie, tolerancję, umiejętności dokonywania wyborów i bycia sobą, a wszystko to wplatał w podróżnicze opowieści.
Mimo trudnej sytuacji życiowej dobył nie tylko wyższe wykształcenie – jest filozofem, religioznawcą, ale realizuje także swoje marzenia podróżując po całym świecie. Odwiedził już prawie wszystkie kontynenty.
Pan Mariusz przekazał naszym uczniom uniwersalne życiowe wartości, poparte własnymi doświadczeniami i przeżyciami.

Justyna Gładecka12.03.2019r.

Kwiaty na Dzień Kobiet

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca to niebywała okazja do złożenia najserdeczniejszych życzeń wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole. W tym roku w imieniu Samorządu Uczniowskiego uczniowie klasy 8a wręczyli symboliczne goździki życząc przedstawicielkom płci pięknej samych radosnych dni, satysfakcji w pracy zawodowej oraz spełnienia w życiu prywatnym.
Aby uśmiech nigdy nie schodził z Waszych twarzy :)12.03.2019r.

Dzień Kobiet

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, obchodzonego dnia 8 marca w naszej szkole odbyło się przestawnie dedykowana wszystkim Paniom i dziewczynkom.
Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy VIIIa. Pełen humoru, groteski i zabawnych scen montaż słowno–muzyczny wywołał wiele uśmiechu i radości na twarzach całej naszej społeczności szkolnej.

Piotr Maciejak11.03.2019r.

Mistrzostwa gminy w badmintonie

II miejsce!!!
Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Mistrzostwa Gminy Góry Kalwarii w Badmintonie. Po dwóch zwycięskich meczach (po 3:0) z SP nr 2 z Góry Kalwarii i SP z Czaplinka w finale zmierzyliśmy się z SP z Dobiesza. Po bardzo zaciętym meczu zakończonym wynikiem 1:3 zajmujemy II miejsce.
Brawo dziewczęta
Skład naszej drużyny:
Martyna Deneka
Wioletta Karaluch
Aleksandra Borowiecka

Trener: Robert Michota11.03.2019r.

Turniej unihokeja w Ojrzanowie

Turniej Unihokejowy w Ojrzanowie – Nasi najmłodsi unihokeisci w sobotę zakończyli mecz z PUKS Trzebinia 5:0 dla nas. Kolejne spotkanie z Bankówką Zielonka po zaciętej grze niestety 4:6. Ostatni mecz w grupie z drużyną, która gładko wygrywała swoje wcześniejsze mecze – Jedynką Orzysz. Po bardzo ekscytującym spotkaniu 4:5. Kolejny mecz wygrany 8:2 z Bankówka Zielonka II. Ostatni zwycięski mecz 8:4 z UKS Chudek. Finalnie po bardzo wymagającym turnieju mamy V miejsce. Brawo chłopcy za charakter, wolę walki, oraz piękne bramki. Gratulacje dla Alana Nizińskiego, który otrzymał indywidualną nagrodę Najlepszego Zawodnika.
Skład naszej drużyny:
Maks Nizińki
Aleks Niziński
Adrian Posiewka
Stanisław Drozdowski
Wiktor Kowalczyk
Dominik Kuciński
Bartosz Kornaszewski

Trener: Robert Michota4.03.2019r.

One to mają POWER

Nasze ambitne unihokeistki ponownie dały nam powody do zadowolenia. W bieżącym roku walczyły dzielnie na parkietach naszego województwa i daleko poza nim np. w Orzyszu. Mazowiecka Liga Unihokeja jest rozgrywkami, które są jednocześnie elimicjami do Mistrzostw Polski i grają w niej drużyny z Mazur i woj. zachodnio–pomorskiego. Nasze unihokeistki ponimo braku udziału w jednej serii spotkań zajęły finalnie V miejsce, ale nie ono, ale jakość gry, charyzma i serce do walki robią największe wrażenie. Nadmienić trzeba, że jesteśmy jedyną drużyną nieklubową i nieposiadającą pełnowymiarowej hali. Tym bardziej wielkie brawa należą się naszym walecznym, nietuzinkowym unihokeistkom.
Skład naszej drużyny:
Wioletta Karaluch
Aleksandra Borowiecka
Gabriela Borowiecka
Iga Pindelska
Martyna Deneka
Anna Sałańska
Lena Borkowska
Natalia Daszkiewicz
Natalia Piwek
Julia Bandrowska

Trener: Robert Michota28.02.2019r.

„Bóg, Honor, Ojczyzna
te trzy słowa święte, sprawę świętą,
miała na ustach Armia, zwana Wyklętą.”

Dla uczczenia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, walcząc z terrorem komunistycznym o wolną i suwerenną Polskę, a którym również dzisiaj odmawia się prawa do sprawiedliwej oceny historycznej, samorząd uczniowski i koło patriotyczne zorganizowało wieczór pamięci. W stworzonym klimacie lasu przywołaliśmy pamięć tych Niezłomnych, którzy pozostali nieskazitelnymi wzorami, biorąc za motto ostatnie słowa „Inki” „Przekażcie mojej babci, że zachowałam się przyzwoicie”. Były pieśni partyzanckie, była dyskusja na temat, czemu Wyklęci, czemu Niezłomni, dlaczego nie wszystkich powinniśmy wspominać w Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych i były leśne pyszności przygotowane przez Panie: Katarzynę Rok, Joannę Zulczyk–Waligórę i Iwonę Mierzejewską.
Młodzież w partyzanckim nastroju zakończyła spotkanie międzynarodowym samozwańczym hymnem partyzantów „O bella ciao”, dając niejako świadectwo, że walka o wolnośći i godność ludzką jest sprawą uniwersalną.

Agnieszka Sałańska
Anna Zięba28.02.2019r.

Tłusty Czwartek

Tłusty Czwartek
dzień rozpusty!
Każdy wcina pączek tłusty
I nie ważna jest figura
kiedy w domu pączków góra
I faworek też być musi
swym wyglądem również kusi
Każdy zjada ile zdoła
i o więcej ciągle woła
My kalorii dziś nie liczymy
i Smacznego Wam życzymy.

Ponieważ Tłusty Czawrtek to dzień, kiedy można objadać się słodkościami bez wyrzutów sumienia, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zadbali o to, aby każdy pracownik naszej szkoły dostał słodkiego i pysznego pączka :)

Samorząd Uczniowski28.02.2019r.

Bal karnawałowy
klas młodszych24.02.2019r.

Dzień otwarty22.02.2019r.

Przedstawienia profilaktyczne

W dniu 22.02.2019 r. w Szkole Podstawowej w Baniosze gościł Teatr „MASKA” z Krakowa, który zaprezentował przedstawienia profilaktyczne.
Dla klas 0–3 Szkoły Podstawowej odbył się spektakl pt: „Przyjaźni dar odwróci zły czas” o przyjaźni i tolerancji. Ukazywał jak zaakceptować siebie i jak zaakceptować innych. Nasi najmłodsi uczniowie przekonali się, że aby móc być szanowanym wśród swojej grupy znajomych należy samemu szanować innych. Jeśli będziemy tolerancyjni, możemy zdobyć sympatię kolegów i koleżanek. Odpowiednie traktowanie i empatia mogą otworzyć nam wrota prawdziwej przyjaźni, często zawieranej od najmłodszych lat – już w przedszkolu, czy szkole podstawowej.
Dla klas 4–6 Szkoły Podstawowej odbył się spektakl pt: „Zadanie z patriotyzmu”, o współczesnym patriotyzmie i tolerancji. Uczniowie utwierdzili się w przekonaniu, że patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar, pełna gotowość do jej obrony w każdej chwili.
Dla klas 7 –8 Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum odbył się spektakl pt: „Zagubione Sumienie”, poruszający problem przemocy i agresji, a także braku szacunku. Szacunek należy się każdemu bez względu na wiek i wykształcenie. Szanować powinniśmy także rówieśników. Żyjąc w społeczności szkolnej często okazuje się jednak, że brak szacunku wobec siebie nawzajem nie jest jedynym problemem. Młodzież ucieka się do agresji słownej i fizycznej, wywiera presję na kolegach, co przestaje być jednorazowym incydentem. Trwający, zgubny proces to nic innego jak przemoc. Nasi nastoletni uczniowie uświadomili sobie, że takich problemów się nie bagatelizuje i można skutecznie je rozwiązywać.

Justyna Gładecka
Beata Płatek22.02.2019r.

Dzień Bezpiecznego Internetu

W czwartek 22 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji uczniowie klasy 4b oraz 8b przygotowali przedstawienie, poprzez które chcieli uświadomić zebranej publiczności, że Internet jest doskonałym narzędziem komunikacji oraz zdobywania wiedzy i czerpania inspiracji, ale nie może być najważniejszym medium w naszym życiu. Bardzo ważne jest mądre i rozsądne korzystanie z sieci, bo tylko takie zapewni nam bezpieczeństwo i nie spowoduje utraty relacji z osobami otaczającymi nas w rzeczywistym świecie.
Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny oraz na grę edukacyjną. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Marianna Zulczyk
Anna Zięba20.02.2019r.

