Rok szkolny 2020/2021

15.11.2020r.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Kariera misia–zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku. Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego–Medina, szyła różne pluszowe zabawki–zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz, 10 km od granicy bawarskiej.
Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa nadal istnieje i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.
Można też spotkać inną wersję historii powstania tej sympatycznej maskotki. Mianowicie, w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie. Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie uczcili dziś święto swoich pluszowych przyjaciół. Zachęcamy do obejrzenia filmu :)

Anna Zięba
Dorota Adamska24.11.2020r.

Twórcza klasa 4a zaprasza do czytania i . . . pisania

Sytuacja spowodowana koronawirusem nie sprzyja odwiedzinom w bibliotece. Księgarnie – też są rzadziej odwiedzane. . . W Internecie – w formacie PDF – również niełatwo czytać.. . Oczy bolą . . .
Hmm . . . Jeśli książka jest ważna dla człowieka . . . Jeśli nie może do niej chwilowo dotrzeć . . . To – może przecież stworzyć ją sam!!!
Tak właśnie postępują nasi najmłodsi uczniowie drugiego etapu edukacyjnego – czyli dzieci z klasy 4a. Już poczynili pierwszy krok – znaleźli pomysł na książkę, którą chcą napisać i zaprojektowali do niej okładkę!
A oto ich pomysły :

Anna Kucharska20.11.2020r.

„Inny, a jednak taki sam
– tolerancja, akceptacja”

Od kilkudziesięciu już lat 16 listopada obchodzimy Światowy Dzień Tolerancji. Także w naszej szkole już od października prowadzone były lekcje profilaktyczne o tolerancji i akceptacji. Uczniowie poszczególnych klas oglądali poruszające ten temat prezentacje i filmiki, a następnie odbywały się dyskusje i rozmowy, w których zastanawialiśmy się, czy mamy prawo oceniać innych za wygląd, za to kim są, jak są zamożni, jak są ubrani itp. Podczas zajęć staraliśmy skupić się na najbliższym otoczeniu, wplatając w to różne formy niepełnosprawności i inności, dochodząc do wniosku, że każdy z nas jest inny (co jest cudowne!), ma prawo podejmować inne decyzje, mieć inne zdanie, ale każdy chce być szczęśliwy w życiu, więc róbmy wszystko, by mu w tym pomóc. Nie wiemy co nasz kolega/koleżanka przeszedł do tej pory w życiu i dlaczego jest taki bądź dlaczego tak wygląda. Powinniśmy wspierać innych, darzyć ich szacunkiem oraz pozytywnym nastawieniem. Zadaniem każdego ucznia było codzienne dzielenie się z innymi dobrym słowem.

Weronika Pająk–Kruszewska
Dorota Adamska12.11.2020r.

Polska na 102!

Patriotyzm (łac. patria – ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony.
Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
Patriotyzm jest elementem jednoczącym, dzięki któremu istniejemy jako państwo i ten patriotyzm powinniśmy obowiązkowo manifestować.

Uczymy patriotyzmu i wychowujemy do patriotyzmu . . .
Jest wiele form, którymi możemy okazać, że Ojczyzna jest nam droga, spójrzcie sami, co proponuje nam młodzież, gdy mówimy o współczesnym patriotyzmie.

W projekcie „Polska na 102!”, czyli cyklu lekcji o niepodległości, tożsamości narodowej, dziedzictwie i postawach nowego patriotyzmu oraz poszukiwaniu jego korzeni w kulturze europejskiej, realizowanych na lekcjach historii, wos, etyki w ramach innowacji pedagogicznej, a także z okazji Narodowego Święta Niepodległości, każdy chciał pokazać, jak bardzo Polska się dla niego liczy.

Pozdrawiamy patriotycznie
Agnieszka Sałańska z uczniami10.11.2020r.

Szkoła do hymnu 2020

10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Baniosze po raz kolejny przyłączyli się do akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, tegoroczne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego miało niezwykły charakter, połączyło dwie płaszczyzny – tę codzienną, w szkole i online w aplikacji Teams.
Dzięki inicjatywie p. Anny Zięby, która połączyła uczniów w jeden zdalny zespół, przy akompaniamencie Dyrektora Szkoły p. Dariusza Słapka, ok 220 osób zaśpiewało z grupką przedszkolaków i nauczycieli tę najważniejszą dla nas pieśń – Hymn Polski. W ten sposób wspólnie uczciliśmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości. Piękna dekoracja przygotowana przez p. Teresę Zakrzewską i biało–czerwone chorągiewki w rękach przedszkolaków nadawały wydarzeniu odświętny charakter.

