Rok szkolny 2019/2020

20.11.2019r.

Gminny Konkurs Biblioteczny

W dniu 19 listopada 2019 r. drużyna drugoklasistów z naszej szkoły w składzie: Julia Zielińska, Jan Chrząstowski i Maciej Topór wzięła udział w III Gminnym Konkursie Bibliotecznym „Bajki pana Perraulta”. Nasi zawodnicy zmierzyli się z siedmioma drużynami z innych szkół podstawowych. Konkurencje były zróżnicowane i urozmaicone – do wykonania było 8 zadań z wiedzy, sprawności fizycznej, zdolności manualnych, umiejętności wokalnych, a nawet pojawiła się gra terenowa. Wszystkie zadania związane były z treścią bajek Charlesa Perraulta. Rywalizacja była bardzo wyrównana, jury nagrodziło wszystkich uczestników dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Nasza drużyna zdobyła 17 punktów i ostatecznie zajęła 4 miejsce.

Iwona Szymańska18.11.2019r.

Dzień Głośnego Czytania
w klasie 2b

Czytają dzieci,
czytają dorośli,
czytajmy sobie nawzajem.

W dniu 15 listopada 2019 roku klasa 2b wzięła udział w obchodach Dnia Głośnego Czytania. Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy panią pielęgniarkę. Nasz Gość zachęcił dzieci do uważnego wysłuchania jednego z rozdziałów książki Renaty Piątkowskiej pt.: „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Bohaterką tego rozdziału jest zajęczyca Zuzia, której troskę o przyjaciół z leśnej polany można porównać do pełnej poświęcenia pracy pielęgniarki.
W trakcie czytania dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści tekstu. Następnie losowały kartoniki z zagadkami i odgadniętymi hasłami uzupełniały krzyżówkę. Wyraz „opieka”, który był jej rozwiązaniem, stał się tematem rozmowy z pielęgniarką szkolną.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania przez dzieci piosenki Gangu Słodziaków „Sensacja, rewelacja”. Zostały także wręczone zakładki do książek za systematyczne, codzienne czytanie.
Dzień Głośnego Czytania, jak i cała zabawa ze słodziakami zmotywowały dzieci do rozwijania prawdziwej pasji czytania.

Anna Boanowicz17.11.2019r.

Żyję – bo czytam

„Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska.

I taką właśnie zabawę – emocjonalną, intelektualną, rozwojową – zorganizowali uczniowie z koła czytelniczego klasy 5a swoim młodszym kolegom i koleżankom z klasy pierwszej. W ramach realizowania innowacji „Czytam, więc jestem cool” powstał pomysł zachęcania dzieci do czytania już od najmłodszych lat.
Dlatego – w dniu 14 listopada – uczniowie klasy piątej zasiedli przed Pierwszakami i – czytali, czytali, czytali.... Zaś nasi Najmłodsi z wielkim skupieniem słuchali utworów Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Grzegorza Kasdepke, Marii Konopnickej, nawet Ignacego Krasickiego, a także innych twórców. Potem z wielkimi emocjami komentowali i oceniali zachowania oraz postawy bohaterów czytanych wierszy i fragmentów książek.
Największym sukcesem akcji „Czytamy najmłodszym” były komentarze Pierwszoklasistów typu :
– Proszę pani, ja widziałam u siebie w domu taką książkę i jej poszukam . . .
– Proszę pani, ja znam ten wiersz,ale przeczytam też inne, albo poproszę mamę, żeby mi przeczytała...
– Proszę pani, a czy ta książka jest w naszej bibliotece ?
Na pytanie – Czy chcecie, żebyśmy jeszcze wam poczytali innym razem ? – dzieci zawołały chórem : „TAK !!!” . Dlatego – będziemy kontynuowali pomysł zarówno w klasie pierwszej, jak też w innych grupach szkolnych i przedszkolnych.

Anna Kucharska14.11.2019r.

Z poezją Adama Zagajewskiego za pan brat

6 listopada w Domu Kultury „Kolorowa” Ursusie odbył się pierwszy etap XVII MAZOWIECKIEGO PRZEGLĄDU RECYTATORSKIEGO JEDNEGO POETY – przegląd twórczości Adama Zagajewskiego. Każdy z uczestników do I etapu eliminacji przygotował po dwa wiersze. Dodatkowo chętni mogli zaprezentować jeden z wybranych utworów poety w dowolnym języku obcym.
Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice kl. VIIIb przygotowane przez p. Alinę Pastuszkę: Julia Czarnecka, Ewa Odrowąż–Coates i Katarzyna Zulczyk.
8 listopada okazało się, że spośród 80 uczestników jurorzy zakwalifikowali do II etapu 36 osób, w tym wszystkie nasze recytatorki. To ogromne osiągnięcie biorąc pod uwagę, jak trudna jest poezja A. Zagajewskiego. Co więcej, dziewczynki będą rywalizować ze starszymi od siebie, gdyż ze szkół podstawowych do finału przeszło tylko 4 osoby; pozostali to uczniowie szkół średnich.
21 listopada odbędzie się kolejny etap, do którego dziewczynki muszą przygotować dodatkowo jeden utwór. Trzymajcie kciuki.

