Rok szkolny 2010/2011


Półkolonie w naszej szkole

Choć lato w tym roku nas nie rozpieszcza, na półkoloniach
w Zespole Szkół w Baniosze było bardzo gorąco.
Zespół pedagogiczny w składzie; Beata Świątkiewicz – kierownik półkolonii oraz Grażyna Leśkiewicz, Monika Walczak
i Beata Płatek zapewnił 45 dzieciom w wieku od 6 do 13 lat interesujący i atrakcyjny program, który w dniach 27.06 – 15.07.11r. pozwolił dzieciom odpocząć i odprężyć się po całym roku szkolnej pracy.
W trakcie półkolonii dzieci uczestniczyły w szeregu warsztatów twórczych:
– lepienie z masy ceramicznej,
– decoupage'u,
– produkcji papieru czerpanego,
– malowania i rysowania.
Były to zajęcia grupowe i indywidualne. Dzięki nim dzieci mogły odkrywać i rozwijać swoje twórcze talenty i możliwości. Dla młodych ciekawskich i pasjonatów nauki pasjonującą wycieczką było odwiedzenie Planetarium i Centrum Nauki Kopernik.
Wspaniałą przygodę przeżyliśmy w Sarnowej Górze, gdzie powitała nas „kowbojka”
i oprowadziła po Krainie Westernu. Jazda ciuchcią, wioska indiańska, spotkanie
z Indianinem, płukanie złota to tylko niektóre z licznych atrakcji tego niezwykłego miejsca.
O innych, równie wspaniałych miejscach, w których byliśmy, tylko wspomnę: Gościniec Wiecha i zajęcia edukacyjne „Od ziarenka do bochenka”, Muzeum Pałac
w Wilanowie i warsztaty edukacyjne „Wizyta u Króla”, „Spacer statkiem po Wiśle”. Moc wrażeń dostarczył także seans
w kinie 5D i koniecznie trzeba wspomnieć o teatrze Kuffer
z Warszawy, którego przedstawienie pt. „Mała Królewna” rozbawiło
i zaangażowało nas wszystkich.
Pamiętając, jak duże znaczenie ma sprawność fizyczna i profilaktyka zdrowego stylu życia dla prawidłowego rozwoju dzieci, oprócz codziennych zabaw i gier ruchowych, zorganizowaliśmy „Koloniadę”, a podczas zmagań między grupami mieszanymi z dziećmi z półkolonii w Górze Kalwarii panowała zdrowa rywalizacja i wspaniała zabawa zakończona wręczeniem nagród. Dzięki wstawiennictwu pana Burmistrza dzieci trzy razy korzystały z zajęć rekreacyjnych na basenie w Górze Kalwarii.
Niestety wszystko ma swój czas i czas półkolonii dobiegł końca. Uwieńczeniem całego tego niezwykłego przedsięwzięcia był bal
w stylu westernowym, zakończony pysznym tortem. Dzieci otrzymały drobne upominki na zakończenie półkolonii. A co będzie za rok? Za rok mam nadzieję, że uda nam się kontynuować półkolonie dla uczniów naszej szkoły.


Pożegnanie klas III gimnazjum

Tanecznym krokiem, przy dźwiękach poloneza, uczniowie klas trzecich wkroczyli na salę gimnastyczną czarując wszystkich wdziękiem, gracją,
a przede wszystkim kunsztem tanecznym. Następnie młodzież zaprosiła gości na „Wędrówkę z Małym Księciem”. Mądrze i dojrzale słowami poezji i piosenki mówiła o przyjaźni, odpowiedzialności
i miłości. Po części artystycznej nastąpiła chwila rozliczeń
i podsumowań. Dyrektor szkoły Pan Dariusz Słapek wraz
z wychowawczyniami Panią Moniką Walczak i Panią Marta Bedyńską uhonorowali wyjątkowych uczniów wpisem do „Złotej księgi” za to, że swoimi osiągnięciami przyczynili się do rozsławiania dobrego imienia szkoły. Była radość, duma , ale również i łzy wzruszenia. Przyszedł czas na kolejne nagrody. Wręczono świadectwa z wyróżnieniem najlepszym absolwentom oraz świadectwa ukończenia szkoły i nagrody książkowe za wyniki
w nauce, a także za działalność sportową, artystyczną i społeczną. Wspaniała zabawa przy akompaniamencie zespołu muzycznego była doskonałym pożegnaniem z przyjaciółmi, a wspólna fotografia sposobem na zatrzymanie tych niepowtarzalnych chwil.
„Szerokiej drogi młodzi przyjaciele. . . ”


22.06.2011r.