Alina Pastuszka31.10.2020r.

„Przerwa na czytanie
– bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

W październiku, z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych społeczność Szkoły Podstawowej w Baniosze wzięła udział w I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Akcja została przeprowadzona przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. W biciu rekordu troszeczkę przeszkodziła nam pandemia, ponieważ w budynku szkoły zostali tylko najmłodsi uczniowie i przedszkolaki, ale udało się również zachęcić starsze klasy, które od 17 października uczą się zdalnie, do aktywnego udziału w akcji. Starsi uczniowie czytali sobie sami, najmłodszym uczniom czytały panie nauczycielki, czytali też nie tylko uczniowie i nauczyciele: do akcji włączyli się również Pan Dyrektor, pani sekretarz szkoły i panie kucharki. Ogólnie w akcji wzięło udział 105 uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasze grono czytających na przerwie będzie jeszcze większe, czekamy na II Międzynarodową Edycję Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.

Iwona Szymańska
Monika Walczak30.10.2020r.

Uroczystość wręczenia medali

W dn. 21 i 22 października 2020 r. w Warszawie w Galerii Porczyńskich odbyły się z okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych i nagród pracownikom oświaty z województwa mazowieckiego. Aż dziesięcioro pracowników Szkoły Podstawowej w Baniosze zostało odznaczonych Medalem za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej lub uhonorowanych Nagrodą Mazowieckiego Kuratora Oświaty, a są to: Wanda Piotrowska – Medal KEN, Henryk Żołnowski i Marianna Helena Zulczyk – złoty Medal za Długoletnią Służbę, Beata Płatek i Iwona Szymańska – srebrny Medal za Długoletnią Służbę, Dorota Adamska, Ewelina Płatek, Anna Zięba i Robert Michota – brązowy Medal za Długoletnią Służbę. Nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty otrzymała Alina Pastuszka.
Pani Kurator Aurelia Michałowska pogratulowała wyróżnionym i zauważyła, że grupa ze Szkoły Podstawowej w Baniosze była najliczniejszą reprezentacją pracowników z tej samej placówki, a także podkreśliła, że jest to ogromny wspólny sukces dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji.30.10.2020r.

Ty też masz wpływ

13 października 2020 r. obchodzony był XXX Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. W związku z tym w naszej szkole we współpracy z Fundacją Gotowi.org oraz Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Ograniczania Ryzyka Klęsk Żywiołowych (UNDRR) były przeprowadzone lekcje profilaktyczne w klasach 6–8. Ich celem było podniesienie świadomości społeczeństwa o tym, co ludzie robią, aby zmniejszyć ryzyko różnorodnych katastrof. Edukacja jest najlepszą formą działań, dzięki którym możemy budować odpowiedzialne, zdolne do przezwyciężania trudności społeczeństwo. Uczniowie zapoznali się z 20–minutowym filmem, przedstawiającym niektóre katastrofy naturalne, w szczególności te, które coraz częściej mają miejsce na terytorium Polski. Dodatkowo klasa VIIb pod opieką wychowawczyni przygotowała gazetkę na korytarzu szkolnym, dotyczącą niebezpiecznych zmian klimatu.
Pamiętajmy, że każdy z nas już dziś może zadbać o lepszą przyszłość już dziś.

Weronika Pająk-Kruszewska
Inez Goźlińska
Dorota Adamska18.10.2020r.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Teresa Zakrzewska18.10.2020r.

Przegoń nudę ze szpitala

W tym tygodniu klasa 7b zaangażowała się w akcję Przegońmy nudę ze szpitala. Uczniowie podzielili się książkami z młodzieżą przebywającą na oddziale psychiatrycznym w Konstancinie, aby choć trochę umilić im ten trudny czas.

Inez Goźlińska
Dorota Adamska
Weronika Pająk–Kruszewska14.10.2020r.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października – to święto nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Jednym słowem – święto wszystkich, którzy z edukacją mają coś wspólnego. W tym roku jest to święto wyjątkowe, bo obchodzone w zupełnie inny sposób niż zwykle. Samorząd Uczniowski nie zapomniał jednak o tym, aby złożyć życzenia swoim nauczycielom. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki, za którą serdecznie dziękujemy Rodzicom :)
Dziękujemy również Pani Teresie Zakrzewskiej za przygotowanie kartek z życzeniami dla wszystkich pracowników naszej szkoły :)

Samorząd Uczniowski12.10.2020r.