Podwójnie złote unihokeistki

Nasze unihokeistki w tegorocznych rozgrywkach w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej dokonały czegoś niebywałego, a o włos, a byłoby jeszcze piękniej. Wielka determinacja, ambicja, konsekwencja, a przede wszystkim serce do walki doprowadziły je do naprawdę efektownej i efektywnej gry. Podczas Mistrzostw Gminy Góra Kalwarii zdominowały przeciwniczki wygrywając zdecydowanie każdy mecz, w wyniku czego bilans końcowy tych zawodów wyglądał imponująco – 11 goli strzelonych i 1 bramka stracona. Lecz to był dopiero przedsmak tego, co miało się wydarzyć podczas Mistrzostw Powiatu Piaseczyńskiego. To podczas tych zawodów przeszły samych siebie zdobywając 22 piękne, wyraziste i soczyste bramki, nie tracąc przy tym nawet jednego gola.
Mecz o I miejsce ze Szkołą Podstawową nr 3 z Konstancina–Jeziornej to był prawdziwy majstersztyk i całkowita dominacja naszych zawodniczek, a po nim na tablicy wyników widniał wynik 8:0. Kolejnym wyzwaniem naszych złotek, były Mistrzostwa Międzypowiatowe Rejonu Legionowo. I tu również zaprezentowały się rewelacyjnie, do końca walcząc z gospodarzem zawodów – wielokrotnym mistrzem województwa i kraju – Zielonką. Zdecydowanym przedmeczowym faworytkom nasze dziewczęta postawiły bardzo wysoko poprzeczkę. Składne akcje zagrażały bramce rywalek, lecz trochę brakowało szczęścia w wykończeniu. Jeszcze na dwie minuty przed końcem spotkania wynik był remisowy 1:1. Niestety nieszczęśliwie straciliśmy bramkę i 40 sekund przed zakończeniem meczu, w momencie rzucenia wszystkich sił na ofensywę dosięgła nas zabójcza kontra.
Tak po bardzo wyrównanym meczu, w którym każda ze stron miała swoje klarowne akcje na tablicy widniał wynik 3:1. Finalnie nasze unihokeistki zajęły w tych zawodach II miejsce. Pokazały charyzmę, ducha walki i naprawdę bardzo dobry unihokej, za co należą się im wielkie brawa i gratulacje.

A oto cudowny skład naszej drużyny:
Wioletta Karaluch klasa 6b(kapitan)
Julia Bandrowska klasa 6b (bramkarka)
Aleksandra Borowiecka klasa 6b
Martyna Deneka klasa 6b
Iga Pindelska klasa 6b
Anna Sałańska klasa 6b
Gabriela Borowiecka klasa 6b
Maja Dudek klasa 6b
Lena Borkowska klasa 7a
Wiktoria Udeny klasa 7a
Zuzanna Chojnacka klasa 5a
Natalia Piwek klasa 5a
Robert Michota – trener

Jeszcze raz brawa i gratulacje
dla naszej fantastycznej drużyny !!!

Robert Michota17.02.2019r.

Nasi złoto–srebrni chłopcy

W Mistrzostwach Gminy nasi młodzi unihokeiści po raz 4 z rzędu bezapelacyjnie zajęli I miejsce. Drugim krokiem w rywalizacji międzyszkolnej rozgrywanej w ramach Mazowieckich Igrzysk Mlodzieży Szkolnej były Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego, w których nasi zawodnicy szli jak burza, a w finale prowadzili 2:0, by niestety ulec 2:3...ot takie uroki sportu.

Skład drużynt:
ikołaj Rozum
Filip Tobolski
Paweł Trzaska
Dominik Kuciński
Kacper Suchodolski
Kamil Wojtasiński
Kacper Budek
Aleks Niziński
Maks Niziński
Maciej Bieniak
Kacper Mateńko
Adam Bogumił

Brawo chłopcy!

Robert Michota17.02.2019r.

W kalejdoskopie pięknej sztuki recytacji
szczęśliwy debiut Julki Czarneckiej

Corocznie od 16 lat w Ośrodku Kultury „Kolorowa” w Ursusie odbywa się Mazowiecki Przegląd Recytatorski Jednego Poety. Od czterech lat biorą w nim udział także uczniowie naszej szkoły przygotowywani przez p. Alinę Pastuszkę. Za każdym razem motywem przewodnim jest twórczość poetycka innego poety. W tej edycji królowały wiersze Grochowiaka. Ze względu na trudny repertuar jurorzy zdecydowali, ze będą rywalizowali ze sobą recytatorzy w dwóch kategoriach wiekowych: 14–16 lat i grupa licealna.
Konkurs odbywa się etapowo, a najlepsi prezentują się podczas gali finałowej – koncertu laureatów. Byliśmy bardzo szczęśliwi, kiedy okazało się, ze nasi recytatorzy – Julia Czarnecka (VIIb) oraz Fryderyk Kaczorek (VIIIa) przeszli pomyślnie I etap przesłuchań i znaleźli się w niewielkiej grupie rywalizujących o tytuł laureata. Radość tym większa, że byli młodsi od większości występujących. Co więcej, recytacja Julki została dostrzeżona przez jurorów i przyznano jej wyróżninienie.
30 listopada odbył się koncert laureatów i wręczenie nagród zagrodzonym i wyróżnionym. Byliśmy dumni, kiedy wyczytano Julię Czarnecką ze Szkoły podstawowej w Baniosze. Podczas gali finałowej zdarzyła się jeszcze jedna miła niespodzianka – p. Alina Pastuszka została wyróżniona i jako jedyny instruktor otrzymała statuetkę i dyplom za budzenie zamiłowania wśród dzieci i młodzieży piękną sztuką recytacji.

Alina Pastuszka16.02.2019r.

Walentynki 2019

W dniu 14 lutego obchodzimy dzień Świętego Walentego. Jest to święto zakochanych, a więc okazja do wyznawania sobie miłości, okazywania sympatii, czy też ujawniania długo skrywanych uczyć. Samorząd Uczniowski przygotował w tym dniu kilka niespodzianek dla uczniów i pracowników naszej szkoły. Jedną z nich była oczywiście Poczta Walentynkowa. Jej pracownicy już od samego rana mieli ręce pełne roboty. Najpierw trzeba było posegregować wszystkie listy wrzucone do skrzynki, a następnie dostarczyć je do adresatów. Na szczęście każda kartka trafiła tego dnia we właściwe ręce. Uczennice sekcji dekoracyjnej przygotowały także kosz pełen sentencji związanych z obchodzonym świętem. Każdy, kto chciał, mógł wybrać jedną z nich dla siebie.

Samorząd Uczniowski12.02.2019r.

Wieczorek Walentynkowy

We wtorek 12 lutego odbył się w naszej szkole kolejny już wieczorek poetycki zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Tym razem tematem przewodnim była miłość. Wszystko to przez zbliżające się wielkimi krokami Walentynki. Było to niezapomniane spotkanie, podczas którego uczestnicy prezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne, a także teatralne. Bardzo miłą niespodzianką była dla nas obecność grupy harcerzy, którzy wystąpili z przygotowaną przez siebie piosenką.
Serdecznie dziękujemy wszystkim występującym oraz rodzicom za przygotowanie przepysznego poczęstunku.

Samorząd Uczniowski24.01.2019r.

Finał akcji „Wszystkie Kolory Świata”

W ostatnią środę w Szkole Podstawowej w Baniosze odbył się finał akcji „Wszystkie Kolory Świata”. Uczniowie naszej szkoły przez kilka ostatnich miesięcy poznawali problemy dzieci z krajów rozwijających się, w tym – w szczególności – problemy związane z dostępem do szczepionek. Nauczyciele koordynujący realizację projektu w szkole przybliżali swoim wychowankom sytuację ich rówieśników z innych części świata, a także ideę projektu.
Następnie uczniowie własnoręcznie przygotowali szmaciane laleczki, wybierając wcześniej kraj, z którego one pochodzą, a następnie ubrali je i ucharakteryzowali zgodnie z obowiązującą kulturą i tradycjami wybranej części świata. Każda laleczka otrzymała od swojego twórcy „akt urodzenia”, czyli specjalny dokument, w którym umieszczona została jej fotografia, dane personalne takie jak imię, data oraz miejsce urodzenia, a także jej zainteresowania/hobby.
W dniu 23 stycznia członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali wystawę wszystkich uszytych lalek. Rodzice, którzy przybyli do szkoły w związku z zaplanowanym na ten dzień zebraniem, mogli wybrać laleczkę, którą chcę się zaopiekować, a jednocześnie uratować życie prawdziwemu dziecku potrzebującemu szczepień, przekazując na ten cel darowiznę.
Zainteresowanie laleczkami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zainteresowanie rodziców przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. 31 laleczek znalazło tego dnia swoich opiekunów, co zaowocowało kwotą 730zł, które przekażemy na konto organizacji UNICEF.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w dzieło ratowania życia dzieci na całym świecie.