Alina Pastuszka14.11.2019r.

Milczenie srebrem
ale piękna mowa – złotem

30 października w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach odbył się Turniej Recytatorski „Mówię, więc jestem” – Świętokrzyska Literatura Ludowa. Jest to ogólnopolski konkurs artystyczny o tematyce związanej ze świętokrzyską literaturą ludową, adresowany do uczniów szkół podstawowych. Ma na celu pogłębianie znajomości literatury ludowej, doskonalenie sztuki żywego słowa oraz popularyzacja piękna ojczystego języka. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Promocji Amatorskiego Ruchu Artystycznego „Między wierszami” przy współpracy z MDK.
Do konkursu zgłosiło się 30 młodych recytatorów, którzy zaprezentowali po jednym tekście twórcy ludowego regionu świętokrzyskiego. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice przygotowane przez p. Alinę Pastuszkę : Natalia Lewandowska kl. IVb, Julia Sałańska kl. IVb, Julia Czarnecka kl. VIIIb i Nicole Kozicka kl. VIIIb.
Decyzją jury w składzie: Elżbieta Baran, Dorota Lesiak oraz Piotr Kogut nasze przedstawicielki znalazły się w gronie najlepszych.

W kategorii wiekowej klas I–IV
– II nagroda – Julia Sałańska
– Wyróżnienie – Natalia Lewandowska

W kategorii klas V–VIII
– nagroda główna – Nicole Kozicka
– Wyróżnienie – Julia Czarnecka

Ogromne gratulacje!!!

Alina Pastuszka14.11.2019r.

Wieczorek Patriotyczny

13 listopada o godzinie 17.00 odbył się w naszej szkole Wieczorek Patriotyczny. Wydarzenie to, którego pomysłodawcą oraz organizatorem jest Samorząd Uczniowski, na stałe wpisało się już w kalendarz imprez szkolnych. Jest to doskonałe zwieńczenie uroczystości i wydarzeń związanych z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas spotkania uczniowie mogli zaprezentować swoje zdolności, zarówno recytatorskie, jak i wokalne. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy niezawodnym akompaniamencie pana dyrektora Dariusza Słapka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom przygotowującym swoich uczniów do występów oraz Radzie Rodziców za pyszny poczęstunek.

Anna Zięba
Dorota Adamska11.11.2019r.

XXVII Uliczne Biegi Niepodległościowe

Jak co roku o tej porze . . . duża grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego, brała udział w ulicznych biegach, które były wyrazem ich podziękowania za wolność odzyskaną po 123 latach niewoli. Święto Niepodległości to ważny dzień dla każdego Polaka. W imię pamięci nasi zawodnicy walczyli godnie i dzielnie mierząc się z uczniami naszej gminy i nie tylko. Wszyscy dotarli do mety i z medalami. 25 uczniów – 11 listopada 2019 roku stawiło się na starcie, by swoim wysiłkiem uczcić 101 rocznicę wolnej Polski.
Nasi reprezentanci:
1. Natalia Miecznikowska kl. Ib
2. Aleksander Grzesikiewicz kl. Ib
3. Szymon Kowalczyk kl.Ib
4. Maja Antoszkiewicz kl. IIa
5. Szymon Fąfara kl. IIa – II miejsce
6. Nina Golańska kl. IIIa
7. Stanisław Gregosiewicz kl. IVa
8. Lena Bielecka kl. IVa
9. Bartosz Kanabus kl. IVa
10 Seweryn Górski kl. IVa
11. Zofia Nowak kl. V a – II miejsce
12. Vanessa Nsofor kl.Va
13. Oliwia Szywała kl. Vb
14. Kosma Stolarski kl. Vb
15. Wiktor Kowalczyk kl. Vb
16. Piotr Holz kl. Vb
17. Oliwia Derwińska kl. VIa
18. Natalia Piwek kl. VIa – I miejsce
19.Dominik Kuciński kl. VIb
20. Bartłomiej Zulczyk kl. VIb
21. Kinga Lutek kl. VIb
22. Wioletta Karaluch kl. VIIb
23. Karolina Golańska VIIIb
24. Nicole Kozicka kl. VIIIb
25. Oliwia Kozicka kl. VIIIb

Beata Płatek
Henryk Żołnowski8.11.2019r.