8 października
Dzień Świadomości Dysleksji

„Dysleksja inspiruje do (nie)zwykłych działań„ – to hasło przyświecało obchodzonemu w dniach 5–11 października 2020 Europejskiemu Tygodniowi Świadomości Dysleksji, który po raz pierwszy świętowaliśmy również w naszej szkole. Na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki z zagadnieniami dotyczącymi specyficznych trudności w nauce oraz opisami sylwetek sławnych „dyslektyków”. Zasady ortograficzne znalazły się nawet na schodach. Może łatwiej wejdą niektórym do głowy ;-)
Uczniowie klasy Ia pod opieką p.B.Chudzik rozmawiali o literach, sylabach i wyrazach. Dzielili słowa na głoski i uzupełniali ortograficzną krzyżówkę. Klasa IIa wspólnie z wychowawczynią p.J.Ociesą szukała pułapek ortograficznych wśród tematów jesieni. Dzieci czytały tekst, odpowiadały na pytania i kolorowały obrazki według zawartych w nim wskazówek. Uczniowie klasy IIb w ramach systematycznego „cichego czytania” przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Rozmowom o wielu ciekawych przygodach przysłuchiwały się własnoręcznie wykonane przez dzieci Czytusie. Uczniowie klasy IIIa pod opieką p.M.Retmaniak i przy wsparciu p.E.Jakubiak ćwiczyli kreatywność i wyobraźnię, wykonywali też ćwiczenia, rozwiązywali zagadki i rebusy ortograficzne. W klasie IIIb o zasadach ortograficznych przypomina gazetka ścienna. Wychowawczyni p.A.Bojanowicz przygotowała swoim podopiecznym do wykonania interesujące zadania, dzięki którym każdy uczeń mógł udowodnić, że zasługuje na miano „ASA ORTOGRAFII”.

W klasie IVa na lekcji języka polskiego z p.A.Kucharską nie można było narzekać na nudę. „Ortograficzne Dobble” wprowadziło wszystkich w świetny nastrój. Ćwiczenia z tablicą multimedialną okazały się strzałem „w dziesiątkę” i cieszyły dużym zainteresowaniem dzieci. Ortograficzna kolorowanka na zakończenie pozwoliła wszystkim nieco ostudzić nadmiar wrażeń. W przypadku trudności każdy uczeń mógł liczyć na wsparcie niezawodnej p.B.Wójcik. Klasy starsze wspólnie z polonistką p.M.Walczak obejrzały film „Nieprzeciętne życie” przygotowany na podstawie książki Ronalda D. Davisa „Dar dysleksji”. Był to dobry początek dyskusji na temat trudności, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z dysleksją rozwojową. Uczniowie mieli możliwość wykazać się znajomością ortografii, a także uczestniczyć w ćwiczeniach czytania ze zrozumieniem. Terapeuta pedagogiczny p.J.Gładecka przygotowała prezentację multimedialną, w której przybliżyła uczniom zagadnienia związane ze specyficznymi trudnościami w nauce. Trening słuchowy z wykorzystaniem słuchawek do przewodzenia kostnego cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli.

Pozytywne oddziaływanie na uczniów z dysleksją rozwojową ma aktywność fizyczna. Świetnie zdaje sobie z tego sprawę p.B.Płatek, która na swoich zajęciach zaproponowała uczniom ćwiczenia koordynacji wzrokowo–ruchowej oraz ćwiczenia naprzemienne czyli elementy gimnastyki mózgu Metody Dennisona. Tym razem z wykorzystaniem ringo. Również nauka gry na instrumentach jest dobrą formą terapii różnych dysfunkcji. Właśnie dlatego wychowawczyni świetlicy p.G.Solecka zachęcała uczniów do zajęć muzycznych. Przyczynia się to do lepszego rozwoju lewego płata skroniowego mózgu odpowiadającego za procesy myślowe, zwłaszcza pamięć werbalną. Z kolei p.G.Leśkiewicz połączyła przyjemne z pożytecznym proponując ćwiczenia ortografii na świeżym powietrzu. Zaangażowanie obu półkul mózgowych poprawia działanie układu nerwowego, daje możliwość łatwiejszej nauki, stymuluje rozwój, a także uwalnia od stresu.