Anna Zięba
Dorota Adamska24.01.2019r.

Kolejny złoty medal dziewcząt!

15 stycznia w Szkole Podstawowej w Cendrowicach odbyły się Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria w PIŁKĘ SIATKOWĄ DZIEWCZĄT klas III gimnazjum, VIII i VII szkoły podstawowej. Turniej rozegrano w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Reprezentowały nas:
Agata Bogumił kl. III b - kapitan
Ilona Bednarczyk kl. III b
Wiktoria Badowska kl. III a
Małgorzata Sasanka kl. III b
Daria Adamska kl. III a
Weronika Guza kl. III a
Wiktoria Machacka kl. III b
Patrycja Kozakiewicz kl. VII b
Anna Karaluch kl. VII a
Aleksandra Suchodolska kl. VII a

Nasze dziewczęta miały niewiele czasu na przygotowanie się do tych najtrudniejszych technicznie zawodów. Wykazały się jednak umiejętnościami na takim poziomie, że wygrały ze wszystkimi rywalkami. Zajęły I miejsce, zdobywając przy tym tytuł Mistrzyń Gminy. Gratulujemy!
24 stycznia będą rywalizowały z innymi zwyciężczyniami gmin piaseczyńskich, podczas zawodów powiatowych.
Życzymy im miejsca „na pudle”!

Już wiemy, że dziewczyny zajęły 4 miejsce w powiecie.
Gratulujemy!

Beata Płatek
Katarzyna Fornal17.01.2019r.

Kiermasz ciast dla Filipa

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze po raz kolejny okazali swoje wielkie serce. W czwartek 17 stycznia Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na rehabilitację niepełnosprawnego Filipa, mieszkańca naszego powiatu.
Inicjatywa ta spotkała się z ogromnym odzewem, zarówno ze strony wolontariuszy, którzy przynieśli tego dnia do szkoły własnoręcznie przygotowane ciasta, jak i ze strony wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy akurat tego dnia mieli duży apetyt na słodkości.
Podczas akcji udało nam się zebrać kwotę 1124zł, która zostanie przeznaczona na pomoc dla Filipa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu.

Anna Zięba
Dorota Adamska12.01.2019r.

Wszystkie Kolory Świata

„W jaki sposób szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? Jak pokazać dzieciom, że mogą pomóc tym najbardziej potrzebującym i jednocześnie czerpać z tego radość?”
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Baniosze realizują zadania związane z udziałem w projekcie „Wszystkie Kolory Świata”, którego główne cele to: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne oraz zebranie środków na ratowanie życia najbardziej potrzebujących dzieci.
Od listopada uczniowie przygotowywali więc charytatywne, szmaciane laleczki, które następnie otrzymały od swoich twórców tożsamość: imię oraz wiek i kraj pochodzenia.
Laleczki te zostaną zaprezentowane podczas zebrania z rodzicami w dniu 23 stycznia.Każdy z Państwa będzie mógł zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci. Zebrane tego dnia pieniążki zostaną przekazane na konto organizacji UNICEF finansującej szczepienia, które każdego roku ratują życie prawie 3 milionom dzieci na świecie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii laleczek wraz z ich twórcami :)

Anna Zięba
Dorota Adamska8.01.2019r.

Wieczór Kolęd i Pastorałek

We wtorek 8 stycznia odbył się w naszej szkole Wieczór Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności nie tylko wokalne – wielu z nich zagrało swoje ulubione kolędy na instrumencie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele wspólnie śpiewali kolędy, co sprawiło, że świąteczny nastrój udzielił się wszystkim zgromadzonym.
Serdecznie dziękujemy Padu Dyrektorowi za grę podczas wspólnego kolędowania, a także paniom: Ewelinie Płatek, Alinie Pastuszce, Gabrieli Soleckiej i Wandzie Piotrowskiej za przygotowanie uczestników wieczorku do występu.
Wielkie podziękowania kierujemy również do naszych kochanych rodziców, który przygotowali przepyszny poczęstunek :)

Anna Zięba
Wanda Piotrowska
Iwona Szymańska8.01.2019r.

Srebrne medalistki!

4 stycznia w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Gminy Góra Kalwaria w TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT. Zawody rozegrano w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentowały nas: Daria Adamska kl. III A GIM, Wiktoria Machacka kl. III B GIM i Marta Tymczak kl. III B GIM.
Dziewczęta wywalczyły II miejsce. Gratulujemy!

Beata Płatek
Katarzyna Fornal2.01.2019r.

Rok Niepodległości
podsumowanie

Rok 2018 został upamiętniony jako Stulecie Niepodległości wieloma wydarzeniami kulturalnymi, artystycznymi i sportowymi w całej Polsce. Również w naszej szkole uczciliśmy tę wyjatkową rocznicę biorąc udział w akademiach, wycieczkach, konkursach, projektach, biegach niepodległościowych, uroczystościach szkolnych, gminnych i religijnych. Edukację historyczną prowadzimy we wszystkich klasach, wychowawcy w tym roku w planach wychowawczych swoich klas położyli nacisk na historię Polski z ostatnich 100 lat. Szczególne znaczenie miała wycieczka klas VII „Szlakiem niepodległości” do Belwederu ze zwiedzaniem gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego, wystawą Orderu Orła Białego, placu Piłsudskiego, warszawskiej Starówki, Powązek z kwaterą Orląt Warszawskich, Ossowa, Radzymina i Sulejówka. Następnie na lekcję historii przygotowali projekt „Dziadek” – czyli osobiste spojrzenie na postać Marszałka i było to naprawdę przejmujące, że bohater narodowy może być dla młodzieży kimś bliskim.
W pierwszych dniach listopada klasy VIII zwiedziły Warszawę poszukując „Śladów Kamieni na szaniec” – z Alei Szucha, przez Arsenał, Pawiak, na Powązki. Trudne lata okupacji uczniowie poznawali z wielkim zaineresowaniem, przejęciem i wzruszeniem, następnie wzięli udział w bardzo poruszającym projekcie, realizowanym na lekcjach historii „Dlaczego nie możemy pozwolić na „polskie␅ obozy koncentracyjne?”, którego celem było obudzenie świadomości. Na zakończenie projektu uczniowie klasy VIII b i uczestnicy zajęć z etyki zwiedzili KL Majdanek, w drodze na Orszak Świętego Mikołaja; zestawienie takiego mnóstwa zła, które emanuje z obozu koncentracyjnego z dobrem, które czynimy dla innych, kazało nam nadać właściwy tytuł tej wycieczce – słowa Jana Pawła II z dzieła pt. „Pamięć i tożsamość”: „Miara postawiona złu” – my jesteśmy tą miarą, ilekroć się przeciwstawiamy złu i ilekroć nie dajemy sobie odebrać pamięci”.
Rok 2018 dobiega końca, ale niepodległość jest w nas i pozostanie w nas.

Agnieszka Sałańska2.01.2019r.

Brązowy medal w powiecie piaseczyńskim

Powiatowe Mistrzostwa w Unihokeju Dziewcząt przeprowadzono 13 grudnia 2018r. w Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle. Zawody rozegrano w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do rywalizacji przystąpiło 6 drużyn reprezentujących mistrzynie gmin powiatu piaseczyńskiego. Z grupy nasz zespół wyszedł na 2 miejscu. Jak się później okazało, pokonały nas mistrzynie powiatu. W decydującym meczu dziewczęta przegrywały 3:0, w pierwszej połowie. Wydawało się, że zajmiemy . . . 4 miejsce. Dziewczęta walczyły jednak do ostatniego gwizdka sędziego. W regulaminowym czasie mecz zakończył się wynikiem 3 : 3. Zdecydowały rzuty karne i dyspozycja bramkarek . . . Wiktoria nie przepuściła żadnej piłki, a Ania Karaluch zdobyła zwycięskiego dla nas gola.
Brawo! Gratulacje dla dziewczyn za wytrwałość i sportową postawę.

III miejsce w powiecie piaseczyńskim wywalczyły:

Agata Bogumił kl. IIIB – kapitan
Wiktoria Machacka kl. IIIB – bramkarka
Wiktoria Badowska kl. IIIA
Małgorzata Sasanka kl. IIIB
Ilona Bednarczyk kl. IIIB
Magdalena Milewska kl. IIIB
Weronika Guza kl. IIIA
Julia Czerwińska kl. IIIA
Aleksandra Suchodolska kl. 7A
Anna Karaluch kl. 7A

Katarzyna Fornal
Beata Płatek2.01.2019r.

Złote dziewczyny!!!