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to ważny dzień dla wszystkich Polaków.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska powróciła na mapę świata. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Na początku pan Dyrektor przedstawił historię powstania hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. O godzinie 11.11, razem z uczniami w całej Polsce, został odśpiewany hymn. Potem przedstawiciele klas ósmych oraz chór szkolny „Andante” zaprezentowali program artystyczny, w którym przedstawiono drogę Polski do odzyskania niepodległości. Przypomniane zostały ważne wydarzenia i daty z historii naszej Ojczyzny. Wspaniałą recytację wierszy patriotycznych wzbogaciły pieśni legionowe w wykonaniu chóru szkolnego „Andante”. Zabrzmiały również fragmenty utworów wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Na koniec chór szkolny pięknie zaśpiewał pieśń „Myślimy o Polsce”, której przekaz był pełen patriotyzmu oraz miłości do ojczystego kraju. Dekoracja Sali, podniosły nastrój, znakomita recytacja oraz wspaniała oprawa muzyczna sprawiły, że uczniowie podziękowali artystom gromkimi brawami. Dziękujemy również pani Teresie Zakrzewskiej za pomoc w dekoracji sali.
Z pewnością Narodowe Święto Niepodległości pozostanie nam długo w pamięci.

Małgorzata Żołnowska
Ewelina Płatek8.11.2019r.

Pasowanie na przedszkolaka8.11.2019r.

XIV Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej

W dniu 6 listopada 2019 r. po raz kolejny – już czternasty, dla uczczenia Niepodległości, środowiska szkolne naszej gminy zjednoczyły się i przybyły do Szkoły Podstawowej w Baniosze, gdzie co roku gromadzi wszystkich wspólne śpiewanie piosenek i pieśni o tematyce patriotycznej. Festiwal odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria, a laureaci – zdobywcy Grand Prix i I miejsc, otrzymują ufundowane przez Burmistrza statuetki. Zróżnicowany poziom występów ujawnia prawdziwe talenty uczniów z Gminy Góra Kalwaria, ale nikomu – ani uczniom, tym najmłodszym i najstarszym, ani nauczycielom – opiekunom artystycznym, ani rodzicom, nie można odmówić zaangażowania i rzetelnego przygotowania. W gminny konkurs włączyły się wszystkie szkoły podstawowe, przybyło 190 uczestników, jury wysłuchało 51 wykonań i wytypowało następujących laureatów:

Grand Prix – duet Gabriela Kalicińska, Barbara Niedziółka „Idziemy w noc” SP nr 1 Góra Kalwaria

Soliści I–III
I miejsce Zuzanna Kowalczyk „Dziewczyna z granatem w ręce” SP Cendrowice
II miejsce Mateusz Kołodziej „Dziś idę walczyć, mamo” SP Kąty
III miejsce Szymon Wilk „Co to jest niepodległość” SP nr 2 Góra Kalwaria

Duety I–III
I miejsce Michalina Kuczkowska, Tymon Matysiak „Biały krzyż” SP Czachówek
II miejsce Blanka Salamon, Szymon Miszkowski „Duma rycerska” SP Dobiesz
III miejsce Lena Kostrzewa, Micha Rudziński „Biały krzyż” SP Czersk

Zespoły I–III
I miejsce „Modlitwa katyńska” SP Czersk
II miejsce klasa 3 „Legiony” SP Czachówek
III miejsce klasa 2 „Przybyli ułani” SP Kąty

Soliści IV–VI
I miejsce Julia Zielińska „Smutna rzeka” SP Coniew
II miejsce Weronika Kołodziej „Taki kraj” SP Kąty
III miejsce Wiktor Olbrychski „Miejcie nadzieję” SP Dobiesz

Duety IV–VI
I miejsce Hanna Zielińska, Julia Zielińska „Dziś idę walczyć, mamo” SP Coniew
II miejsce Julia Sałańska, Aleksandra Piotrowska „Serce w plecaku” SP Baniocha
III miejsce Julia Brysiak, Natalia Sujecka „Szary mundur” SP nr 2 Góra Kalwaria

Zespoły IV–VI
I miejsce zespół „Ósemeczki” „11 Listopada” SP Baniocha
II miejsce „Chłopcy silni jak stal” SP nr 2 Góra Kalwaria
III miejsce zespół„Pauza” „Dziewczyna z granatem w ręce” SP Czaplinek

Soliści VII–VIII
I miejsce Wiktoria Turowska „Miasto 44” SP Czersk
II miejsce Katarzyna Zulczyk „Zanim padnie strzał” SP Baniocha
III miejsce Weronika Nowicka „Miasto 44” SP nr 1 Góra Kalwaria

Duety VII–VIII
I miejsce Nicole Kozicka, Ewa Odrowąż–Coates „Sen o Warszawie” SP Baniocha

Zespoły VII–VIII
I miejsce zespół „Dźwięczne Półnutki” „Biały krzyż” SP Baniocha
II miejsce „Białe róże” SP Cendrowice
III miejsce „Miasto 44” SP Kąty
III miejsce „Żeby Polska” SP Brześce

Chóry
I miejsce Chór szkolny „Andante” „Piękna Pani” SP Baniocha
II miejsce klasa 2a „Ma fujarka” SP Dobiesz

Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy, dziękujemy za przybycie gościom, wśród których nie zabrakło Pana Burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, Pani Wiceburmistrz Danuty Rechni, Pani Radnej i Sołtys Baniochy Teresy Jędral. Serdeczne podziękowania kierujemy do Szanownych Jurorów – Pana Tadeusza Sasa, Pana Dyrektora Ośrodka Kultury Dariusza Falany, Pana Dyrektora Szkoły Podstawowej w Baniosze Dariusza Słapka, oraz zdobywczyni Grand Prix ubiegłorocznego festiwalu – Małgosi Sasanki. Wielogodzinne przesłuchania uczestników zaowocować musiały wyłonieniem zwycięzców, co nie należy do najłatwiejszych i najwdzięczniejszych zadań – tym większe dla Nich uznanie. Organizatorzy kierują także szczególne podziękowania dla państwa Bożeny i Marka Bąków i firmy „Dolina Czerska”, za soczki dla wszystkich uczestników oraz za ufundowanie nagród książkowych dla wszystkich zdobywców II miejsc, a także dla Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Baniosze i pani Katarzyny Rok za przygotowanie poczęstunku.8.11.2019r.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
wspólne czytanie

„Przecie każda książka jest żywym stworzeniem . . .
Każda ma duszę i każda ma serce.”
/Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy”/

W tym roku w szkole realizujemy innowację pedagogiczną „CZYTAM, WIĘC JESTEM COOL”, dlatego Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownymi towarzyszami dzieciństwa. To oni nas: bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, a także oswoić dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pokazują, jak odróżnić dobro od zła. Oczywiście ten magiczny dzień musiał zakończyć się wspólnym czytaniem, bo jak pisał Hans Christian Andersen : „Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej niż teraz”.
Czytajmy więc – nie tylko od święta!

Monika Walczak
Anna Kucharska6.11.2019r.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

We wtorek obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 5 listopada to data nieprzypadkowa – jest to dzień urodzin Walta Disney'a, chyba najbardziej znanego na świecie producenta bajek. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Uczniowie naszej szkoły również uczcili to święto przebierając się za swoich ulubionych bohaterów bajkowych. Dzięki temu było w naszej szkole bajkowo, wesoło i kolorowo :)

Anna Zięba
Dorota Adamska6.11.2019r.

„Tradycja to piękno, które chronimy,
a nie więzy, które nas krępują”.
Ezra Pound

Bal Wszystkich Świętych

31 października w naszej szkole dzieci bawiły się wspaniale na Balu Wszystkich Świętych. Zabawę poprowadziła doświadczona grupa animatorów. Rodzice zadbali o bogato zastawiony stół smakołykami dla wszystkich uczestników. Dzieci brały udział w różnych konkursach i cieszyły się zdobywając nagrody.

Wanda Piotrowska
Ks. Piotr Hejna3.11.2019r.

Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

29 października odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej . Powyższy konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Wysłuchaliśmy wielu piesni patriotycznych z okresu I wojny światowej, z okresu powstania warszawskiego i II wojny światowej. Nie zabrakło także piosenek współczesnych podkreślajacych nasze symbole narodowe. Wysłuchaliśmy wielu piosenek wykonywanych indywidualnie, w duetach i w zespołach, powiększyła się także kategoria chórów. Komisja w składzie: pani Renata Zulczyk, pani Iwona Szymańska, pani Dorota Adamska przyznała następujące pierwsze miejsca:
Klasy I–III:
Kategoria solista: Bianka Nsofor
Kategoria zespół: zespół klasy Ib

Kasy IV–VI:
Kategoria solista: Oliwia Derwińska
Kategoria duet: Ola Piotrowska i Julia Sałańska
Kategoria zespół: Ósemeczki

Klasy VII–VIII:
Kategoria solista: Kasia Zulczyk
Kategoria duet: Nicole Kozicka i Ewa Odrowąż–Coates
Kategoria zespół: Dźwięczne półnutki
Kategoria chór: Chór Andante

Powyższe osoby będą występować w Gminnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w naszej szkole 6 listopada o godzinie 10.00.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w naszym konkursie. Zapraszamy do udziału w następnym roku szkolnym.

Gabriela Solecka
Grażyna Leśkiewicz3.11.2019r.

Szkoła Pamięta

1 listopada to dzień, kiedy w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. Uczniowie naszej szkoły nie czekali do ostatniej chwili. Już w październiku ogłoszono zbiórkę zniczy na rzecz zmarłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Zebrane lampki zapłonęły w dzień Wszystkich Świętych na grobach mieszkańców DPS na cmentarzu parafialnym w Górze Kalwarii.
Podczas lekcji uczniowie klas siódmych wspominali swoich odeszłych bliskich oraz bohaterów, którzy na stałe wpisali się w naszą historię poświęcając życie podczas II wojny światowej czy Powstania Warszawskiego.
Natomiast uczniowie klas ósmych wyposażeni w rękawiczki, grabie, szczotki, foliowe worki i mnóstwo pozytywnej energii wybrali się na pobliski cmentarz, aby odwiedzić miejsca pochówku zmarłych nauczycieli naszej szkoły oraz uporządkować opuszczone i zaniedbane groby.
Działaniami prowadzonymi przez uczniów i nauczycieli udowodniliśmy, że nasza „Szkoła pamięta” o tych, których nie ma już pośród nas... Wielu nauczycieli włączyło się w realizację tego projektu spędzając wspólnie z uczniami chwile zadumy na naszym, parafialnym cmentarzu.