Wszelkie podjęte działania miały na celu upowszechnienie wiedzy w zakresie dysleksji oraz propagowanie różnorodnych sposobów wsparcia uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Dorota Adamska5.10.2020r.

Światowy Dzień Uśmiechu

„Ten dzień odzwierciedla to, co jest w każdym z nas – patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy (...), świat wydaje się wielki i pełen problemów, a my (...) zbyt mali, aby je rozwiązać. Ale to nieprawda (...)” – w tak ciepłych słowach promuje uśmiech Harvey Ball, twórca słynnej na całym świecie buźki na żółtym tle (smiley) i jednocześnie inicjator Światowego Dnia Uśmiechu. To sympatyczne święto ma miejsce w każdy pierwszy piątek października i jest wspaniałą okazją do wyrażania radości i niesienia pomocy potrzebującym.
Ponieważ w naszej szkole święto to pokryło się ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia, Samorząd Uczniowski zaproponował jego celebrację w poniedziałek 5 października. Można się więc było uśmiechać od ucha do ucha, a komu nie szło to najlepiej, mógł przykleić inny, promienny uśmiech :)

Anna Zięba
Dorota Adamska2.10.2020r.

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to święto, które już na stałe wpisało się do kalendarza imprez naszej szkoły. 2020 jest rokiem jubileuszowym, ponieważ na świecie dzień ten jest obchodzony już po raz dziesiąty.
Uczniowie klasy 5a od kilkunastu dni gorliwie przygotowywali się do zorganizowania szkolnych obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Należało przygotować losy dla klas starszych, oraz tablice z pytaniami dla klas młodszych, zostały wycięte medale oraz przyozdobione koszyczki na losy. Wszystko po to, aby tego dnia w szkole nie zabrakło gadżetów przypominających o obchodzonym święcie.
W piątek 2 października patrole egzaminacyjne sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia innych uczniów, nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły. Każdy, kto bezbłędnie odpowiedział na wylosowane przez siebie pytania, otrzymał medal Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas młodszych otrzymali również kolorowanki oraz trójwymiarowe sowy, które są nie tylko symbolem naszego święta, ale także wiedzy i mądrości.
Zapraszamy do zabawy już za rok i przypominamy, ze tabliczkę mnożenia trzeba utrwalać codziennie, a nie tylko jeden dzień w roku ;)

Anna Zięba30.09.2020r.

Dzień Krawata

Dzień chłopaka – to święto, które w Polsce obchodzimy 30 września. W tym roku Samorząd Uczniowski zaproponował, aby uczynić ten dzień również świętem najważniejszego atrybutu każdego mężczyzny – krawata. Dlatego też można było dziś spotkać na korytarzu wiele osób w krawacie. Prawda, że pasuje on nie tylko męskiej części naszej szkolnej społeczności? :)

Anna Zięba
Dorota Adamska28.09.2020r.

Ślubowanie klas pierwszych

„Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczył się pilnie jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować, kiedy dorosnę.
Swoim zachowaniem i nauką będę sprawiać radość
rodzicom i nauczycielom.”

W dniu 24 września 2020 roku w Szkole Podstawowej w Baniosze odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Najpierw przedstawiliśmy program artystyczny złożony z wierszy i piosenek o Ojczyźnie, szkole i przyjaźni. Następnie po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego dzieci złożyły uroczyste ślubowanie. Później zostały pasowane na uczniów przez dyrektora szkoły.
Pięknym recytacjom i śpiewom towarzyszyła radosna, serdeczna atmosfera . naszym nowym uczniom życzymy wielu sukcesów w nauce oraz dobrego samopoczucia w naszej szkole.

Wychowawca klasy I
Beata Chudzik27.09.2020r.