Dzień 12 grudnia okazał się szczęśliwym dla naszej reprezentacji. W Brześcach przeprowadzono zawody o Mistrzostwo Gminy Góra Kalwaria w UNIHOKEJU DZIEWCZĄT, rozegrane w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W zawodach rywalizowały ze sobą reprezentacje 6 szkół – uczennice klas 7, 8 i III gimnazjum. Nasze dziewczęta wywalczyły I miejsce i prawo reprezentowania gminy w zawodach powiatu piaseczyńskiego.
Oto zwycięski skład drużyny:
Agata Bogumił kl. IIIB – kapitan
Wiktoria Machacka kl. IIIB – bramkarka
Wiktoria Badowska kl. IIIA
Małgorzata Sasanka kl. IIIB
Ilona Bednarczyk kl. IIIB
Magdalena Milewska kl. IIIB
Weronika Guza kl. IIIA
Julia Czerwińska kl. IIIA
Aleksandra Suchodolska kl. 7A
Anna Karaluch kl. 7A

Trzymamy kciuki! Zawody powiatowe już jutro.

Katarzyna Fornal
Beata Płatek20.12.2018r.

Kolejne wyróżnienie dla naszej szkoły


W dniu 20 grudnia zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu „Ile waży Święty Mikołaj” organizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Na 159 uczestników nasza szkoła znalazła się na 15 miejscu w rankingu na największą ilość zgromadzonego bilonu w przeliczeniu na jednego ucznia. Wielką nespodzianką okazało sie jednak przyznanie nam pierwszego miejsca i nagrody specjalnej dla uczestników, którzy zbiorą najwięcej. Także kolejna nagroda i kolejny voucher (tym razem na kwotę 300zł) wędruje do nas! :)

Anna Zięba20.12.2018r.

Kolejny dobry uczynek przed świętami

We wtorek 18 grudnia w ramach „Szlachetnej Paczki”, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Baniosze wraz z nauczycielem odwiedzili rodzinę do której trafiły dary zebrane w naszej szkole. Ofiarowali rodzinie świąteczny obrus, choinkę, światełka i ozdoby choinkowe a także cytrusy i ciasto świąteczne. Pani Alicja i jej syn nie kryli wzruszenia. Za wszystko bardzo dziękowali. Ubrana i rozświetlona choinka sprawiła, że jasność i ciepło zagościło w sercach tych ludzi w ich skromnym domu.

Wanda Piotrowska
Marta Bedyńska20.12.2018r.

Wicemistrzowie gminy

13 grudnia reprezentacja naszej szkoły, z klas VIII i gimnazjum, rywalizowała w Gminnych Mistrzostwach Unihokeja Chłopców. Zawody odbyły się w Szkole Podstawowej w Brześcach i rozegrane zostały w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawodnicy wykazali się dobrą techniką i taktyką zdobywając wiele bramek. Niestety nie udało się nam pokonać gospodarzy turnieju, pomimo ogromnej woli walki i zajęliśmy II miejsce w gminie.
Skład drużyny:
Karol Boniecki kl. IIIa – kapitan
Damian Karaluch kl. III b
Kamil Kanabus kl. IIIa
Gabriel Szymański kl. VIIIb
Mateusz Lutek kl. VIIIb
Dawid Bogdan kl. VIIIb
Maciej Sieklicki kl. VIIIb – bramkarz
Fryderyk Kaczorek kl. VIIIa

Beata Płatek
Henryk Żołnowski16.12.2018r.

Miłość, co nie uległa zwątpieniu

W niedzielę 16 grudnia w Szkole Podstawowej w Baniosze uczniowie naszej szkoły przedstawili spektakl słowno–muzyczny o tematyce Bożonarodzeniowej pt „Miłość co nie uległa zwątpieniu”. W ten sposób młodzi artyści wprowadzili społeczność lokalną w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz spektaklu opracowały: p. Wanda Piotrowska i Renata Zulczyk, oprawę muzyczną p. Ewelina Płatek , dekoracje p. Magdalena Żurawska13.12.2018r.

Brawo My!

Miło nam poinformować, że wygraliśmy konkurs na najliczniejszą reprezentację podczas Orszaku Świętego Mikołaja, w którym uczestniczyliśmy w niedzielę 9 grudnia w Lublinie:)
Nagordą w konkursie jest voucher w wysokości 500zł na materiały dydatkyczne.

Anna Zięba13.12.2018r.

Spotkanie z Tomaszem Sobanią13.12.2018r.

Finał Szlachetnej Paczki

9 grudnia to już VIII finał Szlachetnej Paczki i nasza szkoła po raz kolejny wzięła w nim udział. Zbiórka odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej, Rodzicom i wszystkim Przyjaciołom udało się przygotować ogromną paczkę bo aż 16 kartonów najpotrzebniejszych rzeczy, pralkę i inne przedmioty codziennego użytku.
Obdarowana rodzina jest ogromnie wdzięczna za tak szczodre prezenty, dzięki którym będzie jej łatwiej przezwyciężać przeciwności i trudy każdego dnia.
Wielkie dzięki!

Marta Bedyńska
Wanda Piotrowska9.12.2018r.

Orszak Świętego Mikołaja

W niedzielę 9 grudnia uczniowie klasy 8b szkoły podstawowej oraz klas trzecich gimnazjum wybrali się do Lublina, aby uczestniczyć w corocznym Orszaku Świętego Mikołaja. Podczas tego wydarzenia odbywa się „ważenie Świętego Mikołaja”, co jest symbolicznym podsumowaniem konkursu „Ile waży Święty Mikołaj?”.
Nasz pobyt w stolicy województwa lubelskiego rozpoczęliśmy od zwiedzenia Państwowego Muzeum na Majdanku, następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie z Rynku Głównego w barwnym, i niezwykle długim, orszaku wyruszyliśmy na Wzgórze Czwartek.
Mimo, że pogoda tego dnia nas nie rozpieszczała, wszyscy zadowoleniu wróciliśmy do domu :)

Anna Zięba
Agnieszka Sałańska

A tu kilka linków, gdzie można wypatrzeć naszych uczniów :)

I jeszcze film :)6.12.2018r.

Mikołajki

W dniu dzisiejszym Samorząd Uczniowski przygotował z okazji Mikołajek słodką niespodziankę dla wszystkich uczniów szkoły. Podczas lekcji dzieci odwiedził więc najprawdziwszy Święty Mikołaj z workiem pełnym cukierków. Uśmiech na twarzach obdarowanych świadczy tylko o tym, że nasz zacny gość wybrał w tym roku dobry adres :)

Anna Zięba29.11.2018r.

Nasze paczki pojechały już do Lublina

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 8b zakończyli zbieranie monet na konkurs „Ile waży Święty Mikołaj?”. Wszystkie zebrane pieniążki zostały dokładnie i skrupulatnie policzone, a następnie zapakowane i wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej do Lublina, gdzie zostaną przekazane na konto Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
W tym roku udało nam się zebrać kwotę 1737,90zł, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy włączyli się w akcję zbiórki monet. Najwięcej pieniążków zebrała klasa 7b (311,92zł) i zajęła ona I miejsce w konkursie szkolnym. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 4b z wynikiem 207,57zł, a czołówkę zamyka klasa 8b z wynikiem 193,79zł.
Przy założeniu, że 1 grosz waży 1,64 g, zebrane przez nas pieniążki ważą 285kg, co w przeliczeniu na jednego ucznia daje wynik 783g.
Teraz pozostało jedynie z niecierpliwością czekać na wynik konkursu, a tymczasem . . . do zobaczenia w Lublinie :)

Anna Zięba24.11.2018r.

Andrzejki 2018

W dniu 21 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Tego wieczoru nie zabrakło wielu atrakcji, wśród których każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie: były więc tradycyjne wróżby andrzejkowe, bufet z ciepłymi przekąskami i napojami oraz szereg różnorodnych zabaw tanecznych podczas których mogliśmy się zintegrować i wyszaleć do woli :)

Samorząd Uczniowski24.11.2018r.

Dziewczyny (i my też) lubią brąz...

16 listopada na hali Szkoly Podstawowej w Józefosławiu odbyły się rozgrywane w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego w Piłce Koszykowej. Nasze młode zawodniczki pokazały się na nich z bardzo dobrej strony przegrywając tylko jeden mecz, w wyniku czego zajęły wysokie III miejsce.
Brawo dziewczęta!

Skład naszej drużyny:
Aleksandra Borowiecka
Gabriela Borowiecka
Wioletta Karaluch
Anna Sałańska
Martyna Deneka
Maja Dudek
Wiktoria Udenyi
Natalia Daszkiewicz
Karolina Bartkowska
Iga Pindelska
Julia Bandrowska

Robert Michota20.11.2018r.

Sukcesy, sukcesy, sukcesy . . .