Pożegnanie klas VI szkoły podstawowej

Dnia 22 czerwca 2011 roku uczniowie klas szóstych otrzymali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, nagrody i dyplomy.
Długo czekali na ten dzień.
W tym ważnym momencie towarzyszyli im: Dyrekcja Szkoły p. Dariusz Słapek i p. Marianna Zulczyk oraz wychowawcy: p. Małgorzata Chaber i p. Robert Michota, Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria p. Dariusz Zieliński, Grono Pedagogiczne, rodzice, personel administracyjny, przedstawiciele władz gminnych oraz koledzy i koleżanki z klas młodszych.
Uczniowie przygotowali montaż słowno–muzyczny, w którym sporządzili bilans swoich sukcesów i porażek, zawarli rady dla młodszych kolegów i podziękowania dla kadry pedagogicznej, rodziców oraz pracowników obsługi i administracji.
Uroczystość zakończył przygotowany przez rodziców poczęstunek
i dyskoteka.


1.06.2011r.

Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka p. Beata Chudzik wraz ze swoją klasą IIIb przygotowała przedstawienie
pt. "Czerwony Kapturek" oraz "Jaś i Małgosia". Był to prezent dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Oprawę muzyczną przygotowała p. Gabriela Solecka.


28.05.2011r.

Festyn rodzinny
„Historia wokół nas”

Dnia 28 maja 2011 roku w naszej szkole odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Historia wokół nas”. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała program artystyczno–historyczny w którym opowiedzili
o postaciach i miejscach historycznych Mazowsza. Druga część festynu odbyła się na świeżym powietrzu. Z historycznego pokazu mody młodzież i dorośli ,mogli dowiedzieć się, jak ubierali się ich rodzice, babcie i dziadkowie. Furorę zrobiły potrawy staropolskie przygotowane przez rodziców oraz stare gry i zabawy. Festyn zwieńczył mecz piłki nożnej.


1.05.2011r.

W hołdzie Janowi Pawłowi II

W niedzielę 1 maja 2011 roku
w Rzymie Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze. Ten ważny moment dla wiernych w całej Polsce uczczono także
w Baniosze. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: p. Dariusza Słapka i p. Moniki Walczak
29 kwietnia bieżącego roku w kościele parafialnym p.w. NMP Królowej Pokoju w Baniosze wystawili oratorium przedbeatyfikacyjne pt. „Cuda Jana Pawła II„.
W przygotowanie uroczystości zaangażowali się oprócz uczniów
i nauczycieli również rodzice, przedstawiciele władz Miasta i Gminy Góra Kalwaria oraz ksiądz proboszcz Robert Pękacki.
Refleksja o cudach papieża Polaka wprowadziła wszystkich
w nastrój zadumy. Była ona hołdem złożonym wielkiemu Polakowi,
a także przygotowaniem do głebszego duchowego przeżycia beatyfikacji naszego rodaka.29.04.2011r.

Dzień Ziemi

29.04.2011 młodsze klasy szkoły podstawowej przygotowały z okazji "Dnia Ziemi" ekologiczne przedstawienie o ochronie lasów.
18.03.2011r.

Pierwszy Dzień Wiosny

W dniu 18 marca 2011 roku
z okazji zbliżającej się wiosny odbyła się uroczystość zorganizowana przez Samorządy Uczniowskie Zespołu Szkół
w Baniosze, w której czynny udział wzięli zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.
Pierwszą część przeznaczoną dla uczniów młodszych rozpoczęło wystąpienie klas czwartych. W części drugiej wystąpili uczniowie klas 0–III i zaprezentowali się w dziedzinie tańca, śpiewu oraz recytacji.
Na zakończenie wszyscy obejrzeli humorystyczny spektakl
w wykonaniu nauczycieli zatytułowany „Wiosna nie przyjdzie”.
14.02.2011r.