W 5a praca wre . . .
Dzień Tabliczki Mnożenia zbliża się

Już za tydzień obchodzić będziemy jubileuszowy, bo X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tego powodu uczniowie klasy 5a przygotowują się do tego niezwykłego święta, które już na stałe wpisało się w kalendarz naszych imprez szkolnych.
Jak co roku, patrole egzaminacyjne będą krążyć po szkole i sprawdzać znajomość tabliczki mnożenia. Aby zdobyć medal eksperta, należy wykazać się niebywałą umiejętnością mnożenia i dzielenia w pamięci.
Uczniowie klasy 5b także włączyli się w przygotowania, podczas kółka plastycznego wykonali trójwymiarowe papierowe sowy, które d dawna są symbolem wiedzy i mądrości.
Zatem . . . macie jeszcze tydzień na uzupełnienie ewentualnych braków ;)

Anna Zięba27.09.2020r.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W czwartek 24 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Jest to bardzo ważny dzień, ponieważ wybieramy przedstawiciela wszystkich uczniów szkoły. Będzie to nasz gospodarz, który poprowadzi i pokieruje wszelkimi przedsięwzięciami organizowanymi przez społeczność uczniowską.
A wyniki wyborów już niebawem :)

Anna Zięba
Dorota Adamska27.09.2020r.

Anioł Talentu
II nagroda dla p. Aliny Pastuszki

W piątek, 4 września, na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyła się gala regionalna akcji „Echa Dnia” – „Pokaż Talent”. Nagrody odebrali zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.
Jesteśmy niezmiernie dumni, że w kategorii ANIOŁ TALENTU II miejsce należy do p. ALINY PASTUSZKI – nauczyciela, instruktora, pasjonata, który od ponad 30 lat poza codzienną pracą polonisty i językowca, rozwija dzieci wokalnie i aktorsko. Prowadzi zespoły wokalne, solistów, duety, recytatorów. Przez wiele lat podopieczni p. Pastuszki zajmowali czołowe miejsca w wielu konkursach najwyższych szczebli.
Ostatnim imponującym sukcesem Pani Aliny jest II miejsce Dawida Laudańskiego w Międzynarodowym Konkursie Pieśni i Tańca w Kirowohradzie.

Ogromne gratulacje!!!26.09.2020r.

Przerwa na książkę – książka na przerwie

W trudnych warunkach pandemii uczniowie naszej szkoły mają ograniczoną możliwość korzystania z atrakcji przerw międzylekcyjnych. Albo pozostają w klasie z nauczycielem, albo korzystają ze świeżego powietrza na boisku.
Co wtedy, gdy na boisko nie możemy wyjść ? Czy siedzimy w salach lekcyjnych – nudząc się? Nie!!! My – czytamy!!!
Już czwarta klasa szkoły podstawowej zachwyca się codziennie – podczas przerw przed zajęciami z języka polskiego – kolejami losu bohaterów literackich, co widać na zdjęciach. A jaki efekt? Niektórzy uczniowie udali się do biblioteki, by wypożyczyć czytaną aktualnie na przerwie książkę, by samodzielnie dowiedzieć się, co dalej. Mamy nadzieję, że za chwilę dzieci sięgną w bibliotece również po inne pozycje, które wzbudzą zainteresowanie. Bo – że czytanie jest ciekawe – dzieci już wiedzą!
Jak widać, czasem – by zachęcić do samodzielnego czytania – wystarczy 10 minut przerwy między zajęciami...

Anna Kucharska21.09.2020r.

Sprzatanie Świata

W tym roku Akcja Sprzątania Świata organizowana przez Fundację Nasza Ziemia odbyła się pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”. Uczniowie naszej szkoły również postanowili posprzątać swój kawałek naszej planety. Przypomnieliśmy sobie również podstawowe zasady dotyczące segregowania odpadów. Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać drugie życie zamiast trafić na wysypisko śmieci. Nie możemy zapomnieć o tym, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.

Inez Goźlińska
Dorota Adamska6.09.2020r.

Narodowe Czytanie
„Balladyna”

„"Książka i możliwość czytania,
to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."
Maria Dąbrowska ”

Wraz z początkiem roku szkolnego młodzież naszej szkoły intensywnie rozpoczęła działania związane z promocją czytelnictwa. Doskonałą okazją do tego było „Narodowe Czytanie”, dzięki któremu uczniowie mogli docenić wartość czytania i po raz kolejny spotkać się z klasyką literatury polskiej. W wędrówkę po tajemniczym świecie „Balladyny” Juliusza Słowackiego wyruszyła klasa VIIIa w towarzystwie: pana dyrektora – Dariusza Słapka, pani Moniki Walczak i pani Iwony Szymańskiej.

Iwona Szymańska
Monika Walczak