Beata Płatek
Katarzyna Fornal
Iwona Janaszek
Alina Pastuszka
Wanda Piotrowska
Maria Retmaniak
Elżbieta Jakubiak
Weronika Pająk–Kruszewska
Dorota Adamska3.11.2019r.

Warsztaty profilaktyczne

W październiku w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez terapeutów Stowarzyszenia Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego „Karan”. Uczniowie klas V i VI w ramach realizacji profilaktyki uniwersalnej uczestniczyli w zajęciach „Kliknij życie II”, które miały na celu: zwiększenie świadomości dotyczącej ryzyka związanego z uzależnieniami behawioralnymi (ze szczególnym uwzględnieniem nadużywania komputera i Internetu), kształtowanie postaw prozdrowotnych, wzmacnianie czynników prozdrowotnych i ograniczanie czynników ryzyka.
W ramach programu przeprowadzono również spotkania dla rodziców i pedagogów, czyli osób, które mają przecież bezpośredni wpływ na zachowanie i postawy młodych ludzi. Warsztaty psychoedukacyjne dla nauczycieli oraz zajęcia informacyjno–edukacyjne dla opiekunów miały na celu uświadomienie zagrożeń płynących z uzależnień oraz sposobów zapobiegania im.
W ramach dalszej współpracy ze Stowarzyszeniem szkoła będzie kontynuowała działania związane z ochroną uczniów przed negatywnym wpływem telefonu, komputera i Internetu.

Dorota Adamska
Beata Płatek29.10.2019r.

Dzień Szalonego Kapelusznika

W poniedziałek 28 października odbył się w naszej szkole Dzień Szalonego Kapelusznika. To kolejne święto ze „Szkolnego kalendarza niezwykłych dni”, który w bieżącym roku szkolnym prowadzi Samorząd Uczniowski. Z tej okazji mieliśmy okazję zobaczyć na korytarzach szkolnych niejednego ucznia, ale i nauczyciela, z niezwykłym, czasem śmiesznym, czasem dziwacznym, a najczęściej pomysłowym nakryciem głowy. W konkursie o tytuł Szalonego Kapelusznika 2019 startuje aż 51 kandydatów w kategorii „uczeń” oraz 3 kandydatów w kategorii „nauczyciel”.
Głosować można do 11 listopada do godziny 15.00.
Pamiętajcie, oddając swój głos codziennie zwiększacie szansę na wygranie swojego kandydata!

Link do głosowania

Anna Zięba
Dorota Adamska29.10.2019r.

24 października
Światowy Dzień Walki z OtyłościąW ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w Polsce ten problem dotyczy już ponad 60% mężczyzn i 45% kobiet. Jest to najpoważniejsza choroba cywilizacyjna naszych czasów. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe odżywianie. Zapominamy o spożywaniu pięciu posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia.
Taki dzień to dobra okazja, by uświadomić sobie, że zbilansowana i zdrowa dieta połączona z dużą dawką aktywności fizycznej to nie tylko modny slogan, ale sposób na dobre życie.

Samorząd Uczniowski28.10.2019r.

Roztańczony WF

W dniach: 11 i 25 października wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w tanecznej lekcji wychowania fizycznego. Nie zabrakło zajęć dla grupy 3,4 – latków i zerówki. Projekt „Roztańczony WF” przeprowadziły instruktorki ze szkoły tańca z Konstancina, założonej przez Agustina Egurrolę – choreografa, pedagoga, sędziego, jurora najpopularniejszych programów telewizyjnych. Młodsze dzieci uczyły się tańca w stylu disco, starsze hip–hop. Oprócz wspaniałych warsztatów, każdy uczestnik projektu otrzymał zaproszenie na bezpłatną lekcję tańca w Egurrola Dance Studio.
Chcemy w ten sposób propagować zdrowy tryb życia oraz ruch wśród dzieci i młodzieży.

Beata Płatek21.10.2019r.

Kiermasz ciast

W poniedziałek 21 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Słodkiego Ciastka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz cista, z którego dochód przeznaczony zostanie na leczenie chorego chłopca, mieszkańca naszej gminy. Wszystkie słodkości, mimo że było ich naprawdę dużo, rozeszły się w okamgnieniu. Wygląda na to, że pomaganie jest nie tylko fajne, ale i bardzo smaczne :)

Anna Zięba
Dorota Adamska19.10.2019r.

Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 18 października uczniowie klasy 4a i 4b szkoły podstawowej zaprezentowali przygotowane przez siebie przedstawienie z okazji obchodzonego w poniedziałek Dnia Edukacji Narodowej. Swoją wdzięczność za przekazaną wiedzę oraz trud włożony w kształtowanie młodych umysłów wyrazili poprzez program artystyczny, w którym nie zabrakło humorystycznych scen nawiązujących do codziennego dnia w szkole.
Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Prezentem była piosenka oraz słodka niespodzianka :)

Alina Pastuszka
Anna Zięba19.10.2019r.

Złote badmintonistki

17 października 2019 r. zostały rozegrane w SP w Brześcach Mistrzostwa Gminy Góry Kalwarii w Badmintonie Dziewcząt rocznik 2008–2007. Zawody, które były rozgrywane w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, okazały się dla naszej reprezentacji znakomitym występem. Po szeregu bezapelacyjnych zwycięstw z reprezentacjami Szkół Podstawowych z : Czerska, Dobiesza, oraz Brześc nasze badmintonistki zdobyły zasłużone zwycięstwo. Już 25 października w Zalesiu Górnym odbędą się Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego, na których wystąpią nasze złote badmintonistki.

Skład naszej złotej drużyny to:
Natalia Piwek
Julia Bandrowska
Anna Sałańska

Brawo dla naszej drużyny!!!
Trzymamy kciuki za kolejny występ !!!

Trener:
Robert Michota19.10.2019r.

Natalia
naprawdę super biega

25 września 2019 r. w Piasecznie odbyły się rozgrywane w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Mistrzostwa Powiatu Piaseczyńskiego w Biegu Przełajowym Indywidualnym. Nasza zawodniczka Natalia Piwek po rewelacyjnym biegu zajęła II miejsce zostając v–ce Mistrzynią Powiatu Piaseczyńskiego.

Brawo dla naszej srebrnej Natalii!!!

Nauczyciel w–fu:
Robert Michota19.10.2019r.

Brązowe piłkarki

16 września 2019 r. na stadionie sportowym w Górze Kalwarii odbyły się Mistrzostwa Gminy Góry Kalwarii rozgrywane w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Reprezentacja naszej szkoły – dziewczęta rocznik 2005–2006 po bardzo dobrym występie zajęła III miejsce.
Skład naszej brązowej drużyny to:
Wioletta Karaluch
Anna Karaluch
Iga Pindelska
Martyna Deneka
Aleksandra Suchodolska
Gabriela Borowiecka
Maja Dudek
Oliwia Kozicka
Wiktoria Udeny
Amelia Świstowska
Lena Borkowska

Trener:
Robert Michota

Brawa dla naszej piłkarskiej drużyny!!!19.10.2019r.

Chroń środowisko!
Zużyty akumulator oddaj do recyklingu.

Pod takim hasłem 15 października 2019 r. w hali sportowej przy ulicy Białka w Górze Kalwarii, spotkali się reprezentanci szkół podstawowych z naszej gminy. Celem projektu edukacyjno–ekologicznego: „NAŁADUJ AKUMULATORY Z AGNIESZKĄ RYLIK” było wyjaśnienie, jak prawidłowo postępować ze zużytymi akumulatorami i bateriami. Obecnie już ponad połowa wykorzystywanego na świecie ołowiu pochodzi z recyklingu, w dużej mierze z akumulatorów samochodowych. Podczas tej niecodziennej lekcji ekologii połączonej z aktywnością fizyczną, uczniowie poznali ambasadorkę akcji – mistrzynię świata w boksie zawodowym p. Agnieszkę Rylik. Dziś, to dzieci uczą swoich rodziców, jak dbać o środowisko i oszczędzać surowce naturalne Ziemi. Po krótkiej prelekcji eksperta ds. recyklingu, „bokserską rozgrzewkę” przed konkurencjami sportowymi, poprowadziła Mistrzyni. W rywalizacji uczniowie wykorzystali umiejętności nabyte podczas lekcji wychowania fizycznego, m.in. z piłki koszykowej i tenisa stołowego. W projekcie uczestniczyli: Julia Czarnecka, Karolina Golańska, Nicole Kozicka (z klasy 8b); Ania Karaluch, Łukasz Bławdziewicz, Bartek Bieniak (z klasy 8a); Wiola Karaluch, Ola Borowiecka, Iga Pindelska i Mikołaj Rozum (z klasy 7b).

Katarzyna Fornal16.10.2019r.

Dzień Papieski15.10.2019r.

Myśl pozytywnie
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie jako Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. W roku 2019 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada na 10 października (czwartek). Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.
„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.” – Leonardo da Vinci
Pozytywne myślenie jest jak magnes. W zależności od jakości naszych myśli oraz wypowiadanych przez nas słów przyciągamy do siebie różne wydarzenia i ludzi. Codziennie stwarzamy swoją rzeczywistość za pomocą myśli, emocji, pragnień, przekonań, wyobrażeń i oczekiwań. Jeśli myślimy pozytywnie, przyciągamy pozytywne doświadczenia oraz ludzi, którzy myślą podobnie jak my. Pozytywne myślenie wpływa na jakość naszego zdrowia psychicznego. podążając tym tropem uczniowie klasy 6b postanowili uczcić Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego poprawiając nastrój społeczności szkolnej. Przygotowali słoiki pozytywnych myśli i rozdali uczniom i nauczycielom pozytywne sentencje na poprawę humoru.:)

Inez Goźlińska4.10.2019r.