13 listopada w Ośrodku Kultury Arsus odbył się VIII Mazowiecki Festiwal Piosenki z Dobrym Tekstem „Muzyczna Jesień”. Głównym celem festiwalu jest promocja polskiej piosenki z wartościowym tekstem.
Po 12 godzinach przesłuchań, podczas których zaprezentowało swoje umiejętności prawie 250 podmiotów wykonawczych, jurorzy w składzie:
– p. Edyta Ciechomska – muzyk, pedagog, menedżer i animator kultury,
– p. Mariola Strukowska – muzyk, pedagog, menedżer i animator kultury,
– p. Artur Stachowski – muzyk, pedagog, menedżer i animator kultury,
z niemałym wysiłkiem ustalili werdykt, który został odczytany podczas koncertu galowego 16 listopada.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie prowadzeni przez p. Alinę Pastuszkę:
– Zespół Wokalny „Ósemeczki”
– Zespół Wokalny „Dźwięczne Półnutki”
– duet: Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates
– solistka – Dominika Czarnecka

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej OK „Arsus” wystąpiły w nieco okrojonym składzie „Dźwięczne Półnutki”. Dziewczynki zaproszono do koncertu finałowego.
Pękaliśmy z dumy, kiedy czterokrotnie usłyszeliśmy, nazwę naszej szkoły wśród laureatów i wyróżnionych. Nie mogliśmy uwierzyć.
– Zespół Wokalny „Dźwięczne Półnutki” – I miejsce
– duet: Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates – II miejsce
– solistka – Dominika Czarnecka – wyróżnienie
– Zespół Wokalny „Ósemeczki” – wyróżnienie

To wielka radość i ogromna satysfakcja zarówno dla dzieci jak i dla prowadzącej. Brawo!!!

Alina Pastuszka17.11.2018r.

„Wszystkie Kolory Świata”
Uczniowie Szkoły Podstawowej
w Baniosze ratują dzieci na świecie!

Szkoła Podstawowa w Baniosze bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska. Uczniowie z naszej placówki będą przygotowywać szmaciane laleczki będące symbolem pomocy, jakiej udzielą najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie.
„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich będzie miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbędzie się ich wystawa. Na ten dzień dzieci zaproszą do szkoły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy będzie mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.

Przeprowadzeniem akcji w naszej szkole zajmie się Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariatu.
Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.
Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

Szczegóły akcji oraz początek działań już wkrótce! :)

Anna Zięba
Dorota Adamska16.11.2018r.

III miejsce Weroniki

W Gminnym Konkursie Literackim zorganizowanym przez Bibliotekę w Górze Kalwarii z okazji 100–lecia Niepodległości uczennica klasy III a gimnazjum – Weronika Burna zajęła III miejsce.
Weronika napisała opowiadanie pt. „Czarny bez” w ulubionym przez siebie gatunku fantasy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

Anna Wasilewska11.11.2018r.

Uliczne Biegi Niepodległościowe

W ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXVI Biegu Niepodległości o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Tym samym włączyliśmy się w akcję: Narodowego Biegu Stulecia „od Bałtyku do Tatr”. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Baniosze dostąpiła zaszczytu złożenia, wraz z wiceburmistrzem Janem Wysokińskim, kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” powiedział dawno temu ten wybitny przywódca. I w imię tej zasady nasi zawodnicy walczyli godnie i dzielnie, mierząc się z zawodnikami na co dzień trenującymi w klubach sportowych. Wszyscy dotarli do mety i wrócili z medalami. Pomimo niedzieli, chłodnego i mglistego poranka 15 uczniów – 11 listopada 2018 roku stawiło się na starcie, by swoim wysiłkiem fizycznym uczcić setną rocznicę wolności. Brawo dla nich!
Nasi reprezentanci:
Nina Golańska kl. II a
Julian Deneka kl. III a
Seweryn Górski kl. III a
Zosia Nowak kl. IV a
Kosma Stolarski kl. IV b
Wiktor Kowalczyk kl. IV b
Natalia Piwek kl. V a
Zuzanna Chojnacka kl. V a
Kinga Lutek kl. V b
Błażej Biczyk kl. V b
Karolina Golańska kl. VII b
Karol Dąbrowski kl. VIII a
Patryk Górski kl. VIII a
Alan Niziński kl. VIII b
Wiktoria Badowska kl. III a

Beata Płatek9.11.2018r.

100–lecie Niepodległości

W Roku Niepodległości narodowe święto również musiało mieć wyjątkowy charakter. Świadomość, że „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy MY żyjemy” kształtujemy od najmłodszych lat, dlatego nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu pt. „Wszyscy dla Niepodległej”. Uczniowie ubrani odświętnie w galowe stroje, przyozdobione biało–czerwonymi kotylionami, wykonanymi na zajęciach technicznych przez najstarszych kolegów, wysłuchali krótkiej pogadanki historycznej o okolicznościach odzyskania niepodległości oraz poznali znaczenie daty 11 listopada 1918r. Następnie laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej wykonali utwory patriotyczne, stypendyści wyróżnieni nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria, medaliści i laureaci wielu konkursów, w których nasi uczniowie biorą udział chętnie i efektywnie, otrzymali specjalne gratulacje od Pana Dyrektora i brawa od społeczności szkolnej, stając się symbolami współczesnego patriotyzmu.
Punktualnie o godzinie 11.11, jak w pozostałych tysiącach placówek oświatowych w Polsce i zagranicą, biorących udział w projekcie, odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego – od maluszków z zerówki, poprzez wszystkie roczniki szkoły podstawowej i gimnazjum – do nauczycieli, pracowników administracji, rodziców. Niezwykła moc i wiara, że „jeszcze (...) nie zginęła”, hymn, który buduje wspólnotę, zakończony akcją pozostawienia śladu na Drzewie Wolności, gdzie każdy mógł pozostawić swój odcisk palca. Piękna niepodległościowa dekoracja pani Magdaleny Żurawskiej i pani Aliny Pastuszki będą nam towarzyszyły przez najbliższe tygodnie jako wspomnienie tego wyjątkowego dnia.
11 listopada 2018r. – Narodowe Święto Niepodległości wypadało w niedzielę – w kościele parafialnym odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę, z licznym udziałem naszych uczniów i nauczycieli oraz reprezentacją pocztu flagowego. Po mszy wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne; udział zaiteresowanych był tak liczny, że zabrakło przygotowanych śpiewników i trzeba sie było dzielić z innymi!

Agnieszka Sałańska9.11.2018r.

Piłka koszykowa dziewcząt

8 listopada na hali sportowej Szkoły Podstawowej w Czachówku rozegrane zostały w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej Mistrzostwa Gminy Góry Kalwarii w Piłce Koszykowej Dziewcząt. Nasze koszykarki w pięknym stylu wygrały zdecydowanie wszystkie swoje mecze pokonując drużyny z: Góry Kalwarii, Kątów, Czerska, oraz Dobiesza. Finalnie nie mogło być inaczej i nasze zawodniczki bezapelacyjnie zajęły I miejsce a na ich szyjach zawisły złote medale. Brawo nasze Złotka!!! Gratulujemy!!!
Skład zwycięskiej drużyny:
Julia Bandrowska
Marika Wasiak
Karolina Bartkowska
Anna Sałańska
Natalia Daszkiewicz
Maja Dudek
Iga Pindelska
Wiktoria Udenyi
Martyna Deneka
Anna Karaluch
Gabriela Borowiecka
Aleksandra Borowiecka9.11.2018r.

Znicz pamięci

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej „Znicz Pamięci”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dom Opieki Społecznej w Górze Kalwarii. Dzięki zbiórce zebrano ogólnie ponad 1000 zniczy, które dn. 1 listopada zapłonęły na grobach nieżyjących podopiecznych DOS.8.11.2018r.

Wieczorek Patriotyczny

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Baniosze zorganizował wieczorek patriotyczny, na który przybyło bardzo wielu uczniów, nauczycieli i rodziców. Uczestnicy recytowali wiersze, śpiewali piosenki , a wszyscy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Nie zabrakło więc wielu pozytywnych emocji, podniosłej atmosfery, wzruszeń oraz poczucia jedności : z Ojczyzną, naszą małą ojczyzną oraz społecznością szkolną.
Bardzo serdecznie dziękujemy członkom Samorządu Uczniowskiego za aktywne włączenie się w przygotowanie wieczorku, rodzicom za zorganizowanie jakże patriotycznego poczęstunku, Panu Dyrektorowi za akompaniament do wspólnie śpiewanych pieśni, a wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za udział w tym wydarzeniu.

Samorząd Uczniowski8.11.2018r.

Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

W wyjątkowym roku – stulecia niepodległości Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej także musiał być wyjątkowy. I był! Do obowiązujących dotychczas dołączyliśmy dwie nowe kategorie – przedszkolaki i dorośli, przy czym okazało się, że wśród dorosłych jest większa trema lub presja, gdyż zjawił się tylko jeden kandydat, ale to, jak zaśpiewał było bez dwóch zdań bezkonkurencyjne – sprawiedliwie otrzymał nagrodę. W pozostałych kategoriach wystąpiła rekordowa liczba uczestników – łącznie 201 osób ze wszystkich szkół z naszej gminy i trzech przedszkoli. Corocznie najwięcej emocji wzbudzają soliści najstarszej kategorii wiekowej, w tym roku również nieco młodsi dostarczyli wielu wzruszeń i zachwytów, niemniej najlepsza okazała sie nasza uczenica z klasy III Bg – Małgorzata Sasanka, która nastrojową „Śpiewkę 1920” znaną z wykonania Nataszy Urbańskiej w filmie „Bitwa warszawska” wykonała z takim uczuciem, że jurorzy przyznali jej Nagrodę Główną XIII GFPP. Wśród uczniów wytypowanych do Koncertu Laureatów, odbywającego się tradycyjnie w dniu Narodowego Święta Niepodległości w ramach gminnych obchodów, zostali wybrani najlepsi z najlepszych, czyli właśnie nasza Małgosia, Zespół „Ósemeczki” pani Aliny Pastuszki z piosenką „Polska flaga”, dwoje uczniów z SP Dobiesz z utworami „Cisza” i w duecie „Dziewczyna z granatem w ręce”, z SP z Czachówka uczeń z pieśnią „Czerwone maki na Monte Cassino”, z ZSP w Kątach z wykonaniem pieśni pt. „Mury” i ze SP nr 1w Górze Kalwarii duet z utworem „Za wolność – pieśń o Powstaniu Warszawskim”. Zarówno 6 XII podczas przeglądu, jak i 11 XII w koncercie, czuło się polskość i oddychało sie miłością do naszej Ojczyzny.