Walentynki

Uroczystość z okazji "Walentynek" podbiła serca widzów, szczególnie podobał się "taniec łabędzi" i fragment tańca
z filmu "Dirty dancing". Akademia przygotowana przez uczniów klasy IIIa gimnazjum pod kierunkiem pań: Marty Bedyńskiej i Iwony Szymańskiej została nagrodzona gromkimi owacjami.


2.02.2011r.

Szkoła wolna od przemocy

W dniu 2.02.2011r. odbył się
w naszej szkole manifest pod hasłem „Szkoła wolna od przemocy”, którego gościem specjalnym była pani Olga Bończyk.


Opowieść wigilijna

Spektakl słowno-muzyczny przygotowany z okazji świąt Bożego Narodzenia, zaprezentowany został również na świątecznej sesji Rady Miejskiej.

Tu można obejrzeć nagranie video z przedstawienia:
Opowieść wigilijna (część I)
Opowieść wigilijna (część II)
Opowieść wigilijna (część III)
Opowieść wigilijna (część IV)


14.12.2010r.

Rok Chopinowski

W ramach obchodów Roku Chopinowskiego uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali montaż słowno–muzyczny pt.„Jak to z Fryderykiem było”. Młodzi aktorzy w sposób dowcipny i zabawny przedstawili historię życia tego wielkiego polskiego kompozytora.


10.11.2010r.

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości było
w naszej szkole obchodzone
w szczególnie uroczysty sposób. Uczniowie pod kierunkiem pani Agnieszki Sałańskiej przygotowali spektakl kostiumowy pod tytułem „Powtórzenie wiadomości z niepodległości”. Na scenie „trzy czarne orły”(Kamil Wilk, Maciek Tomasik i Wojtek Sasanka) rozszarpywały„białego” – to ilustracja traktatów rozbiorowych, postacie w maskach zapowiadające los polskich powstań narodowych, dwaj bracia, którzy znaleźli się w dwóch wrogich sobie szańcach w okopach I wojny światowej (wspaniała recytacja Tomka
i Miłosza Słapków). I wreszcie plejada osobistości – obydwaj polscy Naczelnicy – Kościuszko z towarzyszącym mu Bartoszem Głowackim (Tomek Świątkiewicz i Bartek Borowski) i sam Józef Piłsudski (Bartek Czaplicki) proklamujący powstanie państwa polskiego i postać najważniejsza – piękna jak poranek Polska (w tej roli Małgosia Świątek). Występom towarzyszyły recytacje oraz wspaniały śpiew chóru pod kierownictwem pani Eweliny Płatek, który wykonał Gaude Mater Polonia, Warszawiankę, Bartoszu, Bartoszu i oczywiście Legiony. Na koniec z żarem i polotem Ula Sałańska wyrecytowała wiersz „Z gorzkich łez. . . – Polsko zmartwychwstałaś”.


11.10.2010r.

Ślubowanie klas pierwszych

Trzy klasy pierwsze rozpoczęły naukę w naszym Gimnazjum
i starym szkolnym zwyczajem, aby być przyjętym do grona pełnoprawnych gimnazjalistów musiały pokazać, co potrafią
i złożyć uroczyste ślubowanie.
I pokazali: po wspaniałych recytacjach (bardzo poważnych i tych trochę żartobliwych, bo przenieśliśmy się w czasie do klasy I podstawówki) i naprawdę dobrze brzmiącym śpiewie (usłyszeliśmy przeboje z „High school musical”, a nawet słynne „Hallejujah”) przyszła kolej na zaprezentowanie innych talentów – jako, że rocznik obrodził w sportowców pokazali się piłkarze żonglujący piłkami, siatkarki ze swoimi zagrywkami, zapaśnicy robiący salta i fiflaki, szablistka machająca przyjaźnie szablą.
Rota przysięgi nie pozostawia złudzeń – będą gimnazjalistami na medal, w co głęboko wierzą wychowawczynie: p. Katarzyna Fornal, p. Agnieszka Sałańska i p. Anna Wasilewska.