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

4 października już po raz czwarty w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to coroczne święto mające na celu propagowanie zabawowej formy nauczania–uczenia się matematyki, zachęcenie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, a na pewno niecodzienny sposób.
Tym razem w organizację włączyli się przedstawiciele najstarszej i najmłodszej klasy drugiego etapu edukacyjnego – 8a oraz 4a. Kilkuosobowe patrole egzaminacyjne sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia u wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Zadbali przy tym o to, aby test nie ominął nikogo.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to wydarzenie, które już na stałe zagościło w kalendarzu naszych imprez szkolnych i zawsze spotyka się z dużym entuzjazmem zarówno ze strony egzaminujących, jak i egzaminowanych, zatem . . . do zobaczenia za rok!

Anna Zięba3.10.2019r.

Uroczystość ślubowania klas pierwszych28.09.2019r.

Dzień Latawca

We wtorek 24 września odbył się w naszej szkole „Dzień Latawca”. Klasy piąte pod czujnym okiem p.Doroty Sikorskiej oraz wsparciu merytorycznym i technicznym instruktora modelarni z Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii wykonały swój pierwszy prawdziwy latawiec. Uczniowie pracowali w grupach 5–6 osobowych, tak aby powstały latawce mocne, piękne i kolorowe – efekt pracy całej grupy. Te bardzo ciekawe zajęcia miały na celu rozwijać wrażliwość estetyczną uczniów i ich potencjał twórczy. Rywalizowało ze sobą 5 grup. Zwyciężył zespół z klasy Va – same dziewczynki: Dominika Czarnecka, Dominika Ślusarczyk, Gabrysia Ślusarczyk, Maja Szczepaniak, Zosia Nowak i Weronika Kacprzykowska.

Gratuluję
Dorota Sikorska28.09.2019r.

Zawody sportowe–indywidualne biegi przełajowe

20 września na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii odbyły się zawody sportowe, w dyscyplinie indywidualne biegi przełajowe.
Przeprowadzono je w ramach XXII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie urodzeni w roku 2005–2006 i 2007–2008.
Pierwszych 6 osób otrzymało klasyfikację na zawody powiatowe.
Nasza reprezentacja:
1. Natalia Piwek – I miejsce
2. Mikołaj Rozum
3. Marcin Supruniuk
4. Zuzanna Chojnacka
5. Oliwia Derwińska
6. Lena Topór
7. Aleksander Niziński
8. Maksymilian Niziński
9. Mikołaj Mroszczyk
10. Dominik Kuciński
11. Amelia Świstowska – V miejsce
12. Michał Oliński
13. Maciej Bieniak – II miejsce
14. Bartosz Szymczak
15. Oliwia Kozicka – I miejsce
16. Wiktoria Udenyi – II miejsce
17. Nicole Kozicka
18. Wioletta Karaluch
19. Gabriela Borowiecka
20. Aleksandra Sieklicka
21. Zofia Nowak (rocznik 2009) – I miejsce

Wszystkim reprezentantom serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy w innych dyscyplinach sportu.

Nauczyciele
wychowania fizycznego28.09.2019r.

Dwa drugie i jedno trzecie miejsce!

Sztafetowe biegi przełajowe szkół podstawowych odbyły się
25 września na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii. Gminne zawody przeprowadzono w ramach XXII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych – uczniowie urodzeni w roku 2005–2006 i 2007–2008. Dziewczęta i młodsi chłopcy rywalizowali na dystansie 800m, a starsi chłopcy 1000m. Naszą szkołę reprezentowały 3 sztafety i wszystkie wróciły z pamiątkowymi pucharami.

DZIEWCZĘTA 2007–2008
1. Natalia Piwek
2. Patrycja Radzyńska
3. Zuzanna Chojnacka
4. Aleksandra Ziembicka
5. Oliwia Derwińska
6. Lena Topór
7. Julia Bandrowska
8. Oliwia Szywała
9. Joanna Kamińska
10. Vanessa Nsofor

Dziewczęta zajęły II miejsce.

CHŁOPCY 2007–2008
1. Bartłomiej Zulczyk
2. Aleksander Niziński
3. Maksymilian Niziński
4. Mikołaj Mroszczyk
5. Dominik Kuciński
6. Adam Świstowski
7. Michał Oliński
8. Maciej Bieniak
9. Bartosz Szymczak
10. Sebastian Burny
11. Sebastian Ziembicki R
12. Alan Kulczyk R

Chłopcy wywalczyli II miejsce.