Agnieszka Sałańska6.11.2018r.

I Turniej Eliminacyjny Młodziczek

Już w najbliższy weekend nasze młode unihokeistki sprawdzą swe możliwości w rozgrywkach Mazowieckiej Ligii Unihokeja.
Trzymamy kciuki za nasz energiczny skład:
Wioletta Karaluch
Aleksandra Borowiecka
Martyna Deneka
Anna Sałańska
Iga Pindelska
Julia Bandrowska
Gabriela Borowiecka
Maja Dudek
Wiktoria Udenyi
Marika Wasiak
Karolina Bartkowska.
Super gry, pięknych bramek i fantastycznych parad życzy Wam cała nasza szkoła. Do boju dziewczyny!!!

Jeśli drogi czytelniku masz ochotę wesprzeć nasze drużyny dziewcząt i chłopców w rozwijaniu ich talentów i pasji prosimy o pomoc skierowaną na konto Rady Rodziców naszej szkoły z dopiskiem „dla naszych unihokeistów”.

Robert Michota30.10.2018r.

Baniocha. Łubna.
Cegielnie we wspomnieniach.

W ramach gminnego projektu „Razem działamy, Górę zmieniamy” nasza pani sołtys Teresa Jędral opracowała wraz ze współpracownikami projekt, mający na celu zachowanie pamięci i dziedzictwa kulturowego naszej małej ojczyzny i zaprosiła do jego realizacji uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Projekt zawierał zajęcia warsztatowe z historykiem – panem Włodzimierzem Bagieńskim, który zapoznał nas z archiwalną dokumentacją dotyczącą naszej miejscowości i okolic, przedstawił zasady pracy archiwisty i opowiedział wiele ciekawych historii o Baniosze i jej rozwoju terytorialnym i gospodarczym. Odbywały sie również warsztaty dziennikarskie, podczas których nasi uczniowie przeprowadzali wywiady z najstarszymi mieszkańcami pod kierunkiem dziennikarki „Przeglądu Piaseczyńskiego” pani Sylwii Greli. Aby przybliżyć warunki pracy, panujące od końca XIX wieku aż do lat 70. ub. wieku, autokar zawiózł naszych uczniów do Guzowatki – czynnie działającej cegielni. Podsumowanie projektu odbyło się 30 października w naszej szkole, gdzie licznie przybyli goście mogli obejrzeć film o Baniosze, obejrzeć galerię unikatowych archiwalnych zdjęć, wysłuchać krótkiej historii Baniochy (przygotowanej przeze mnie – niżej podpisaną) oraz wysłuchać koncertu naszych cudownych „Dżwięcznych Półnutek”, kierowanych przez panią Alinę Pastuszkę. Wieczór wspomnień pokazał wszystkim, że nieco zawiadiacka z nazwy Baniocha – brzmi jednak dumnie i taka też jest jest historia.

Agnieszka Sałańska30.10.2018r.

Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

30.10 w naszej szkole odbył się XIV Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Powyższy konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczy duża liczba uczestników. Wysłuchaliśmy wielu piosenek wykonywanych indywidualnie, w duetach, w zespołach. Powiększyła się kategoria chórów, obok chóru szkolnego pod kierunkiem p, E. Płatek swoje umiejętności wokalne prezentowały klasy: Oa, Ob, Ib i VIb.
O miłości do ojczyzny symbolach i barwach narodowych spiewali uczniowie w pieśniach pt „Sercu bliska Rzecz”, „Flaga”, „Ojczyzno ma ”. O herbie naszej stolicy opowiadali nam najmłodsi uczniowie z kl Oa w pieśni pt. „Dzień dobry Syrenko”.
Do repertuaru z I wojny światowej sięgnęli uczniowie prezentując przepełnione tęsknotą za wolnym krajem pieśni pt „Rozkwitały pąki białych róż”, „Śpiewka z 1920 roku”, „Chopin”. Wielu uczniów przypomniało nam utwory muzyczne, które postały w czasie okupacji hitlerowskiej zatytułowane: „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla”, „Chopaki z AK–a”, „Piechota”, „Mury”, „Dziś ,idę walczyć mamo”.
Prezentacje patriotycznych utworów wnikliwie oceniła komisja w składzie: przewodniczący Dyrektor Dariusz Słapek, członkowie (nuczyciele): Agnieszka Sałańska i Iwona Szymańska. Komisja podczas przesłuchań oceniała poprawność linii melodycznej, poprawność rytmiczną i ogólne wrażenie uczestników.
Laureaci tegorocznego konkursu prezentować będą naszą szkołę na Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w naszej szkole 6 listopada o godz. 10.00.

Wyniki Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej:

Kategoria: chóry i duże zespoły (powyżej 10–ciu osób)

I miejsce
Chór szkolny Andante

II miejsce
aexequo klasa Ib i kl. VIb

OA wyróżnienie
OB wyróżnienie

KLASY I–III

Kategoria : solista
I miejsce:
Aleksandra Piotrowska kl IIIb

II miejsce:
Kaja Walendzik

Kategoria: zespoły
I miejsce: „Ósemeczki„

II miejsce:
Zespół z kl IIIa

Kategoria: duety
I miejsce: Aleksandra Piotrowska i Natalia Lewandowska

KLASY IV–VI

Kategoria: solista
I miejsce:
Dominika Czarnecka

II miejsce:
Maciej Bieniak

III miejsce(ex aequo ):
Oliwa Derwińska i Julia Bandrowska

Kategoria duet:
wyróżnienie: Maria Gregosiewicz i Aleksandra Sieklicka

Klasy 7–8 i gimnazjum:

Kategoria:
soliści
I miejsce: Małgorzata Sasanka

Kategoria duety:
I miejsce:
Ewa Odrowąż–Coates i Nicole Kozicka

II miejsce:
Zuzanna Koniarska i Malwina Miszewska

II miejsce:
Patrycja Kozakiewicz i Aleksandra Szymczak

Kategoria zespół:
I miejsce:
Dźwięczne Półnutki

W Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej naszą szkołę reprezentować będą:
Soliści
Aleksandra Piotrowska – „Polskie kwiaty”.
Dominika Cazrnecka – „Rozkwitały pąki białych róż”.
Małgorzata Sasanka – „Śpiewka 1920r”.

Duety
Aleksandra Piotrowska i Natalia Lewandowska – „Serce w Plecaku”.
Ewa Odrowąż- Coates i Nicole Kozicka – „Chopin”.

Zespoły
„Ósemeczki” – „Polska Flaga”.
„Dźwięczne Półnutki” – „Piechota”.
Chór Szkolny „Andante” – „Sercu bliska Rzecz”.

Gabriela Solecka
Grażyna Leśkiewicz30.10.2018r.

Turniej unihokejowy
o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola

13.10.2018 r reprezentacja naszej szkoly wzięła udział w mocno obsadzonym turnieju unihokejowym o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola. Nasi unihokeiści pokonali m.in. silne zespoły z Warszawy ulegając w półfinale renomowanemu klubowi z Zielonki. W meczu o 3 miejsce nasi reprezentanci rozgromili Swięcice 8:2. Brawo i gratulacje dla naszych zawodników.
Skład naszej drużyny:
Filip Tobolski
Wioletta Karaluch
Maks Niziński
Aleks Niziński
Dominik Kuciński
Wiktor Kowalczyk
Grzegorz Domeradzki
Bartosz Kornaszewski
Adrian Posiewka
Julia Bandrowska
Kacper Suchodolski
Kacper Mateńko

Robert Michota30.10.2018r.

Wolontariusze sprzątają cmentarz

Wolontariusze z naszej szkoły tradycyjnie już przed Świętem Zmarłych, pod opieką p.M.Bedyńskiej i p.D.Adamskiej, udali się na cmentarz parafialny. Również w tym roku nie zabrakło ochotników, którzy wyposażeni w niezbędny sprzęt grabili liście i porządkowali samotne, często zaniedbane groby. Dzięki prowadzonej akcji młodzież uczyła się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsc pamięci o naszych zmarłych.

Dorota Adamska
Marta Bedyńska29.10.2018r.