DZIEWCZĘTA 2005–2006
1. Julia Czarnecka
2. Oliwia Kozicka
3. Amelia Świstowska
4. Anna Karaluch
5. Zuzanna Daszkiewicz
6. Karolina Golańska
7. Nicole Kozicka
8. Wioleta Karaluch
9. Gabriela Borowiecka
10. Aleksandra Borowiecka

Dziewczęta ukończyły bieg na II miejscu.

Wszystkim reprezentantom serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy w innych dyscyplinach sportu.

Nauczyciele
wychowania fizycznego25.09.2019r.

Sprzątanie Świata

„Sprzątanie Świata” to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie i polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w tą piękną i szlachetną akcję promującą nieśmiecenie, edukację odpadową oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
W środę 25 września posprzątaliśmy więc naszą najbliższą okolicę, a piękna pogoda pozwoliła nam połączyć przyjemne z pożytecznym.25.09.2019r.

Wybory do
Samorządu Uczniowskiego

W środę 25 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Baniosze. Uprawnionymi do głosowania byli wszyscy uczniowie klas 4–8 oraz nauczyciele.
Po podliczeniu głosów przez komisję w składzie: Katarzyna Zulczyk oraz Julia Czarnecka okazało się, że najwięcej z nich zdobyła uczennica klasy 8b Nicole Kozicka. Wiceprzewodniczącą SU w roku szkolnym 2019/2020 będzie Aleksandra Suchodolska z klasy 8a, a sekretarzem – Aleksandra Borowiecka z klasy 7b.
Wygranym serdecznie gratulujemy i liczymy na owocną współpracę.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Anna Zięba
Dorota Adamska23.09.2019r.

Sportowe podsumowanie roku szkolnego 2018/19

20 września na Stadionie Miejskim w Górze Kalwarii, podczas inauguracji pierwszych gminnych zawodów w tym roku szkolnym, przedstawiono wyniki zeszłorocznej rywalizacji szkół podstawowych. Burmistrz Pan Arkadiusz Strzyżewski i Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Pan Paweł Maciejewski, wręczyli przedstawicielom szkół puchary i nagrody – bony pieniężne na zakup sprzętu sportowego. W kategorii klas IV–VI nasza szkoła zajęła I miejsce, w kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum zajęła II miejsce. Wszystkim uczniom i nauczycielom wychowania fizycznego gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Płatek
Katarzyna Fornal12.09.2019r.

Pamięć ukryta w pieśni i słowie

Uroczystość upamiętniająca 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej – piknik militarno – historyczny w Górze Kalwarii – występ młodzieży z naszej szkoły z programem „Pamięć ukryta w pieśni i słowie”.

Agnieszka Sałańska12.09.2019r.

Wystawa „Pamiętamy”


Uczniowie naszej szkoły podczas lekcji historii na temat wybuchu II wojny światowej i działań wojennych w Górze Kalwarii, z wykorzystaniem wystawy pt. PAMIĘTAMY


Agnieszka Sałańska2.09.2019r.

Rozpoczącie roku klas starszych

2 września 2019 rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Przedstawiciele klas 8 w ostatnim tygodniu sierpnia pracowali nad programem uroczystości, by godnie uczcić przede wszystkim tych, którzy walczyli za naszą wolność, dar życia, możliwość nauki oraz rozwoju. Przytoczono kilka ważnych faktów z II wojny światowej, nie zabrakło strof poezji ukazującej drogę do wolności. Wdzięczni za ofiarność naszych przodków powinniśmy wykorzystać każdy dzień, każdą chwilę i godnie wypełniać uczniowskie obowiązki. Dzięki Nim możemy wszyscy radośnie zawołać: Witaj szkoło ! I . . . żegnajcie wakacje. Uczniom, ich rodzicom i nauczycielom przekazano kilka wskazówek by ten rok okazał się owocny w sukcesy. Na zakończenie Dyrektor Pan Dariusz Słapek przedstawił nowych nauczycieli oraz kilka informacji związanych z organizacją pracy w naszej placówce.

Katarzyna Fornal
Beata Płatek
Ewelina Płatek2.09.2019r.

Rozpoczącie roku klas młodszych

2 września 2019 roku o godzinie 9:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Dzieci i ich rodziców zebranych w sali gimnastycznej, przywitał dyrektor szkoły p. Dariusz Słapek. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i uroczystym odśpiewaniu hymnu, uczniowie klasy III przedstawili pełen dobrego humoru, doprawiony szczyptą refleksji program artystyczny.
Następnie zastępca burmistrza Miasta i Gminy Góra Kalwaria Mateusz Baj odczytał list władz miasta skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Na zakończenie Pan dyrektor życzył wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, nauczycielom wytrwałości, a rodzicom satysfakcji z osiągnięć swych dzieci. Pan dyrektor przypomniał o 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, którą uczciliśmy minutą ciszy. Potem uczniowie rozeszli się do swoich sal na spotkanie z wychowawcami.
Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje na pewno nadejdą!

Beata Świątkiewicz