Ruszyła zbiórka bilonu

Uczniowie klasy 8b szkoły podstawowej rozpoczęli w naszej szkole zbiórkę bilonu na konkurs charytatywny „Ile waży Święty Mikołaj?”, w którym nasza szkoła bierze udział już po raz drugi.
Przypominamy, że w tym roku został ogłoszony konkurs szkolny. Zwycięzcą będzie klasa, która uzbiera nawiększą kwotę. Zbieramy wszystkie polskie monety :)

Zachęcamy wszystkie klasy do udziału w konkursie :)

Anna Zięba28.10.2018r.

„Bez krępacji o integracji”

24 października uczniowie klas VII i osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górze Kalwarii uczestniczyli w projekcie: „Bez krępacji o integracji”. Program ten przede wszystkim: edukuje młodzież, która zdobywa wiedzę na temat niepełnosprawności, umożliwia spotkanie z osobami niepełnosprawnymi i przełamuje tabu. Pozwala także zdrowej młodzieży doświadczyć ograniczeń wynikających z niepełnosprawności ruchowych czy intelektualnych. Patrząc na naszych uczniów, podczas zajęć, można z całą pewnością powiedzieć, że główny cel został osiągnięty: zmniejszenie barier, zwiększenie otwartości na drugiego człowieka oraz pełna akceptacja pomiędzy osobami z niepełnosprawnością a osobami pełnosprawnymi. W czasie rozmów uczestnicy mogli się wzajemnie poznać. A wspólny dialog o marzeniach, pasjach czy też zwykłe konwersacje o sporcie, modzie i życiu uświadomiły młodzieży, że niepełnosprawni tak samo jak my przeżywają emocje z tym związane. Zespołowe zajęcia plastyczne, podczas których słychać było wspólny śmiech potwierdziły, że wzajemnie się uzupełniamy i potrafimy wiele zdziałać. I tego się trzymajmy . . .

Dorota Adamska
Katarzyna Fornal
Beata Płatek23.10.2018r.

Czasami wygrywasz, czasami się rozwijasz . . .

18 października 2018 r. klasy III gimnazjum oraz klasy VIII po raz kolejny gościły w Bibliotece Wilanowskiej w ramach cyklu spotkań z uznanymi twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. Tym razem nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z niewiele starszym od siebie pisarzem fantasy Tomaszem Sobanią. Młody artysta opowiedział o swoich planach, marzeniach i ambicjach. Pokazał, że warto podejmować w życiu wysiłek i pokonywać trudności. Udowodnił, że marzenia się spełniają. I choć nie został piłkarzem Barcelony, to w wieku 16 lat opublikował książkę „Speculo”, na której wydanie sam zarobił pieniądze. Kolejną pozycję „Nowy świt” napisał w liceum i nakręcił do niej zwiastun filmowy.
Jest też zapalonym sportowcem, udział w maratonach jest dla niego okazją do udowodnienia swojej siły. Jednym z jego największych wyczynów jest przebiegnięcie szlaku Santiago de Compostela. W listopadzie weźmie udział w Rejsie Niepodległości pod żaglami „Daru Młodzieży”.

Anna Wasilewska19.10.2018r.

Powiatowy Konkurs Ekologiczny

Chłopcy z klasy 6b: Filip Tobolski i Paweł Trzaska zajęli III miejsce w jubileuszowym konkursie edukacyjnym o zasięgu powiatowym z okazji 25–lecia Chojnowskiego Parku Krajobrazowego „Tropem borsuka” w kategorii klas szóstych. Konkurs cieszył się dużą popularnością, tym bardziej doceniamy i gratulujemy naszym ekologom tego dużego sukcesu.

Robert Michota18.10.2018r.

Stypendia Burmistrza
Miasta i Gminy Góra Kalwaria18.10.2018r.

XVIII Dzień Papieski
Promieniowanie Ojcostwa

Hasło XVIII Dnia Papieskiego zostało zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły z 1964 roku. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Baniosze w 40 rocznicę wyboru Papieża Polaka oddali hołd Janowi Pawłowi II uczestnicząc w programie słowno muzycznym przygotowanym pod kierunkiem. nauczycieli: W. Piotrowskiej i R. Zulczyk

Wanda Piotrowska
Marianna Zulczyk14.10.2018r.

Pasjonat Sportowej Polski 2018

W dniu 26 września 2018 roku nauczyciel wychowania fizycznego Pan Henryk Żołnowski został wyróżniony tytułem „Pasjonat Sportowej Polski 2018” oraz uhonorowany Żłotym Medalem za szczególne zaangażowanie w rozwój infrastruktury sportowo–rekreacyjnej oraz upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej.
Wyróżnienie „Pasjonat Sportowej Polski” przyznawane jest przez Klub Sportowa Polska w ramach Programu „Sportowa Polska”. Celem przyznawania tytułu „Pasjonat Sportowej Polski” jest propagowanie na forum ogólnopolskim osób, które promują sportowe oblicze gminy, promują sport i rekreację oraz zachęcają do uprawiania sportowego trybu życia. Pasjonat Sportowej Polski to osoba, która poprzez swoją pracę zawodową i działalność społeczną przyczynia się do upowszechniania kultury fizycznej, działa na rzecz sportu dzieci i młodzieży, aktywizuje inne środowiska, a poprzez swoje działania jest wzorem i autorytetem dla mieszkańców, uczniów, sportowców.12.10.2018r.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły. Z tej okazji uczniowie klas piątych przygotowali uroczystą akademię, dziękując wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Aby podzięce stało się zadość, wręczone zostały Ordery Uśmiechu, a Pan Dyrektor złożył wszystkim zebranym najserdeczniejsze życzenia powodzenia i wielu sukcesów.

Marta Bedyńska
Monika Walczak9.10.2018r.

Nareszcie w nowym skrzydle szkoły!

Dnia 9 października dla naszej szkoły rozpoczął się nowy rozdział; chwila wyczekiwana przez dyrekcję, nauczycieli, uczniów, rodziców i wszystkich osób w jakikolwiek sposób z nią związanych – zakończyła się rozbudowa szkoły i doszło nareszcie do jej uroczystego otwarcia. Do naszej szkoły licznie przybyli znakomici goście, nie kryjący dumy i zadowolenia, że udało się doprowadzić do końca tę inwestycję, my zaś zaprezentowaliśmy program artystyczny, który potwierdził, że warto w nas inwestować i z radością przyglądać się rozwojowi naszych uczniów. W programie połączyliśmy trzy roczniki – pierwszaki rozpoczynające edukację, które pod kierunkiem swoich pań – Marii Retmaniak i Anny Bojanowicz zaśpiewały, zatańczyły, recytowały i złożyły ślubowanie na polską flagę, trzecioklasistów gimnazjalnych i ósmoklasistów, którzy wprowadzili swoich najmłodszych kolegów w życie szkoły, udzielając cennych rad i wskazówek; to połączenie pokoleń miało nam wszystkim pokazać, że bez względu na wiek, wszystkich nas łączy dobro wspólne, jakim jest nasza szkoła. Po części artystycznej w nowej części odbyło się uroczyste rozwiązanie wstęgi przez przedstawicieli wszystkich środowisk szkolnych i poświęcenie nowego skrzydła przez Księdza Proboszcza. Goście nie żałowali pochwał, nam również bardzo się podoba ta nasza „nowa” szkoła.

Agnieszka Sałańska7.10.2018r.

Chemia w terenie

W dniu 2 pażdziernika uczniowie klas VIIa i VIIb brali udział w zajęciach laboratoryjnych w Baniosze w Labosfera. Zajęcia były podzielone na dwie części. Celem zajęć w pierwszej części było rozdzielanie mieszanin na składniki. Uczniowie utrwalali zdobytą wiedzę na lekcji. Korzystali z profesjonalnego sprzętu. Każdy uczeń samodzielnie rozdzielał przydzieloną mieszaninę. Następnie mieli przerwę na relaks. W drugiej części poznawali nowe substancje, na przykład „suchy lód” dobrze się przy tym bawiąc.

Iwona Janaszek1.10.2018r.

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się corocznie w ostatni piątek września. Jej celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania–uczenia się matematyki i ma zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, bo niecodzienny sposób. Dla uczniów jest to doskonała okazja do odświeżenia sobie wiadomości po wakacyjnej przerwie,a dla dorosłych do wykazania się świetną umiejętnością sprawnego liczenia w trudnych przypadkach mnożenia, a także do tego, aby dać dobry przykład swoim podopiecznym.
Uczniowie klasy 8b pod opieką swojej wychowawczyni w tym roku już po raz trzeci podjęli się zorganizowania i przeprowadzenia szkolnych obchodów tego wydarzenia. W związku z tym w dniu dzisiejszym po szkole krążyły patrole egzaminacyjne, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia u uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Wszystko to oczywiście w imię dobrej zabawy. Jednak nie wszystkie przykłady okazały się banalnie proste, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że wszystkie odznaki „Eksperta Tabliczki Mnożenia” zostały rozdane :)

Anna Zięba24.09.2018r.

Sztafetowe Biegi Przełajowe
Wszystkie zespoły na podium!

24 września na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii, reprezentacje szkół naszej gminy, rywalizowały w sztafetowych biegach przełajowych. Zawody przeprowadzono w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Składy poszczególnych zespołów:
III miejsce
1. Wioleta Karaluch
2. Aleksandra Borowiecka
3. Gabriela Borowiecka
4. Martyna Deneka
5. Natalia Piwek
6. Nicole Kozicka
7. Patrycja Radzyńska
8. Iga Pindelska
9. Anna Sałańska
10. Bandrowska Julia

II miejsce
1. Michał Anuszewski
2. Dominik Kuciński
3. Grzegorz Domeradzki
4. Alan Niziński
5. Maks Niziński
6. Mikołaj Mroszczyk
7. Mikołaj Rozum
8. Bartłomiej Zulczyk
9. Dawid Modelski
10. Adam Bogumił
11. Adam Malewski
12. Kacper Mateńko

III miejsce
1. Wiktoria Udenyi
2. Anna Karaluch
3. Julia Czarnecka
4. Natalia Malewska
5. Natalia Budek
6. Wiktoria Machacka
7. Wiktoria Badowska
8. Daria Adamska
9. Natalia Szywała
10. Agata Bogumił

II miejsce
1. Adrian Styczyński
2. Damian Karaluch
3. Łukasz Filipowski
4. Szymon Witak
5. Szymon Macikowski
6. Bartosz Bogumił
7. Jakub Michalski
8. Jakub Gryczka
9. Konrad Ziembicki
10. Karol Boniecki

Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych zawodach!

Nauczyciele
wychowania fizycznego23.09.2018r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W czwartek 20 września odbyły się w naszej szkole wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie i nauczyciele mogli wskazywać swoich faworytów spośród sześciu kandydatów z klas VII–VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum.
Już niebawem pierwsze zebranie Samorządu Uczniowskiego i ogłoszenie wyników ;)

Anna Zięba20.09.2018r.

Indywidualne Biegi Przełajowe
Trzy medalistki!

20 września nasi uczniowie wystartowali w gminnych zawodach przeprowadzonych w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawodnicy startowali w swoich kategoriach wiekowych. Ci, którzy zajęli pierwsze sześć miejsc zakwalifikowali się do zawodów powiatowych.
W składzie reprezentacji szkoły:
1. Maciej Bieniak
2. Natalia Piwek kl. Va – 5 miejsce
3. Maks Niziński
4. Aleks Niziński
5. Mikołaj Mroszczyk kl. Va – 6 miejsce
6. Marika Wasiak
7. Joanna Sobieraj
8. Nicola Kozicka
9. Karolina Golańska
10. Wioleta Karaluch kl. VIb – 4 miejsce
11. Dawid Modelski
12. Wiktoria Udenyi kl. VIIa – 6 miejsce
13. Jakub Michalski
14. Anna Karaluch
15. Natalia Malewska kl. VIIIa – II miejsce i srebrny medal
16. Natalia Budek
17. Bartłomiej Bieniak
18. Adrian Drożdż
19. Karol Dąbrowski kl. VIIIa – 6 miejsce
20. Wiktoria Machacka kl. IIIB GIM – 4 miejsce
21. Wiktoria Badowska kl. IIIA GIM – I miejsce i złoty medal
22. Alan Niziński
23. Daria Adamska kl. IIIA GIM – III miejsce i brązowy medal
24. Konrad Ziembicki
25. Kacper Soćko
26. Jakub Gryczka
27. Adrian Styczyński

Tegoroczne zawody rozpoczęły się od miłej dla zawodników uroczystości – podsumowania gminnej rywalizacji szkół w roku szkolnym 2017/2018. Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Wojciech Fornal i Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Pan Paweł Maciejewski, wręczyli przedstawicielom szkół pamiątkowe puchary i nagrody – bony pieniężne na zakup sprzętu sportowego. Uczniowie naszej szkoły podstawowej zajęli III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nauczyciele
wychowania fizycznego19.09.2018r.

Srebro dziewcząt na dobry początek

W poniedziałek 17 września 2018 r. zainaugurowaliśmy nowy sportowy rok szkolny Mistrzostwami Gminy w PIŁKĘ NOŻNĄ DZIEWCZĄT. Zawody rozegrano na Stadionie Miejskim w ramach XXI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W pierwszym meczu nasze dziewczęta pokonały reprezentację Cendrowic 2:1, następnie z dziewczętami Brześc zremisowały 2:2. W trzecim meczu, mimo ogromnej woli walki, uległy zawodniczkom Góry Kalwarii 1:3.
Srebrny medal wywalczyły:
1. Agata Bogumił – kapitan kl. IIIB
2. Małgorzata Sasanka kl. IIIB
3. Wiktoria Badowska kl. IIIA
4. Wiktoria Machacka kl. IIIB
5. Magdalena Milewska kl. IIIB
6. Julia Czerwińska – bramkarka kl. IIIA
7. Daria Adamska kl. IIIA
8. Weronika Guza kl. IIIA
9. Anna Karaluch kl. VIIA
10. Wiktoria Udenyi kl. VIIA
11. Aleksandra Suchodolska kl. VIIA

Gratulujemy!

Katarzyna Fornal
Beata Płatek3.09.2018r.

IV Dzień Popularyzacji Matematyki
na Politechnice Warszawskiej

14 września uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej oraz trzecich gimnazjum wybrali się na Politechnikę Warszawską, gdzie już po raz czwarty był organizowany Dzień Popularyzacji Matematyki.
W czasie pobytu na uczelni mieli oni okazję wysłuchać dwóch niesamowicie ciekawych wykładów: „Co zobaczyła Alicja po drugiej stronie lustra?” pana profesora Marka Kordosa oraz „Przenoszenie pól – olimpijskie tricki z polami” pana Mateusza Dębowskiego.
Uczniowie skorzystali również z wielu innych atrakcji, takich jak chociażby: gry planszowe, wystawa 70 lat informatyki polskiej, łamigłówki logiczne czy zagadki z Matpalnetą.
Niewątpliwą atrakcją był sam pobyt w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informatycznych Politechniki Warszawskiej oraz doświadczenie atmosfery panującej podczas wykładu .

Anna Zięba
Małgorzata Chaber13.09.2018r.

„Kultura na kołach – baśnie historie legendy”

„Kultura na kołach – baśnie historie legendy” to projekt Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii, który przeprowadzony został w Szkole Podstawowej w Baniosze od 4 do 15 czerwca 2018 roku. W projekcie brali udział uczniowie klas V. Realizację projektu zaczęliśmy od warsztatów literackich „Rusz wyobraźnią – baśnie historie legendy”, które poprowadził Michał Malinowski – opowiadacz, pisarz, podróżnik, autor nowatorskich metod opowiadania i poszukiwacz inspiracji. W oparciu o stworzone opowiadania grupy uczniów przygotowały rysunki pod opieką Marka Łukasika oraz wykonały pod czujnym okiem Anny Skajnowskiej–Olszewskiej prace ceramiczne zainspirowane motywami z opowiadań. Ostatnie zajęcia dotyczyły projektowania i wykonania muralu na zewnętrznej ścianie budynku szkolnego.
Oprócz warsztatów dla uczniów przygotowano wydarzenie otwarte, podczas którego uczestnicy mogli zmierzyć się z tematem i stworzyć ilustrację do wybranego fragmentu opowiadania czy baśni. Przygotowane podczas warsztatów najlepsze prace będą dołączone do bezpłatnej publikacji „Nasze baśnie, historie, legendy” podsumowującej zrealizowane warsztaty. Podsumowanie projektu odbędzie się w październiku w Górze Kalwarii.
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii otrzymał na realizację tego zadania 24 tys. złotych w ramach programu „Kultura Dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Ministerstwa i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Fundacji Promocji Kultury.
Więcej informacji udziela koordynator projektu: Piotr Milewski tel. 506 788 690, p.milewski@kultura.pl

Iwona Szymańska3.09.2018r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
dla klas 4–8 szkoły podstawowej
i 3 gimnazjum3.09.2018r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
dla klas 0–3 szkoły podstawowej

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia, 3 września 2018 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2018/2019. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. . .
Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, Mszą Świętą w kościele parafialnym w Baniosze. Następnie przeszliśmy do szkoły i na sali gimnastycznej na wstępie poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły i odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły – p. Dariusz Słapek, który serdecznie powitał wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne. Pan dyrektor życzył wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności przez najbliższe 10 miesięcy pracy, nauki, a także zabawy.
Część artystyczną rozpoczęcia roku szkolnego przygotowały klasy trzecie pod kierunkiem wychowawczyń Beaty Świątkiewicz i Beaty Chudzik. „Żal nam słonecznej swobody” taki tytuł miał przygotowany program , podczas którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności sceniczne; aktorskie, wokalne i taneczne.
Na zakończenie słowa do uczniów i nauczycieli skierował zaproszony na uroczystość pan Jan Wysokiński – zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Wszystkim uczniom życzymy, aby ten nowy rok szkolny był udany i pełen niezapomnianych chwil!